با حضور رؤسای دو دانشگاه؛

نخستین وبینار علمی مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه تومسک روسیه با هدف تبادل تجربیات در مواجهه با اپیدمی کرونا برگزار شد - ۱

۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۷:۰۵ کد : ۱۶۰۸۳ اخبار اخبار رویدادها
تعداد بازدید:۵۸۱
روابط عمومی دانشگاه تهران: نخستین وبینار علمی مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه تومسک روسیه با عنوان «دانشگاه‌ها در شرایط کووید ۱۹؛ تجربه ایران و روسیه» برگزار شد و در آن رؤسای دو دانشگاه بر تبادل تجربیات مشترک و استفاده از ظرفیت‌های دو دانشگاه برای توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی متقابل تاکید کردند.

در این وبینار که روز گذشته، (ششم اردیبهشت)، و با حضور رؤسای دانشگاه تهران و دانشگاه تومسک و جمعی از مسئولان دو دانشگاه برگزار شد، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران ضمن خوشامدگویی به شرکت‌کنندگان در این وبینار، به تشریح سیاست‌های کوتاه مدت و بلندمدت دانشگاه در دوران سخت ناشی از اپیدمی کرونا پرداخت و خاطرنشان ساخت که گذار به دانشگاه دیجیتال و اجرا و پیاده سازی تمامی فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناورانه بر بستر دیجیتالی در همین شرایط صورت پذیرفت.
رئیس دانشگاه تهران همچنین کمک به راهبری کشور در شرایط سخت کرونایی، پیشبرد علم و دانش و صیانت از فرهنگ و محیط زیست را از محورهای اصلی فعالیت دانشگاه در مقوله «مسئولیت اجتماعی» برشمرد.
در ادامه این وبینار، ادوارد کالاژنسنکی، رئیس دانشگاه دولتی روسیه، سخنرانی خود را با عنوان تجربه‌های جدید در مدیریت دانشگاه در دوران همه‌گیری کرونا ارائه کرد. وی اظهار امیدواری کرد که برگزاری این وبینار سرآغاز همکاری‌های گسترده بین دو دانشگاه باشد. رئیس دانشگاه تومسک در ادامه سخنان خود به تاب‌آوری سیستم آموزشی روسیه در برابر شرایط کرونایی اشاره کرد و افزود: «خوشبختانه با تلاش همگانی، بسیاری از برنامه‌ها با موفقیت به سمت آموزش‌های آنلاین پیش رفت و دانشگاه نیز تلاش کرد که در شرایط پیش آمده آموزش متوقف نگردد». وی در بخش دیگری از سخنان خود به حمایت‌های روحی و روانی از دانشجویان در دوره همه‌گیری اشاره کرد و گفت: «دانشگاه در کنار پرداختن به زیرساخت‌های آموزش غیرحضوری برنامه حمایت از دانشجویان را نیز در برنامه خود داشت».
دیگر سخنران این وبینار دکتر گئورگی وی مایر، رئیس هیأت امنای دانشگاه تومسک بود. وی ضمن معرفی دانشگاه تومسک، این دانشگاه را از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های روسیه و اولین دانشگاه سیبری برشمرد و گفت: «این دانشگاه نقش بسیار مهمی در توسعه صنعتی و علمی سیبری دارد». دکتر وی مایر با اشاره به اینکه این دانشگاه دو برنده جایزه نوبل (نوبلیست) دارد به جایگاه این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی اشاره کرد و افزود: «این دانشگاه از دانشگاه‌های پیشرو روسیه محسوب می‌شود که ۲۰ درصد دانشجویان آن را دانشجویانی از ۷۰ کشور جهان تشکیل می‌دهند». وی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه سال ۲۰۲۳ سالگرد ۱۴۵ سال تأسیس این دانشگاه است از دکتر نیلی احمدآبادی و مسئولان شرکت کننده در این وبینار برای حضور در این مراسم دعوت کرد.
دکتر مهدی سنایی، مشاور رئیس دانشگاه در امور بین‌الملل و دبیر اجلاس دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه سخنران بعدی این وبینار بود که سخنرانی با عنوان «کرونا و نظم بین‌الملل» ارائه کرد. وی در این سخنرانی به بررسی دیدگاه واقعگرایان و ایده‌آلیست‌ها در برخورد با مساله همه‌گیری کرونا پرداخت. وی افزود: واقع‌گرایان بر نظرات همیشگی خود که دولت را بازیگر اصلی صحنه بین‌الملل می‌دانند در مساله کرونا هم بر نقش دولت و حاکمیت قدرتمند تاکید دارند درحالیکه ایده‌آلیست‌ها بر نقش سازمان‌های بین‌المللی در حل مساله تاکید دارند و معتقدند دولت‌های محلی قادر به حل مساله نیستند و همکاری جمعی و بین‌المللی باید به کمک دولت‌های محلی بیاید». وی با اشاره به تأثیرات همه‌گیری کرونا بر اقتصاد جهانی گفت: «اینکه نظم جهانی نیز تغییر خواهد کرد یا نه جای سوال است، اما آنچه که مسلم است نظم زندگی تغییر کرده است و مساله آموزش تحت تأثیر شدید این همه‌گیری بوده است که بعد از پایان همه‌گیری نیز این تغییرات در سیستم آموزشی باقی خواهد ماند».
«تجربه کرسی یونسکو آموزش مهندسی در شرایط کرونا» موضوعی بود که دکتر حسین معماریان، رئیس کرسی آموزش مهندسی یونسکو به آن پرداخت. وی با اشاره به اینکه ایران پنجمین کشور دنیا از نظر داشتن دانشجویان مهندسی است، اعطای کرسی یونسکو در آموزش مهندسی را نیز به همین دلیل عنوان کرد. وی در ادامه سخنان خود به پژوهش‌های انجام شده در زمینه کووید ۱۹ و تجارب زیسته دانشجویان در آموزش در شرایط کرونا پرداخت.
در ادامه این وبینار، همچنین دکتر الکساندر وروژتسوف، معاون پژوهشی دانشگاه تومسک؛ دکتر میخائیل شپل، مدیر مؤسسه آموزش از راه دور؛ دکتر ایرینا کورزینا، رئیس دپارتمان شیمی؛ دکتر سرگی نیکلاویچ فیلیمینوف، رئیس دانشکده فیزیک؛ دایان دامر، رئیس مؤسسه ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر از روسیه و دکتر نسرین نورشاهی، مدیر مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی؛ دکتر علی اکبر صفوی، رئیس کارگروه یادگیری الکترونیک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر امید فاطمی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تهران با ارائه سخنرانی‌هایی به تبادل تجارب در زمینه‌های مرتبط با آموزش غیر حضوری پرداختند.
تغییر در شیوه آموزش از شیوه‌های سنتی به مجازی به دلیل شرایط کووید ۱۹، برنامه‌ریزی برای تداوم آموزش، آماده‌سازی اساتید و دانشجویان و بدنه اجرایی برای انطباق با شرایط پیش آمده ناشی از کووید ۱۹، تلاش درجهت توسعه زیرساخت‌ها، فراهم‌سازی امکانات دستیابی به فضای مجازی با کمک نهادهای ملی، انجام برنامه‌های تکمیلی، ارائه امکانات آزمایشگاهی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تجربیات بازگشایی مراکز با توجه به وضعیت همه‌گیری، تاکید بر برنامه آموزش تلفیقی (آنلاین و آفلاین)، آموزش از راه دور و آموزش مجازی و اقدامات عمده در جهت تداوم آموزش، ضرورت استفاده از امکانات مجازی، استفاده از هوش مصنوعی در آموزش آنلاین و ارتقای زیرساخت‌های الکترونیکی از جمله محورهای این سخنرانی‌ها بود.
در پایان این وبینار دکتر محمدرضا نقوی، دبیر علمی این وبینار، ضمن سپاسگزاری از شرکت کنندگان و با بیان خرسندی از نتایج این وبینار، اظهار امیدواری کرد در آینده نیز با همکاری دو دانشگاه سمینارهای مشترک دیگری بین دو دانشگاه برگزار گردد.
گفتنی است در این وبینار علاوه بر سخنرانان یادشده، معاون بین‌الملل دانشگاه و مدیرکل همکاری بین‌المللی دانشگاه تهران نیز حضور داشتند.
دانشگاه تومسک بزرگترین دانشگاه کلاسیک بخش آسیایی روسیه و مرکز علم، تحصیل و خلاقیت است. این دانشگاه در ۲۸ می سال ۱۸۷۸ با فرمان امپراطور الکساندر دوم به عنوان دانشگاه امپریال تومسک تأسیس شده است. دانشگاه ایالتی تومسک دارای ۳۱ عضو از آکادمی علوم روسیه، آکادمی علوم پزشکی روسیه، آکادمی علوم CIS و بیش از ۵۰ برنده جایزه ایالتی و ۲ برنده جایزه نوبل است. دانشگاه TSU و بیش از ۱۵۰ هزار فارغ‌التحصیل آن، همگی در پیشرفت علمی، تحصیلی و فرهنگی منطقه و به طور کلی روسیه نقش بسزایی داشته‌اند.

کلید واژه ها: وبینار علمی ایران و روسیه کرونا دانشگاه دیجیتال مسئولیت اجتماعی


( ۱ )

نظر شما :