نوروزنامه: «اخبار توسعه» دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۹

۲۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۶ کد : ۱۵۴۶۴ اخبار اخبار ستادی اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۱۸۵۳
روابط عمومی دانشگاه تهران: تأسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳، به عنوان میراث‌دار دارالفنون امیرکبیر، نقطه عطفی در سال‌های آغازین این قرن بود. از همان ابتدای تأسیس، دانشگاه تهران عنوان «بزرگترین بنای علمی» ایران را به خود گرفت و با گذشت نزدیک به ۹۰ سال از پایه‌گذاری آن با عناوین زیبنده‌ای همچون «نماد آموزش عالی ایران»، «دانشگاه ایرانی»، «دانشگاه مادر»، همانند نگینی بر سپهر علم و دانش ایران زمین می‌درخشد.
نوروزنامه: «اخبار توسعه» دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۹

مروری بر حافظه تاریخی این سرزمین، نمایانگر نقش بی‌بدیل دانشگاه تهران در توسعه و آبادانی ایران عزیز و به خصوص گذر از بزنگاه‌های مهمی تاریخی در یک سده اخیر است. در این دوره، دانشگاه تهران علاوه بر مأموریت پرورش انسان‌ها، در بسیاری از این تحولات هم مهد شکل‌گیری و هم سرآغاز آن‌ها بوده است: از نهضت ملی شدن صنعت نفت گرفته تا شکل‌گیری نهضت انقلاب اسلامی و تمامی تحولات منجر به انقلاب اسلامی؛ و سپس دفاع مقدس، سازندگی و جهاد علمی برای رسیدن به قله‌های رفیع علم، دانش و فناوری در سال‌های اخیر.
بدون شک چنین نقش‌آفرینی گسترده‌ای در فرازهای تاریخی این سرزمین طی یک سده گذشته، جز از طریق هم‌گرایی و هم‌اندیشی و هم افزایی شبکه‌ای از گنجینه‌های دانش، علم و معرفت متشکل از سرمایه‌های انسانی، زیرساختی، و فناوری امکان پذیر نبوده است. مروری بر اهمّ رویدادهای تاریخی دانشگاه از زمان تأسیس آن تاکنون، شناسایی چگونگی زیست و عمل نقش آفرینان در پیشگامی دانشگاه در تحولات علمی، پژوهشی و فناورانه کشور و نیز مطالعه زمینه‌ها و عوامل حضور گسترده و تأثیرگذار دانشگاه در محافل علمی، تحقیقاتی و فناوری منطقه‌ای و بین‌المللی، شاهدی بر این ادعا است.
از منظر جامعه شناختی، ارتباط وثیقی بین رویدادهای تاریخی و توسعه وجود دارد. گاهی سلسله رویدادهای تاریخی منجر به توسعه می‌شود و گاهی نیز بزنگاه‌های توسعه، تاریخ ساز می‌شوند. به این اعتبار، بدون دستیابی به تصویر جامعی از آنچه به لحاظ تاریخی در دانشگاه تهران گذشته است، نمی‌توان فهمید چرا، چطور و چگونه این دانشگاه به جایگاهی رسیده است که «هم اکنون هست».
آنچه در این «نوروزنامه» مورد توجه قرار گرفته، «اخبار توسعه» مربوط به تحولات، رویدادها و وقایع دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۹ است.


فروردین

 

اردیبهشت

 

خرداد

تیر

مرداد

شهریور

مهر

آبان

آذر


دی

بهمن

اسفند

 

برای دریافت فایل نوروزنامه، اینجا کلیک کنید.

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۰۴

کلید واژه ها: اداره کل روابط عمومی اخبار توسعه


( ۳ )

نظر شما :