۱۲۷ مین شماره دوماهنامه خبری-تحلیلی مدت منتشر شد

۳۰ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۸ کد : ۱۴۵۱۱ اخبار اخبار برگزیده اخبار فرهنگی-دینی
تعداد بازدید:۱۴۳۱
روابط عمومی دانشگاه تهران: یکصد و بیست و هفتمین شماره نشریه دو زبانه مدت، ویژه آبان و آذر ۱۳۹۹، به مدیرمسئولی دکتر عباس قنبری باغستان و سردبیری لیلا احمدی با رویکرد خبری-تحلیلی منتشر شد.
۱۲۷ مین شماره دوماهنامه خبری-تحلیلی مدت منتشر شد

در سرمقاله این شماره می‌خوانید:
شماره آبان و آذر ۱۳۹۹ نشریه دو زبانه «مدت»، ارگان چاپی دانشگاه تهران، ضمن حفظ صبغه خبری سابق، بیشتر با رویکرد «تحلیلی-آینده‌نگر» منتشر شده است. تحریریه «مدت» در این شماره با هدف توصیف، تفسیر و تبیین رویکردها، فرایندها و چالش‌های امروزین در حوزه‌های موضوعی، ۲۰ مصاحبه عمیق با اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران انجام داده است که این مصاحبه‌ها طیف وسیعی از موضوعات از «فلسفه» گرفته تا حوزه‌های «روان‌شناسی»، «اقتصاد»، «تاریخ علم»، «کلان داده‌ها»، «جامعه‌شناسی سینما»، «انتخابات آمریکا»، «دولت الکترونیک»، «مسئولیت اجتماعی» و … را شامل می‌شود.
ویژگی ممتاز این شماره نشریه «مدت»، رویکرد «آینده نگرانه» نسبت به پدیده‌ها، مسائل و چالش‌های مبتلابه کشور است و همانطور که انتظار می‌رود، اساتید دانشگاه تهران در این مصاحبه‌ها، براساس سال‌ها تجربه، تدریس و تحقیق در حوزه‌های تخصصی خود، بخشی از دیدگاه‌ها و درس آموخته‌های خود را با هدف بهبود و ارتقا شرایط موجود با شما مخاطبان گرامی به اشتراک گذاشته‌اند.
اما در خصوص رویدادها و وقایع خبری، دانشگاه تهران در ماه‌های آبان و آذر همچون گذشته شاهد تحولات مهمی از جمله پویایی‌های دانشجویی و دستاوردهای مهم آموزشی و پژوهشی بود. نودانشجویان امسال به دلیل شرایط ناشی از اپیدمی کرونا، در نیمه آبان ماه به دانشگاه پیوستند و با برنامه‌ریزی‌ها و آمادگی‌هایی که از قبل تدارک دیده شده بود، در فضایی آرام و پرنشاط سفر هیجان‌انگیز خود در عرصه علم، دانش و پژوهش را آغاز کردند. ما ورود نودانشجویان عزیز به جمع خانواده بزرگ دانشگاه تهرانی‌ها را تبریک می‌گوئیم.
در این دو ماه همچنین نظام‌های معتبر رتبه بندی، نتایج ارزیابی بزرگترین دانشگاه‌های جهان را اعلام کردند و در عمده آنها، دانشگاه تهران توانست شأن و اعتبار ملی و بین‌المللی خود را در بسیاری از حوزه‌ها، از جمله حوزه‌های موضوعی و شاخص‌های پژوهشی، ارتقا بخشد . ضمن آنکه در این ایام، هم شاهد برگزاری چهاردهمین کنفرانس سالانه اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه (AUAP) به ریاست دانشگاه تهران بودیم و هم اینکه برای اولین بار در کشور، الگوی «مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی با محوریت مدل جامع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها» با همکاری دانشگاه تهران، در شهرستان خواف پیاده سازی شد.
صرف نظر از رویدادهای تاریخی و فرهنگی که در قالب «ماه نوشت آبان و آذر» در پایان این شماره به همه آنها پرداخته شده، دانشگاه تهران اما در آذرماه شاهد مهمترین رویداد پژوهش و فناوری سال نیز بود. در بیست و نهمین جشنواره «پژوهش و فناوری» دانشگاه، رئیس دانشگاه به سیاستگذاری کلان دانشگاه در حوزه پژوهش پرداخت. معاون پژوهشی دانشگاه گزارش مفصلی از مهمترین دستاوردهای پژوهشی دانشگاه در یکسال گذشته ارائه کرد و در پایان نیز، برترین‌های دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری نیز معرفی شدند.
اما غم انگیز ترین لحظه‌های خانواده بزرگ دانشگاه تهران در این ایام را غم از دست دادن هشت تن از اساتید و اعضای هیأت علمی پیشکسوت دانشگاه، یک کارمند و پنج دانشجو بر اثر کرونا رقم زد. ضمن تسلیت مجدد فقدان این عزیزان، از خداوند متعال برای آنها طلب آمرزش و غفران الهی داریم.
نشریه دو زبانه «مدت» در شماره‌های آتی خود نیز این رویکرد تحلیلی-آینده نگرانه را حفظ خواهد کرد. همچنین منتظر «ویژه نامه» های موضوعی نشریه مدت در حوزه‌های مختلف نیز باشید.

برای مشاهده متن کامل این شماره اینجا کلیک کنید.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: دوماه نامه مدت خبری - تحلیلی


نظر شما :