دکتر مقیمی در جشنواره پژوهش دانشگاه تهران عنوان کرد:

جزئیات بازطراحی ساختار پژوهش و فناوری دانشگاه تهران/ از پژوهش‌های انفرادی به سمت پژوهش‌های تیمی برویم

۲۲ آذر ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۴ کد : ۲۴۲۷۸ اخبار پژوهشی اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۱۹
رئیس دانشگاه تهران، جزئیات بازطراحی ساختار پژوهش و فناوری دانشگاه تهران که تا یک ماه آینده انجام می‌شود را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سیدمحمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران صبح امروز در سی امین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران که در محل تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، راهبرد محوری و مبنای طراحی رویکردها و ساز و کارهای اجرایی در دوره جدید مدیریتی دانشگاه تهران را جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی عنوان کرد و گفت: معتقدیم تحقق این راهبرد محوری دانشگاه با سبک مدیریت جهادی ممکن می‌شود‌.

دکتر مقیمی از عقلانیت، معنویت و عملگرایی به عنوان سه عنصر مدیریت جهادی نام برد و اظهار کرد: بر این اساس، ساختارها و نظام مدیریتی دانشگاه باید طوری بازطراحی شوند که از همه ظرفیت‌ها و نیروی انسانی متناسب با دانشگاه نسل سوم استفاده شود و ساختارهایی را مبتنی بر عملگرایی طراحی کنیم.

رئیس دانشگاه تهران با اعلام این خبر که به‌زودی معاونت پژوهشی دانشگاه تهران به معاونت پژوهش و فناوری تبدیل می‌شود، گفت: هیات رئیسه و هیات منتخب دانشگاه اتفاق نظر دارند که نیاز داریم تا ساختاری چابک در دانشگاه داشته باشیم.

وی با اشاره به واحدها و نهادهای متفاوت و متنوع در حوزه پژوهش و فناوری در دانشگاه تهران اعم از معاونت پژوهشی، پژوهشگاه، پارک علم و فناوری و ...، اظهار کرد: پاشنه آشیل این ساختارها این است که اینها به درستی به هم مرتبط نیستند. بخش‌هایی نظیر پارک علم و فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشکده‌هایی که ماموریت‌شان معطوف به توسعه فناوری است و ... را در حوزه پژوهش و فناوری داریم اما روابط اینها چگونه است؟ پارک علم و فناوری کار خود را انجام می‌دهد، معاونت پژوهشی به همین ترتیب و بقیه ساختارها هم گویی مستقل از هم فعالیت می‌کنند.

دکتر مقیمی افزود: بین ساختارهای متنوعی که در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه حضور دارند، ارتباطات رسمی وجود ندارد، بنابراین وقتی صحبت از چرخه فناوری که شامل ایده تا محصول می‌شود، باید همه بخش‌های موجود در یک ساختار یکپارچه دیده شوند.

رییس دانشگاه تهران از ابلاغ ماموریت طراحی ساختار یکپارچه پژوهش و فناوری به معاون پژوهشی دانشگاه تهران خبر داد و گفت: دکتر فکور که معاون پژوهشی، سرپرست پژوهشگاه و سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه است ظرف یک ماه آینده با بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان دانشگاه و با همفکری معاونت‌های مربوطه در دانشگاه، این ساختار یکپارچه را ارائه خواهد کرد.

دکتر مقیمی ابراز امیدواری کرد: در طراحی جدید انتظار می‌رود همه دانشکده‌ها در فعالیت‌های پارک علم و فناوری نقش داشته باشند و معاونت پژوهشی یک رابطه پویا و ارگانیک بین همه دانشکده‌ها و پارک ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه چالش‌های بین ارتباط صنعت و دانشگاه همچنان وجود دارد، تاکید کرد: برای حل این چالش‌ها ابتدا باید ساماندهی درونی از نظر ساختاری ایجاد کنیم. گام اول این حرکت آن است که عقلانیت توام با معنویت و عملگرایی را در فضای فعالیت‌هایمان جاری و ساری کنیم.

دکتر مقیمی تاکید کرد: به دنبال این هستیم که پارک علم و فناوری به صورت هیات مدیره‌ای و شرکتی اداره شود تا همه ذی‌نفعان بتوانند در مدیریت آن مشارکت کنند.

وی به مسئولان پژوهشی دانشگاه تهران تاکید کرد: سامانه جامع پژوهشی در حال حاضر یک فعالیت فرایندی را عرضه می‌کند ولی باید در بخش‌های محتوایی و به اشتراک‌گذاری داده‌های پژوهشی هم فعال شود. در پارادایم چهارم علم و پژوهش در قالب بحث به اشتراک گذاشتن داده‌ها تعریف می‌شود، باید داده‌ها و اطلاعات فعالیت‌های پژوهشی را در دسترس قرار دهیم و به اشتراک بگذاریم و صرفا به انتشار دستاوردها در قالب مقاله محدود نشویم.

رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: علاوه بر به اشتراک گذاشتن داده‌ها، باید از سمت پژوهش‌های انفرادی به سمت پژوهش‌های تیمی روی آوریم. بسیاری از مسائل وجود دارند که با یک تخصص قابل حل نیستند و می‌طلبد تیم‌های میان رشته‌ای با حضور چندین تخصص شکل گیرند. شکل‌گیری دانشکده‌های حکمرانی، گردشگری، امور مالیاتی و گمرک و ... در راستای همین نگاه میان‌رشته‌ای و حل مسائل جامعه که دارای ویژگی های چند بعدی است.

کلید واژه ها: سید محمد مقیمی جشنواره پژوهش و فناوری


نظر شما :