زندگینامه: دکتر شادی نفیسی (۱۳۴۴-)

۰۲ مهر ۱۴۰۱ | ۱۳:۴۰ کد : ۳۰۷۲۳ گفت‌وگو و گزارش گفت‌وگو / گزارش
تعداد بازدید:۲۴۵
روابط عمومی دانشگاه تهران: دکتر شادی نفیسی عضو هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی در سال ۱۳۴۴ در شهر تهران به دنیا آمد.

شادی نفیسی تحصیلات ابتدایی را در دبستان دو زبانه (فارسی-فرانسه) گذراند، دوره راهنمایی را در خارج کشور و دوره دبیرستان را در رشته تجربی در تهران تحصیل کرد و در سال ۱۳۶۲ در رشته الهیات پذیرفته و وارد دانشگاه تهران شد.

وی که خرداد ماه ۱۳۸۱ در مقطع دکترا در رشته علوم قرآن و حدیث از دانشگاه تربیت مدرس دانش‌آموخته شد، تدریس در دانشگاه تهران را از مهر ماه ۱۳۸۹ آغاز کرد و از سال ۱۳۹۱ نیز به صورت تمام وقت به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گروه علوم قرآن و حدیث دانشکده الهیات فعالیت دارد.

دکتر نفیسی در طول فعالیت علمی پژوهشی خود آثار ارزشمندی را به رشته تحریر درآورده است که از جمله این آثار می‌توان به عقل‌گرایی در تفاسیر قرن چهاردهم؛ علامه طباطبایی و حدیث؛ درایه‌الحدیث: پژوهشی تطبیقی از نگاه فریقین؛ بر زورق نور: مقالاتی چند در موضوعاتی حدیثی؛ جریان‌شناسی تفسیر علمی و سیر تحول مطالعات قرآنی در غرب اشاره کرد.

وی علاوه بر تالیفات یاد شده، فصل‌هایی از چند کتاب از جمله آسیب‌شناسی جریان‌های تفسیری؛ حدیث اسلامی: خاستگاه‌ها و تطور؛ تاریخ‌گذاری حدیث: روش‌ها و نمونه‌ها و شمع جمع را نیز تالیف کرده است.

انتشار بیش از ۴۶ مقاله علمی- پژوهشی، علمی – ترویجی و علمی – تخصصی در مجلات معتبر از دیگر فعالیت‌های این دانشیار دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران است.

دکتر شادی نفیسی از جمله استادانی است که در تدوین دانشنامه جهان اسلام همکاری داشته است و بیش از ۱۱ مقاله این دانشنامه نمود این همکاری موثر است.

این بانوی پژوهشگر علوم قرآنی به پاس تلاش‌های علمی گسترده در حوزه تخصصی خود مفتخر به دریافت چندین عنوان برتر پژوهشی و جایزه از جشنواره‌های مختلف شده است که دریافت رتبه نخست آثار برتر قرآن‌پژوهی در حوزه مطالعات علوم قرآنی در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم سال ۱۳۹۰ برای کتاب «آسیب‌شناسی جریان‌های تفسیری»؛ مدرس، پژوهشگر و نویسنده برجسته قرآنی در دومین همایش بانوان قرآن‌پژوه آذر ۱۳۸۳؛ عنوان شایسته تقدیر برای کتاب «آسیب‌شناسی جریان‌های تفسیری» در رشته الهیات و معارف اسلامی در بیستمین دوره انتخاب کتاب‌های برتر دانشگاهی سال ۱۳۹۰ و رتبة اول کتاب سال دانشجویی سال ۱۳۸۱ برای کتاب «عقلگرایی در تفاسیر قرن چهاردهم» در حوزه دین و فلسفه از جمله این افتخارات است.

همچنین پایان‌نامه کارشناسی ارشد وی با عنوان «عقلگرایی در تفاسیر قرن چهاردهم» توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان «پژوهش فرهنگی شایستة تشویق» در سال ۱۳۷۴ برگزیده شد. رتبه اول در پژوهش‌های دینی در حوزه قرآن از دبیرخانه دین‌پژوهان برای رساله دکتری «معیارهای فهم و نقد حدیث در تفسیر المیزان» سال ۱۳۸۱؛ رتبه اول پایان‌نامه‌های قرآنی در مقطع دکتری از نمایشگاه قرآن برای رساله «معیارهای فهم و نقد حدیث در تفسیر المیزان» سال ۱۳۸۲ و دریافت عنوان پژوهش فرهنگی نمونه در حوزه دین برای رساله «معیارهای فهم و نقد حدیث در تفسیر المیزان» توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سال ۱۳۸۲ از دیگر افتخاراتی است که در کارنامه دکتر شادی نفیسی ثبت شده است.

دانشیار دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران همچنین راهنمایی بیش از ۳۰ پایان‌نامه، عضویت در هیئت تحریریه مجله کتاب ماه؛ عضویت در هیئت تحریریه مجله تحقیقات قرآن و حدیث دانشگاه الزهرا (س) و داوری مجلات تخصصی و دانشگاهی و همایش‌های ملی را در کارنامه خود دارد.

کلید واژه ها: زندگینامه دانشگاه تهران


( ۱ )

نظر شما :