زندگینامه: دکتر حمیرا مشیرزاده (۱۳۴۱-)

۳۰ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۳:۵۴ کد : ۳۰۶۹۸ گفت‌وگو و گزارش گفت‌وگو / گزارش
تعداد بازدید:۶۶۸
روابط عمومی دانشگاه تهران: دکتر حمیرا مشیرزاده، استاد تمام دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران متولد ۱۳۴۱ در تهران است.

دکتر مشیرزاده در سال ۱۳۶۴ با کسب رتبه سه در آزمون سراسری در رشته علوم سیاسی وارد دانشگاه تهران شد و با عنوان رتبه اول در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شد و بلافاصله در رشته روابط بین‌الملل پذیرفته و موفق شد با رتبه اول در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شود. او دکترای خود را هم در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران ادامه داد و با رتبه اول در این مقطع دانش‌آموخته شد.

او همچنین فوق دکترای خود را در رشته روابط بین‌الملل در مرکز مرشان دانشگاه اوهایو با موفقیت پشت سر گذاشت.

دکتر مشیرزاده از سال ۱۳۷۹ به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به تدریس و پژوهش اشتغال دارد که حاصل تلاش‌های این استاد تمام گروه روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی، تألیف ۸ کتاب و ترجمه ۱۷ کتاب در زمینه روابط‌ بین‌الملل و علوم سیاسی است.

از جمله تالیفات مهم این استاد روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی می‌توان به تحول در نظریه‌های روابط بین‌الملل (۱۵ بار تجدید چاپ)، مبانی نظری تبیین و تحلیل سیاست خارجی، مقدمه‌ای بر مطالعات زنان، از جنبش تا نظریه: تاریخ دو قرن فمینیسم (۵ بار تجدید چاپ) و درآمدی نظری بر جنبش‌های اجتماعی اشاره کرد.

مؤلف کتاب تحول در نظریه‌های روابط بین‌الملل، ترجمه ۱۷ کتاب را نیز در کارنامه علمی خود دارد که از مهمترین آنها می‌توان از سیاست میان ملت‌ها اثر هانس مورگنتا (۶ بار تجدید چاپ)، نظریه اجتماعی روابط بین‌الملل اثر الکساندر ونت (۵ بار تجدید چاپ)، نظام جهانی: ‌اقتصاد‌، سیاست، فرهنگ، اثر باری اکسفورد (۳ بار تجدید چاپ)، رشته روابط بین‌الملل و سلطه ایالات متحده اثر هلن تورتن، نظریه‌های روابط بین‌الملل اثر اندرو لینک‌لیتر و دیگران (مشترک با دکتر روح‌الله طالبی ارانی)، و مناظرات و گفتگوهای جاری زنان در نظریه سیاسی و اجتماعی اثر جانیس مک‌لافلین نام برد.

این استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی، تألیف و انتشار نزدیک به ۹۰ مقاله علمی، ترویجی و پژوهشی به فارسی و انگلیسی و ترجمه حدود ۲۰ مقاله در نشریات معتبر را نیز در سوابق علمی خود ثبت کرده است.

شرکت در بیش از ۳۰ همایش و سخنرانی ملی و بین‌المللی با ارائه مقاله، و همچنین تألیف فصلی از کتاب با مشارکت مؤلفان بین‌المللی که از سوی ناشران معتبر بین‌المللی انتشار یافته‌اند از دیگر فعالیت‌های علمی دکتر مشیرزاده است.

دکتر مشیرزاده به پاس تلاش‌های علمی و پژوهشی خود مفتخر به دریافت چندین جایزه از جشنواره‌های مختلف از جمله جشنواره پژوهش دانشگاه تهران، جشنواره آموزش دانشگاه تهران و جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران شده است.

استاد روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران علاوه بر فعالیت‌های علمی، در عرصه اجرا هم دارای سوابق متعددی است که از جمله سمت‌های اجرایی وی می‌توان به مشاور بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی، عضو کمیته علمی «همایش زن، مدیریت و آموزش عالی»، معاون گروه روابط بین‌الملل، عضو کمیته علمی روابط بین‌الملل انجمن علوم سیاسی ایران، عضو شورای نشر وزارت امور خارجه، عضو کارگروه پیگیری همکاری‌های بین‌المللی با کشورهای انگلیسی‌زبان در دانشگاه تهران، رییس گروه علمی علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای جشنواره بین‌المللی فارابی و عضو کارگروه برابری و ارتقاء جایگاه بانوان در پژوهش اشاره کرد.

عضویت در هیأت تحریریه مجلات علمی مانند فصلنامه زن در توسعه و سیاست، دوفصلنامه سیاست نظری، پژوهش‌های راهبردی سیاست و Journal of South Asian Studies ، راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه‌های دانشجویی و عضویت در انجمن ملی علوم سیاسی ایران و انجمن بین‌‌المللی مطالعات بین‌المللی (International Studies Association) از دیگر فعالیت‌های علمی ثبت شده در کارنامه علمی دکتر حمیرا مشیرزاده است.

کلید واژه ها: زندگینامه مجله زنان دانشمند دانشگاه تهران دانشگاه تهران


( ۵ )

نظر شما :