توسط یک شرکت دانش‌بنیان؛

دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس سطح طراحی و تولید شد

تعداد بازدید:۳۲۵
یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با طراحی و تولید دستگاه اندازه‌گیری زوایه تماس سطح، موفق شد تا سالیانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار از خروج ارز جلوگیری کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پارک علم و فناوری، دکتر فرشید چینی دانشیار دانشکدگان فنی دانشگاه تهران و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نانومهندسی سطح ژیکان در خصوص طراحی و ساخت دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس سطح گفت: این دستگاه برای اندازه‌گیری زاویه تماس، کشش سطحی و انرژی سطح برای مشخصه‌یابی سطوح مختلف از نظر آب‌دوستی و آب‌گریزی استفاده می‌شود.
وی افزود: این دستگاه در سه کلاس مختلف طراحی و تولید شده است و در صنایع مختلفی که با سطوح کار می‌کنند، مانند تولید توربین، مقره‌ها، صنایع نساجی، تولید رنگ و … کاربرد ویژه‌ای دارد. به طور کلی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی (رشته‌های رنگ، پلیمر، فیزیک، شیمی، نفت، نساجی و …) و مراکز صنعتی (تولید رنگ و پوشش، صنایع بسته بندی، پلاستیک، کاشی و سرامیک و…) از جمله مشتریان این محصول به شمار می‌آیند.
دکتر چینی در ارتباط با فرایند ساخت محصول اظهار داشت: به غیر از قطعاتی مثل دوربین و سرنگ که وارداتی است، تمامی فرایند طراحی و ساخت دستگاه در داخل و توسط متخصصین شرکت انجام می‌شود.
دانشیار دانشگاه تهران در تشریح وجه تمایز این دستگاه با نمونه‌های مشابه گفت: کیفیت و دقت بالاتر دستگاه و همچنین نرم‌افزار قدرتمند اندازه‌گیری، تضمین کالا و ارائه خدمات پس از فروش سریع و باکیفیت و همچنین قیمت مناسب موجب برتری این محصول شده است.
وی با بیان اینکه شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران توانسته است ۶۶ درصد از کل بازار دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس سطح در ایران را در اختیار داشته باشد، از آغاز صادرات این محصول در آینده نزدیک خبر داد.
دکتر چینی یادآور شد: با توجه به میزان نیاز بازار داخل و قیمت دستگاه‌های خارجی (حدود ۴۰ هزار دلار)، شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران توانسته است سالیانه میانگین بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار از خروج ارز جلوگیری کند.

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری زاویه تماس دستاورد دانشگاه تهران


نظر شما :