زندگینامه: دکتر بهاره سازمند (۱۳۵۸-)

۰۵ آذر ۱۴۰۱ | ۱۱:۵۷ کد : ۳۱۵۵۳ گفت‌وگو و گزارش
تعداد بازدید:۶۰۰
روابط عمومی دانشگاه تهران: دکتر بهاره سازمند در سال ۱۳۵۸ در شهر کارزون استان فارس متولد شد.


دکتر بهاره سازمند، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، دوره دبستان، راهنمایی و دبیرستان را در زادگاه خود سپری کرد. در دبیرستان، رشته علوم تجربی را انتخاب کرد ولی به‌رغم نظر خانواده و مسئولین مدرسه، با کمک معاون مدرسه کتاب‌های علوم انسانی را تهیه کرده و در منزل و بدون اینکه رسماً در کلاس‌های رشته علوم انسانی دوره دبیرستان شرکت کند، موفق شد در کنکور سال ۱۳۷۶ در رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران پذیرفته شود و با رتبه دوم و در هفت نیمسال در رشته علوم سیاسی از دانشگاه تهران دانش‌آموخته شد.
او بلافاصله بعد از پایان دوره کارشناسی، در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرد و در سال ۱۳۸۰ توانست با رتبه ۲، تحصیل در دانشگاه تهران را در رشته روابط بین‌الملل ادامه دهد و به عنوان فارغ‌التحصیل رتبه اول از این رشته مقطع دانش‌آموخته شود. او همچنین موفق شد با رتبه دوم در آزمون دکترای سال ۱۳۸۲ وارد دوره دکترای روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شود. دکتر سازمند در دوره دکتری به عنوان دانشجوی نمونه شناخته شده و از او به عنوان اولین فارغ‌التحصیل زن دکتری روابط بین‌الملل دانشگاه تهران نام برده می‌شود.
دکتر سازمند که سابقه تدریس در دانشگاه‌های یزد، رازی کرمانشاه و مازندران را در کارنامه خود دارد از سال ۱۳۸۹ به عنوان عضو هیأت علمی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران جذب و هم اکنون با رتبه دانشیاری در گروه مطالعات منطقه‌ای دانشکده حقوق و علوم دانشگاه تهران به تدریس و تحقیق می‌پردازد.
تألیف و ترجمه بیش از ۱۵ کتاب حاصل تلاش‌های علمی این دانشیار جوان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است که از جمله تالیفات وی می‌توان به «منطقه‌گرایی و هویت مشترک در جنوب شرق آسیا (آسه آن ۲۰۰۸-۱۹۶۷)»، «سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ» (چاپ ششم)، «گفتمان، هویت و انقلاب اسلامی»، «جهانی شدن و دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم»، «نوروز و همگرایی فرهنگی در حوزه تمدنی ایران»، «کتاب نوروز و هویت»، «کتاب نوروز در حوزه تمدنی ایران» (به زبان روسی)، «کتاب سیاست خارجی و منطقه‌ای چین در قرن بیست‌ویکم»، «سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ در قرن ۲۱»، «هویت و منافع روسیه در منطقه‌گرایی اوراسیایی» و ترجمه کتاب‌های «بازاندیشی منطقه‌گرایی» و «هویت و منافع روسیه در منطقه‌گرایی اوراسیایی» اشاره کرد.
این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران از جمله چهره‌های مؤسس در حوزه تخصصی خود می‌باشد؛ چراکه تأسیس گرایش مطالعات آسیای جنوب شرقی در مقطع کارشناسی‌ارشد در گروه مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران، تأسیس و راه‌اندازی دکتری مطالعات آسیای جنوب شرقی در مقطع دکتری گروه مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران و تأسیس و راه‌اندازی برنامه پژوهشی آسیا پاسیفیک ذیل مرکز مطالعات عالی بین‌المللی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در فهرست فعالیت‌های علمی دکتر سازمند ثبت شده است.
همچنین تألیف و انتشار بیش از ۷۵ مقاله علمی پژوهشی در نشریات معتبر داخلی و بین‌المللی، شرکت در بیش از ۵۰ همایش ملی و بین‌المللی با ارائه مقاله و راهنمایی و مشاوره ۷۰ پایان‌نامه دانشجویی از دیگر فعالیت علمی این دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.
وی که سابقه تدریس در دانشگاه یزد را دارد، از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۸۹ به عنوان عضو هیأت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه یزد به تدریس اشتغال داشته و در سال تحصیلی ۸۹-۱۳۸۸ نیز به عنوان استاد نمونه دانشگاه یزد معرفی شده است.
عضو بنیاد ملی نخبگان، دانش‌آموخته برتر مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و استادیار نخبه جوان از دیگر افتخاراتی است که در سوابق دکتر بهاره سازمند ثبت شده است.
وی همچنین داوری در چندین همایش و جشنواره از جمله نهمین همایش بین‌المللی خلیج فارس، همایش خلیج فارس، عسلویه و امنیت، عسلویه و جشنواره فارابی را هم برعهده داشته است.
از سوابق اجرایی وی می‌توان به دبیر اجرایی نخستین همایش بین‌المللی مطالعات منطقه‌ای، دبیر علمی همایش بین‌المللی پیامدهای ویروس کرونا برای مناطق مختلف جهان، عضو کمیته علمی همایش بین‌المللی روابط ایران و روسیه در پرتو تحولات نوین بین‌المللی، عضو شورای پژوهشی همایش بین‌المللی ایران فرهنگی و جهانی شدن، عضو شورای پژوهشی همایش عسلویه و امنیت، عضو شورای پژوهشی و علمی همایش انجمن علوم سیاسی ایران، عضو شورای علمی نهمین همایش ملی خلیج فارس، جهاد دانشگاهی تهران، عضو کمیته علمی همایش اتحادیه اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای و نماینده دانشگاه تهران جهت حمایت معنوی از همایش هویت و سیاستگذاری در ایران اشاره کرد.

مدیر گروه مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران، عضو کارگروه همکاری با کشورهای روسیه، آسیای مرکزی و قفقاز معاونت بین‌الملل دانشگاه تهران، رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه یزد، ویراستار فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات ملی، عضو شورای پژوهشی گروه مطالعات سازمان‌های بین‌المللی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، عضو هیأت تحریریه فصلنامه انگلیسی ایران و اوراسیا، عضو هیأت تحریریه فصلنامه سیاست و روابط بین‌الملل، عضو هیأت تحریریه فصلنامه دانش تفسیر سیاسی و عضو هیأت مدیره انجمن ایرانی مطالعات منطقه‌ای هم از دیگر سوابق دکتر بهاره سازمند است.
دکتر سازمند در روایتی خودنوشت از زندگینامه خود، اشاره می‌کند: «در ۱۷ مهر سال ۱۳۸۲ با آقای علی‌اشرف نظری که هم‌اکنون دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران هستند ازدواج کردم و حمایت‌ها و تشویق‌های ایشان در جهت انجام و ارتقای امور علمی و اجرایی اینجانب بسیار مؤثر بوده است. حاصل این ازدواج یک فرزند دختر و یک فرزند پسر است و حضور فرزندانم انگیزه‌بخش فعالیت‌های خانوادگی، علمی و پژوهشی بوده است و از این بابت خدای بزرگ را شکر می‌گویم.»

کلید واژه ها: زندگینامه دانشگاه تهران مجله زنان دانشمند دانشگاه تهران


( ۹ )

نظر شما :