آئین اختتامیه سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان برگزار شد

تعداد بازدید:۱۲۵۸
آئین اختتامیه سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، ۹ آذر ۱۳۹۸ در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از بنیاد حامیان، در آئین اختتامیه سومین جشنواره که با حضور مسئولان، استادان، فرهیختگان و نخبگان جامعه دانشگاهی کشور و جمع کثیری از دانشجویان برگزار شد، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، نسل جوان فرهیخته و علاقه‌مند را یک فرصت مغتنم برای پیشرفت و توسعه کشور توصیف کرد و گفت: «خشنودیم که در خدمت بنیاد نیکوکاری جمیلی و بنیاد حامیان دانشگاه تهران هستیم، از دانشگاه تهران و خیرین نیک‌اندیش دانشگاه چنین انتظاری می‌رود».
وی افزود: «در سنت گذشته معنای توسعه اینگونه بود که با ایجاد کارخانه، خرید دانش فنی، تجهیزات و کارگران زیاد می‌توانستیم به توسعه دست یابیم، اما در دنیای امروز شکل توسعه تغییر یافته و نمی‌توان منتظر بود تا به مانند گذشته یک برنامه‌ریزی بلند مدت داشت تا صنعتی را ایجاد کرد که به عنوان شاخص توسعه و اشتغال معرفی شود». به گفته رئیس دانشگاه تهران، آنچه که امروز در دنیا تحت عنوان توسعه مطرح است، شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآوری در حوزه تکنولوژی است. دنیا دنبال راهکارهایی است که تحولات تکنولوژی را تبدیل به ثروت کند و پیشرو باشد».
هم‌چنین در ابتدای این مراسم مهندس ابراهیم جمیلی، رئیس هیأت امنای بنیاد نیکوکاری جمیلی، طی سخنانی به موضوع نقش و اهمیت ویژه جوانان در توسعه کشور پرداخت و خاطرنشان کرد: «از افتخارات ما خدمت به جوانان کشور است. در این جشنواره سعی داریم تا در کنار کشف و پرورش استعدادها، این فرصت ملی را در اختیار تمامی جوانان کشور قرار دهیم».
مهندس جمیلی، با اشاره بر موفقیت‌های به دست آمده توسط جوانان کشور تصریح کرد: «اگر می‌خواهیم کشور به توسعه و پیشرفت دست یابد، باید از جوانان کمک بگیریم. معتقدم که رمز اقتدار کشور توجه به جوانان است. هم‌چنین تقویت بخش خصوصی جز با همکاری متقابل صنعت و دانشگاه امکان پذیر نمی‌باشد و این جشنواره بر آن است تا این امکان را به وجود آورد».
دکتر محمود کمره‌ای، رئیس جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، نیز با تبیین پیچیدگی و پیشرفت سریع تکنولوژی در جهان اظهار کرد: «تجربه جهانی نشان می‌دهد، بسیاری از محصولاتی که با فناوری‌های بالا تولید می‌شوند، به‌ویژه در پنج تا هفت سال گذشته، محصول کسب و کارهای کوچک بوده‌اند. نوآوری از عوامل رشد اقتصادی کشورهاست و کشورهایی که دارای ارزش افزوده بالایی در فناوری‌های خود هستند، قدرت بیشتری در سطح جهانی دارند».
دکتر کمره‌ای، با بیان اینکه نوآوری به محصول و تکنولوژی خاصی تعلق ندارد، گفت: «برای دستیابی به نوآوری ابتدا باید آموزش و کسب دانش اولیه صورت بگیرد. سرمایه اصلی هر کشور نیروی انسانی آن است و برگزاری این جشنواره از سوی بخش خصوصی یک اقدام شایسته و قابل تقدیر است. چرا که بخش خصوصی یک بخش مردم نهاد است و تغییر و تلاطم‌های آن نشان از خرد جمعی دارد. از بنیاد نیکوکاری جمیلی تشکر می‌کنیم و امیدواریم این فعالیت خیرخواهانه ادامه پیدا کند».
در ادامه دکتر سعداله نصیری قیداری، عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره و رئیس دانشگاه شهید بهشتی، ضمن تشکر از برگزارکنندگان این جشنواره به‌ویژه بنیاد نیکوکاری جمیلی بر امنیت جامعه بشری اشاره کرد و گفت: «سعادت، صلح و امنیت بشری بدون آموزش و فرهنگ امکان‌پذیر نیست و علمی که در خدمت بشریت قرار می‌گیرد به سعادت منتهی می‌شود. تقوا، اخلاقیات و انسانیت نباید از علم دور بیفتد. علوم پایه توجه خاصی می‌طلبد و دولت باید در سیاست‌گذاری‌ها به این علوم توجه بیشتری کند».
در بخش دیگری از این مراسم دکتر وحید نیکنام، رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران، خاطرنشان کرد: «فلسفه چنین مراسمی چیزی جز عشق نیست. این جشنواره یک سنت جدید را پایه‌گذاری کرده است و اثر خوبی برای کشور به همراه خواهد داشت».
رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران، با عنوان اینکه رشته‌های تجربی به دنبال حقیقت هستند و این در حالی است که سایر رشته‌ها به دنبال دگرگونی‌اند، افزود: «دانشگاه‌ها دو نقش اساسی دارند، نقش اول تربیت کارشناس و نقش دوم ایجاد خلاقیت، نوآوری، ایده‌پردازی و روحیه خودباوری در دانشجویان است. البته برعهده گرفتن نقش دوم به تنهایی امکان‌پذیر نیست و این نقش با کمک بنیادهایی چون بنیاد نیکوکاری جمیلی و بنیاد فرهنگی مصلی‌نژاد می‌تواند تکمیل شود».
در آئین اختتامیه سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، ۶۱ ایده‌پرداز برگزیده علمی جشنواره، حضور داشتند که هریک در مدت ۹۰ ثانیه به معرفی ایده خود پرداختند. هم‌چنین در این مراسم ضمن تقدیر از برگزیدگان مرحله داوری علمی از دو چهره جوان برگزیده علمی به انتخاب کمیته داوران جشنواره، دکتر نورالدین بختیاری و دکتر مریم بحرینی، با اهدای اعتبار پژوهشی ۱۰۰ میلیون ریالی تقدیر به عمل آمد.
در سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان برتر، از میان یک هزار و ۱۰ متقاضی، ۳۱۶ ایده در مرحله ارزیابی علمی قرار گرفت که از این تعداد ۲۸۳ ایده به مرحله نهایی راه یافت و در نهایت ۲۶ ایده انتخاب شدند. از این تعداد نیز چهار ایده تیمی و چهار ایده انفرادی انتخاب شدند که برای هر بخش تیمی مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال و هر بخش انفرادی ۲۵۰ میلیون ریال کمک هزینه تجاری‌سازی ایده اهدا شد.

کلید واژه ها: بنیاد حامیان دانشگاه تهران جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان


( ۲ )

نظر شما :