اولین جشنواره ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه تهران با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

تعداد بازدید:۱۱۸۳
روابط عمومی دانشگاه تهران: آئین اختتامیه اولین جشنواره ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه تهران روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه و با حضور رئیس دانشگاه تهران به صورت برخط برگزار شد.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، آئین اختتامیه اولین جشنواره ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه تهران با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، معاون فرهنگی و اجتماعی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر کرمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران و دکتر مجید سرسنگی، مشاور رئیس دانشگاه و رئیس جشنواره برگزار شد.
در آغاز این مراسم دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران گفت: «اولین جشنواره ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی با هدف ارائه الگویی مناسب برای ایفای نقش مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه، تقویت انگیزه دانشگاهیان برای مشارکت در فعالیت‌های داوطلبانه و کمک به تحقق دانشگاه اجتماعی و مسئولیت‌پذیر در سه بخش علمی، ادبی و هنری و اعطای تندیس مسئولیت‌پذیری اجتماعی در سطح دانشگاه تهران برگزار شد».
وی افزود: «در بازه زمانی مشخص شده ۱۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، پس از ارزیابی اولیه ۹۱ اثر وارد فرآیند داوری شد که از این تعداد، ۴۰ اثر مربوط به بخش اعطای تندیس مسئولیت پذیری دانشگاه، ۲۴ اثر برای بخش ادبی و هنری و ۲۷ مقاله برای بخش علمی بود».
دکتر زارع چاهوکی با اشاره به اینکه در بخش اعطای تندیس مسئولیت پذیری اجتماعی تمامی اعضای دانشگاه تهران اعم از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی و همچنین تشکل‌های دانشجویی می‌توانستند شرکت کنند، افزود: «آثاری که در بازه زمانی بهمن ماه ۹۶ تا بهمن‌ ماه ۹۹ تهیه شده بودند، در جشنواره شرکت داده شدند».
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: «آثار در محورهای مشارکت داوطلبانه در امدادرسانی حوادث غیر مترقبه، مشارکت در اردوهای جهادی و هجرت برای خدمات‌رسانی به مناطق محروم، ارائه خدمات داوطلبانه به جامعه در قالب نذر تخصص، مشارکت در بورسیه و حمایت از دانشجویان بی‌بضاعت و مستعد، مشارکت در برنامه‌های حفاظت از محیط زیست و طبیعت و همچنین اهدای عضو، اهدای خون و عضویت در مؤسسات خیریه و عام‌المنفعه بودند».
وی تأکید کرد: «در بخش ادبی و هنری دانشجویان، کارمندان و اعضای هیئت عملی دانشگاه تهران می‌توانستند آثار ادبی و هنری خود را با موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی در قالب فیلم و انیمیشن، کاریکاتور، عکس، نقاشی، گرافیک، اثر ادبی (شعر، داستان، نمایشنامه و فیلمنامه) ارائه کنند».
دکتر زارع با اشاره به اینکه در بخش علمی مقالات مرتبط با حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت، افزود: «مقالات پذیرش شده به صورت الکترونیکی منتشر خواهند و در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز نمایه داده خواهند شد».
وی گفت: «امروز برگزیدگان بخش‌های مختلف معرفی می‌شوند، همچنین ۶ مقاله منتخب توسط نویسندگان آنها ارائه خواهد شد و مورد نقد و بررسی قرار خواهند گرفت».
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در پایان اظهار امیدواری کرد که با بهره‌مندی از نظرات و همکاری دانشگاهیان دومین جشنواره ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی در سطح ملی برگزار شود.
در ادامه این مراسم دکتر مجید سرسنگی، مشاور رئیس دانشگاه تهران و رئیس جشنواره گفت: «معاونت فرهنگی و اجتماعی در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی در دانشگاه فعالیت‌هایی را دنبال کرده که یکی از آنها اولین جشنواره ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی است. همچنین امیدواریم این روند ادامه‌دار باشد و در دوره‌های آتی، جشنواره در سطح ملی و بین‌المللی برگزار شود».
وی ادامه داد: «انسان تنها نیست و نیاز به همراهی و همکاری دارد و این ریشه اصلی مسئولیت پذیری اجتماعی است؛ انسان باید بر مدار مسئولیت‌پذیر اجتماعی بچرخد».
مشاور رئیس دانشگاه تهران افزود: «در مسئولیت پذیری اجتماعی رابطه دوسویه‌ای میان کسانی که به مسئولیت عمل می‌کنند و کسانی که این مسئولیت به آنها انعکاس پیدا می‌کند، وجود دارد. دانشگاه تهران از دیرباز محلی برای بحث مسئولیت پذیری اجتماعی بوده است و جایگاه مهمی در حوزه مسائل اجتماعی داشته و دارد».
وی با تأکید بر حفظ و ارتقای جایگاه اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: «دانشگاه در مقابل دانشجویان خود مسئولیت اجتماعی دارد و وظیفه دانشگاه صرفاً مختص حوزه‌های آموزشی و پژوهشی دانشجویان نیست بلکه دانشگاه باید دانشجویان را در حوزه مسئولیت پذیری اجتماعی آماده کند».
در بخشی از مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر کرمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت پذیرش مسئولیت اجتماعی گفت: «اشخاص در ابتدا باید نسبت به خودشان و بعد نسبت به زیر مجموعه خودشان مسئولیت داشته باشند. همچنین اساتید و معلمان نسبت به جامعه دانشگاهی در حوزه تربیت نسل آتی دانشگاهی مسئولیت دارند».
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر کرمی با بیان اینکه مسئولیت‌پذیری اجتماعی در فرهنگ اسلامی در قالب فرهنگ‌پذیری و نه در قالب جامعه‌پذیری مطرح می‌شود، افزود: «مهم‌ترین مسئولیت برای انسان‌ها از سوی خداوند مسئولیت اجتماعی است که به صورت فرهنگ‌پذیری عنوان شده است البته در فرهنگ‌های دیگر ممکن است به صورت قراردادی، تحمیلی و قانونی باشد اما اسلام مسئولیت اجتماعی را به صورت ارادی و اختیاری از انسان‌ها خواسته است».
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در پایان خاطر نشان کرد: «ما نباید به جامعه بی‌تفاوت باشیم بلکه باید با جامعه همراهی داشته باشیم و مسئولیت اجتماعی را به صورت فرهنگ‌پذیری اجرا کنیم».

دکتر یونس نوربخش، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران دیگر سخنران آئین اختتامیه اولین جشنواره ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه تهران بود که در سخنانی با اشاره به اینکه مسئولیت‌پذیری اجتماعی از مباحث مهمی است که در سطح فردی، سازمانی و حکمرانی مطرح است، گفت: «مسئولیت‌پذیری اجتماعی دارای ابعاد و سطوح مختلفی است».
وی افزود: «دانشگاه به عنوان یک سازمان علمی و نهاد اجتماعی دچار تحولات بسیاری در طول تاریخ شده است بر همین اساس انتظارات جامعه از دانشگاه تغییر پیدا کرده است. دانشگاه تهران به دلیل عقبه و موقعیت ویژه‌ای که در کشور و جهان دارد، در پاسخگویی به مسئله مسئولیت پذیری اجتماعی باید پیشگام باشد».
استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، با بیان اینکه مسئولیت دانشگاه از مسئولیت قانونی آغاز و تا مسئولیت اجتماعی، علمی و انسانی ادامه دارد، گفت: «مسئولیت پذیری اجتماعی دانشگاه یک فلسفه اصولی برای حرکت اجتماعی است».
رئیس پردیس البرز خاطر نشان کرد: «مسئولیت اجتماعی یک کنش برای دانشگاه‌ها است، اما امروزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی با موانعی مواجه است که اگر برطرف نشود دچار مشکل خواهند شد».
در ادامه آئین اختتامیه، علیرضا صبا دبیر شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی دانشگاه تهران، به معرفی فعالیت‌های کانون‌ها پرداخت و گفت: «در حال حاضر ۴۳ کانون در دوره جدید پس از برگزاری انتخابات فعال هستند. البته ۹۰ کانون در دانشگاه تهران به ثبت رسیده است».
وی افزود: «از سال ۷۷ کانون‌ها سابقه کنشگری در سطح کشور را دارند. به صورت میانگین ۱۲۰ برنامه در سال توسط کانون‌ها برگزار می‌شود، همچنین ۱۵۰۰ نفر به عنوان دانشجوی فعال شناخته شده‌اند».
صبا در ادامه به فعالیت برخی از کانون‌های برگزیده اشاره کرد و گفت: «کانون خیریه والعصر باشگاه دانشجویان، کانون سبز دیمن و کانون خیریه حامی دانشجویان و… در زمینه‌های مختلفی اعم از تولیدات چند رسانه‌ای، کمک‌های داوطلبانه و خیریه و محرومیت‌زدایی فعالیت داشته‌اند».

در پایان مراسم نتایج جشنواره به شرح ذیل اعلام شد:
مستند با موضوع مسئولیت اجتماعی در فضای مجازی اثر سید میلاد موسوی حق‌شناس، دانشجوی دکترای دانشکده علوم اجتماعی مقام برگزیده را کسب کرد.
همچنین فیلم‌نامه با موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی اثر مهدی مرادی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده علوم و فنون نوین، نقاشی با موضوع مسئولیت اجتماعی در دوران کرونا، اثر زهرا بیگ مرادی، دانشجوی کارشناسی دانشکده جغرافیا، نقاشی با موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی نسبت به محیط زیست اثر حانیه رضایی، دانشجوی کارشناسی ارشد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی و شعر با موضوع همدلی در روزهای سخت زلزله سرپل‌ذهاب اثر مینو سلیمی، دانشجوی دکتری دانشکده علوم اجتماعی، مقام شایسته تقدیر را کسب کردند.
در بخش اعطای تندیس مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه تهران، از کانون خیریه والعصر باشگاه دانشجویان، کانون خیریه فانوس دانشجویان پردیس دانشکده‌های فنی، کانون فرهنگی اجتماعی وارث دانشجویان پردیس دانشکده‌های فنی، کارگروه جهادی تخصصی کشاورزی، آب، محیط زیست و منابع طبیعی بسیج دانشجویی، آرزو نصیری دانشجوی کارشناسی ارشد پردیس دانشکده‌های فنی و مریم عاشق معلا، دانشجوی دکتری پردیس دانشکده‌های فنی به عنوان برگزیده، تقدیر به عمل آمد.
همچنین در بخشی از مراسم کلیپی توسط اداره تولیدات معاونت فرهنگی و اجتماعی از تلاش‌های دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی در حوزه‌های محرومیت‌زدایی، طرح توانمندسازی جوامع محلی و عملیات عمرانی و فعالیت‌های مسئولانه حفظ محیط زیست پخش شد.

کلید واژه ها: معاونت فرهنگی و اجتماعی اداره کل فرهنگی و اجتماعی مسئولیت‌پذیری اجتماعی جشنواره


( ۲ )

نظر شما :