مؤسسه حقوق تطبیقی دانشگاه تهران برگزار کرد؛

نشست «قانون‌گذاری جدید در حقوق اموال: در جستجوی اصول حقوقی و ثبات در حوزه حقوق اموال بلژیک»

۰۸ آبان ۱۴۰۰ | ۱۷:۵۴ کد : ۲۲۹۶۵ اخبار اخبار بین‌الملل خبر
تعداد بازدید:۲۶۹
روابط عمومی دانشگاه تهران: مؤسسه حقوق تطبیقی دانشگاه تهران با هدف توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی، نشست «قانون‌گذاری جدید در حقوق اموال: در جستجوی اصول حقوقی و ثبات در حوزه حقوق اموال بلژیک» را برگزار کرد.

بنا بر گزارش مؤسسه حقوق تطبیقی، در راستای اجرای سیاست‌های همکاری علمی بین‌المللی آموزش عالی کشور در ایام کرونا و گسترش فعالیت‌های بین‌المللی مؤسسه حقوق تطبیقی به‌ویژه در شرایط فعلی که همه‌گیری بیماری کرونا موانعی را در راه فعالیت‌های معمول و متداول بین‌المللی به وجود آورده است و در راستای بهره‌گیری از دانش و تجربه استادان معتبر خارجی، (سوم آبان) وبینار «قانون‌گذاری جدید در حقوق اموال: در جستجوی اصول حقوقی و ثبات در حوزه حقوق اموال بلژیک» با حضور پروفسور وینسنت ساگرت برگزار شد. دبیر علمی و اجرایی این نشست، دکتر نسرین طباطبایی حصاری، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی بود.
در این نشست، پروفسور ساگرت به تشریح سابقه قانون‌گذاری در حقوق بلژیک بر مبنای کد ناپلئون پرداخت و از لزوم نوآوری‌های ساختاری و تغییر نگرش فلسفی در این مقررات سخن گفت. سپس بر مبنای سه اصل بنیادین استانداردسازی اقسام حقوق مربوط به اموال، شفاف‌سازی این حقوق و پایداری رژیم حقوق اموال، به تشریح برخی از مقررات قانون جدید پرداخت.
همچنین در بخش دوم، پروفسور ساگرت پرسش‌های حاضران در جلسه را پاسخ داد. در این نشست تخصصی، حدود چهل نفر از استادان، دانشجویان و علاقه‌مندان به مباحث حقوقی شرکت داشتند.
پروفسور وینسنت ساگرت، استاد تمام گروه حقوق خصوصی دانشگاه لوون (KULeuven & KULAK) است. حوزه تخصصی وی حقوق قراردادها، حقوق اموال مالکیت و حقوق سردفتری است و سابقاً در دانشگاه‌های آنتورپ و KUBrussel تدریس کرده و به‌عنوان استاد میهمان در دانشگاه‌های اوترخت و هاسلت نیز حضور داشته است. ایشان همچنین به‌عنوان پژوهشگر میهمان با دانشگاه آکسفورد همکاری‌هایی داشته است. این حقوقدان، افتخارات متعددی را در زمینه مطالعات آکادمیک به دست آورده که از جمله آنها می‌توان به جایزه A.P.R ، بهترین پایان‌نامه به زبان هلندی، دوبار جایزه T.P.R، بهترین کار پژوهشی به زبان هلندی و جایزه Ius commune بهترین مقاله به زبان هلندی اشاره کرد.
پروفسور ساگرت بیش از ۲۰ عنوان کتاب و ۱۵۰ عنوان مقاله دارد. با این حال مهمترین آثار وی در حوزه حقوق مالکیت به رشته تحریر در آمده است که از جمله آنها می‌توان Property law in brief(2019: intersentia), Eigendomsvoorbehoud (retention of Title,2015: Kluwer; Mechelen), Cases, materials and text on Property Law(2012: Hart publishsing) را نام برد. ایشان هم‌اکنون رئیس دپارتمان حقوق اموال دانشگاه لوون ، عضو هیأت تحریریه ژورنال‌های Journal of Belgian Civil Law, of the Journal of Justices for the Peace, Journal of the European Property Law و سردبیر دایره‌المعارف مشهور و بین‌المللی Property and Trust Law است. این استاد حقوق، یکی از دو تهیه کننده پیش‌نویس قانون جدید اموال بلژیک برای وزارت دادگستری این کشور است که به‌عنوان بخش سوم قانون مدنی جدید بلژیک در سال گذشته به تصویب رسید و از یک سپتامبر ۲۰۲۱ لازم‌الاجرا شد.

کلید واژه ها: مؤسسه حقوق تطبیقی وبینار


( ۱ )

نظر شما :