از سوی انتشارات وایلی و الزویر صورت گرفت:

انتشار نتایج پژوهش‌های محققان دانشگاه تهران درباره تولید مواد حساس‌شونده به نور خورشید و نانوساختارهای مناسب برای خالص‌سازی گاز طبیعی

تعداد بازدید:۱۴۳۲
نتایج پژوهش‌ها در حوزه تولید مواد حساس‌شونده به نور خورشید و نانوساختارهای مناسب برای خالص‌سازی گاز طبیعی به سرپرستی دکتر شهره فاطمی استاد تمام دانشگاه تهران، در «نشریه کانادایی مهندسی شیمی» و نشریه‌های معتبر انتشارات الزویر مانند «نشریه علم و فناوری سوخت و انرژی» و «نشریه فناوری تفکیک و خالص‌سازی» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، مقاله‌های حاصل از این تحقیقات که در آزمایشگاه فرایندهای جذب سطحی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران انجام شده، در سه نشریه بین‌المللی توسط انتشارات وایلی و الزویر به چاپ رسیده است.
دکتر شهره فاطمی، استاد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران پیرامون این پژوهش‌ها می‌گوید: یکی از موضوعات تحقیقاتی جاری در آزمایشگاه فرایندهای جذب سطحی، تولید مواد حساس‌شونده به نور خورشید است. از این مواد برای تولید نانوکاتالیزورهای فعال در برابر نور خورشید و همچنین نانومواد حساس‌شونده در برابر نور خورشید استفاده می‌شود که در ساخت سلول‌های خورشیدی کاربرد دارند.
وی افزود: نانوکاتالیزورها می‌توانند مواد آلاینده در هوا را اکسید و به ترکیبات بی‌ضرر تبدیل کنند و به عبارت دیگر، آلاینده‌های هوا را در حضور نور خورشید جذب و حذف نمایند. از برخی دیگر از این نانوساختارها برای تبدیل انرژی نوری خورشید به الکتریسیته بهره می‌گیرند که در نسل سوم سلول‌های خورشیدی مورد بررسی قرار گرفته و نتایج خوبی را دربرداشته است.


همچنین به گفته دکتر فاطمی، از پروژه‌های تحقیقاتی در حال انجام در آزمایشگاه فرایندهای جذب سطحی که آخرین نتایج آن به تازگی منتشر شده است، تولید و کاربرد نانوساختارهای مناسب برای جاسازی، خالص‌سازی و پاک‌سازی گاز طبیعی از ناخالصی‌های همراه بوده است.
در یکی از این پژوهش‌ها، جذب و حذف کربن‌دی‌اکسید از گاز طبیعی، و در پژوهشی دیگر جداسازی و جمع‌آوری میعانات گازی (هیدروکربن‌های سنگین) از گاز طبیعی مورد نظر بوده است. در این پژوهش‌ها، علاوه بر ساخت و تهیه نانوجاذب مناسب، طراحی و شبیه‌سازی واحد مربوطه جهت افزایش مقیاس نیز پیشنهاد شده است. حاصل این فعالیت‌ها به تازگی به صورت دو مقاله مشترک توسط انتشارات الزویر نشر یافته و از طریق پیوندهای زیر در دسترس قرار گرفته است:


Efficient Separation of CO2 from Methane at High Pressure by Modified Microporous Titanosilicates; Design and Breakthrough Studies

C4+ liquid recovery from natural gas by temperature swing adsorption followed by liquefaction of heavy extracted product


Comparative Study of One Pot and Facile Methods to Synthesize Codoped CQDs with Low Band Gap and Photovoltaic Properties
 

 

کلید واژه ها: دانشکدگان فنی دانشگاه تهران انتشارات الزویر انتشارات وایلی


( ۵ )

نظر شما :