دومین مراسم تجلیل از خیرین و واقفین دانشگاه تهران برگزار شد

تعداد بازدید:۱۵۶۹
دومین مراسم تجلیل از خیرین و واقفین دانشگاه تهران برگزار شد


دومین مراسم تجلیل از خیرین و واقفین دانشگاه تهران با حضور معاون وزیر علوم و رئیس کمیته خیرین وزارت علوم، سرپرست دانشگاه تهران، رئیس سازمان توسعه وسرمایه گذاری دانشگاه و 200تن از واقفین و خیرین دانشگاه همزمان با 80 سالگی دانشگاه تهران ششم اسفند 1393در تالار علامه امینی دانشگاه برگزار شد.
دکتر محمود نیلی احمد آبادی سرپرست دانشگاه تهران در این مراسم، در سخنانی خیرین و نیکوکاران آموزش عالی را از ارکان مهم دانشگاه شمرد و گفت: دانشگاه تهران طی 80 سال فعالیت نشان داده چگونه کمک‌های خیرین می‌تواند در جهت گیری صحیح دانشگاه و خدمات بهتر موثر باشد.
سرپرست دانشگاه تهران گفت: علیرغم اینکه سنت وقف از اسلام به همه جای دنیا انتشار یافته ما به این سنت کمتر عمل کرده‌‌ایم و باید در این زمینه پیشیتاز باشیم.
دکتر نیلی احمد ابادی گفت: کار خیّر در مدارس مهم است اما در آن حوزه به نسبت دانشگاه‌ها کار بیشتری انجام شده و مهم‌تر آن است که معلم مدرسه در دانشگاه خوب تربیت شود.
وی همچنین اظهار امیدواری کرد روزی برسد که کمک‌های خیریه به دانشگاه زیادتر از حد توان دانشگاه برای هزینه آن‌ها باشد.
سرپرست دانشگاه تهران همچنین در اهمیت توسعه علم و دانش گفت: بر خلاف سده‌های گذشته که نیروی کار و منابع زیرزمینی سرمایه محسوب می‌شد، امروز سرمایه و آنچه که قدرت یک کشور را می‌سازد علم و دانش است. می‌توانیم دانشگاه را به عنوان منشاء اصلی تولید علم و دانش پشتوانه اصلی قدرت هرکشور بدانیم.
وی میزان تحقق توسعه فعالیت‌های دانش بنیان را که در سیاست‌های کلان کشور نیز تعریف شده است مرهون فارغ‌التحصیلان دانشگاه دانست.
دکتر نیلی احمد ابادی پیشینه دانشگاه تهران را به 163 سال پیش یعنی زمان تأسیس دارالفنون ارتباط داد ولی بیشترین اثر بخشی و تاثیر آن را در 80 سال اخیر دانست که در هیأتی جدید به فعالیت پرداخته است.
سرپرست دانشگاه تهران تعداد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه را 300 هزار و تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل را 55 هزار نفر معرفی کرد و گفت: با مرور رابطه مستقیم میان دستاوردهای دانشگاه تهران و دستاوردهای علمی و فرهنگی کشور به این نکته پی‌می‌بریم این دانشجویان از بزرگترین سرمایه‌های کشور هستند.
وی نقش پررنگ دانشگاه تهران را در صحنه‌های مختلف کشور عامل میزان تقاضای بالا برای ورود به این دانشگاه دانست و گفت: اگر خواستار توسعه هستیم و می‌خواهیم مسائل ناشی از فقر را شاهد نباشیم و در آینده هزینه‌های گزافی را برای عدم حضور دانش در جامعه پرداخت نکنیم، باید به فکر پیشگیری باشیم و سرمایه گذاری کنیم.
سرپرست دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود تعامل میان دانشگاه و جامعه، برکت پول‌های خیرین و تأثیر آن‌ها در تحولات دانشجویی را از جمله اثر بخشی‌های کار وقف در راه دانشگاه دانست و گفت: دانشگاه تهران به خیّرین و وقف کنندگان، نه به دلایل مالی، بلکه فرهنگی نیازمند است و ما وظیفه داریم این تعاملات را گسترده بکنیم.
وی به این نکته اشاره کرد که بزرگترین پشتوانه کشورهای توسعه یافته دانشگاه است و در آن کشورها امور اوقافی زیادی به دانشگاه ها تعلق می‌گیرد و دانشگاه‌ها 25 الی 30 درصد امور مالی خود را از طریق هدیه تأمین می‌کنند.
دکتر ساداتی نژاد دبیر دومین جشنواره تجلیل از خیرین و واقفین دانشگاه تهران و رئیس سازمان توسعه و سرمایه گذاری دانشگاه نیز در این مراسم با تجلیل از اقدام خیرین و واقفین دانشگاه تهران گفت: خیرین و وقفین دانشگاه از ما جلو هستند و این کار را در کمک به تأسیس دانشکده کارافرینی نشان دادند.همچنین در این مراسم دو تن از خیرین و واقفین سخنرانی کردند.
درپایان مراسم از کتاب "دهش " که نام خیرین دانشگاه تهران از ابتدا تاکنون در آن ثبت شده و تمبر 80 سال حمایت ماندگار رونمایی شد و در ادامه با حضور دکتر امید معاون وزیر علوم به خیرین حاضر لوح و تندیس اهدا شد
.

 

کلید واژه ها: جشنواره خیرین و واقفین بنیاد حامیان دانشگاه تهران