زندگینامه: دکتر مرضیه یحیی‌پور

۲۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۵ کد : ۲۸۶۸۲ گفت‌وگو و گزارش گفت‌وگو / گزارش
تعداد بازدید:۶۸۸
دکتر مرضیه یحیی‌پور استاد تمام دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران و چهره شناخته‌شده در زمینه راه‌اندازی رشته‌های مترجمی زبان روسی و ادبیات روسی در دانشگاه‌های مختلف کشور است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مرضیه یحیی‌پور مدرک دکتری خود را در رشته زبان و ادبیات روسی از دانشگاه دولتی لامانوسف مسکو (MGU) روسیه دریافت کرده و از نیمه شهریور ماه ۱۳۷۶ (۱۹۹۷/۰۹/۰۶) در دانشگاه تهران آغاز به کار کرده است.
این عضو هیأت علمی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۱ یعنی حدود ۵ سال پس از آغاز فعالیت در دانشگاه تهران به مرتبه دانشیاری و ۵ سال پس از آن به مرتبه استادی ارتقا پیدا کرده است و در حال حاضر استاد تمام - پایه ۴۶ دانشگاه تهران است.
دکتر مرضیه یحیی‌پور از جمله اساتید مؤسس محسوب می‌شود؛ به‌طوری‌که پایه‌گذار و عضو مؤسس انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی ۱۳۹۱ (۲۰۱۲)، پایه‌گذار و سردبیر پژوهشنامه زبان و ادبیات روسی به عنوان اولین و تنها مجله علمی‌-‌پژوهشی به زبان روسی در ایران، عضو مؤسس انجمن ایرانشناسی و عضو مؤسس قطب زبانشناسی پیکره‌ای از جمله سوابق وی محسوب می‌شود.
راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد آموزش زبان دانشگاه تربیت مدرس، همکاری در راه‌اندازی کارشناسی ارشد آموزش زبان دانشگاه تهران، راه‌اندازی کارشناسی رشته مترجمی زبان روسی دانشگاه گیلان، راه‌اندازی کارشناسی ارشد ادبیات روسی دانشگاه تهران، راه‌اندازی کارشناسی ارشد روسیه‌شناسی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و راه‌اندازی کارشناسی رشته زبان روسی دانشگاه الزهرا (س) از دیگر اقدامات تأسیسی این استاد دانشگاه تهران است.
دکتر مرضیه یحیی‌پور در طول فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود موفق به دریافت نشان‌ها و افتخارات متعددی شده است که کسب صاحب نشان درجه ۱ پژوهش به عنوان پژوهشگر برجسته دانشگاه تهران (۱۳۹۳) در بیست‌وسومین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران و برنده مدال پوشکین (نشان دولتی فدراسیون روسیه) از مهمترین آنهاست.
از جمله کتاب‌های تألیفی و تصنیفی چاپ شده دکتر یحیی‌پور می‌توان از آموزش قرائت قرآن کریم (به زبان روسی)، کاربرد عملی افعال حرکتی در زبان روسی، اخلاق در اسلام (به زبان روسی)، اصول و روش نامه‌نگاری در زبان روسی، قرآن در اشعار پوشکین، ایوان بونین و مشرق زمین، آثار برگزیدۀ آنتون پاولویچ چخوف، ادبیات روسی (تحلیل، پرسش، تکلیف)، میخائیل لرمانتف و مشرق زمین، الکساندر پوشکین و مشرق‌زمین، نیکالای گومیلیوف و مشرق‌زمین، آنّا آخماتِوا و مشرق‌زمین، قهرمان عصر ما، سعدی و شاعران روس و حافظ و شاعران روس نام برد.
سردبیری مجله پژوهش زبان‌های خارجی دانشگاه تهران و عضویت در هیأت تحریریه مجلات و نشریه‌هایی نظیر فیل-لوگوس «ФИЛОLOGOS» دانشگاه دولتی ایوان بونین یلتس، مجله وستنیک دانشگاه پرم روسیه، پژوهش¬های علوم انسانی اوراسیا، ادبیات تطبیقی دانشگاه کرمان، پژوهش ادبیات معاصر جهان دانشگاه تهران، زن در فرهنگ و هنر دانشگاه تهران و مجله پژوهش زبان‌های خارجی از جمله فعالیت‌های علمی و اجرایی این استاد دانشگاه تهران است.

دکتر یحیی‌پور دارای بیش از ۴۰ مقاله علمی- پژوهشی چاپ‌شده در نشریات بین‌المللی، نزدیک ۵۰ مقاله چاپ شده در نشریات داخلی و بیش از ۷۰ مقاله ارائه شده در همایش‌های داخلی و بین‌‌المللی است.
این استاد تمام دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، تاکنون راهنمایی و مشاوره بیش از ۷۰ پایان نامه را برعهده داشته است.

کلید واژه ها: زندگینامه مجله زنان دانشمند دانشگاه تهران دانشگاه تهران


( ۸ )

نظر شما :