در دیدار سفیر ایتالیا با رئیس دانشگاه تهران؛ طرفین بر گسترش همکاری‌های علمی، بین‌المللی و دانشگاهی تأکید کردند

۲۶ آذر ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۹ کد : ۱۳۹۶۸ اخبار اخبار برگزیده اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۹۹۸
روابط عمومی دانشگاه تهران: در دیدار سفیر ایتالیا در ایران با رئیس دانشگاه تهران (۲۵ آذرماه) طرفین بر گسترش همکاری‌های علمی، بین‌المللی و دانشگاهی تأکید و در زمینه‌های مختلف به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداختند.

بنا بر اعلام معاونت بین‌الملل دانشگاه تهران، در این دیدار دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، ضمن خوش‌آمدگویی به سفیر کشور ایتالیا و هیأت همراه، به معرفی دانشگاه تهران پرداخت و گفت: «دانشگاه تهران پردیس‌های متعددی دارد که در نقاط مختلف کشور فعالیت می‌کنند و در حال حاضر دانشجویان بین‌المللی زیادی از جمله دانشجویان کشور ایتالیا در این پردیس‌ها مشغول به تحصیل هستند».
وی با بیان اینکه دانشگاه تهران، سابقه مثبت و خوبی در برقراری همکاری‌های بین‌المللی با دانشگاه‌های کشور ایتالیا داشته است، افزود: «با توجه به ارتباط خوب دانشگاه تهران با صنعت، امیدواریم پس از گذراندن دوران بحران کرونا بتوانیم به‌صورت حضوری ارتباطات متقابل علم و صنعت را در دو کشور ایجاد کنیم. این دانشگاه، علاوه بر وظایف ذاتی آموزشی و پژوهشی مأموریت‌های ملی و بین‌المللی نیز بر عهده دارد و حضور سفیر و رایزن فرهنگی در دانشگاه به توسعه همکاری‌های بین‌المللی دو کشور کمک می‌کند».
رئیس دانشگاه تهران در بخشی دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به مدل‌های مختلف تبادل دانشجو و استاد، پیشنهاد‌های همکاری در پرداخت بودجه‌ها، یافتن راه‌های کاهش بودجه در ارتباطات متقابل و تسهیل امر تبادل استاد و دانشجو را از طریق انعقاد تفاهم‌نامه بین دانشگاه تهران و سفارت ایتالیا و نیز برگزاری اجلاس سالانه با دانشگاه‌های کشور ایتالیا را ارائه کرد که این پیشنهادها با استقبال سفیر ایتالیا همراه بود. همچنین مقرر شد، پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌های دانشگاه تهران برای سفارت ایتالیا ارسال شود و در خصوص برگزاری نشست‌های مشترک رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و ایتالیا نیز تبادل‌نظر صورت پذیرد.
در ادامه جوزپه پرونه، سفیر کشور ایتالیا در ایران ضمن تشکر از میزبانی دانشگاه تهران برای برگزاری این دیدار، از دپارتمان زبان و ادبیات ایتالیایی دانشگاه تهران به‌عنوان یکی از مهمترین پایگاه‌های ارتباطی دو کشور ایتالیا و ایران یاد کرد و همچنین مدرس جدید زبان ایتالیایی را برای حضور و تدریس در این گروه معرفی کرد.
وی با ابراز علاقه به حضور در جشنواره‌های مربوط به هفته پژوهش در ایران به همکاری‌های دانشگاه ساپینزای رم با شرکت‌های ایرانی در خلال برگزاری این جشنواره‌ها اشاره کرد.
سفیر ایتالیا، در پایان سخنان خود علاقه و تمایل کشورش را در شکوفاتر کردن و گسترده‌تر کردن همکاری‌های علمی بین‌المللی با ایران و به‌ویژه دانشگاه تهران اعلام کرد.
دبیر اول سفارت ایتالیا و رئیس بخش فرهنگی و مطبوعاتی سفارت، نیز در سخنانی ضمن ابراز علاقه شخصی خود به ایران و یادگیری زبان فارسی، پیشنهاد برگزاری سمینارهای علمی، برنامه‌های تبادل استاد و دانشجو را بین دانشگاه‌های دو کشور مطرح کرد.
وی همچنین به تبیین علاقه دانشجویان کشور ایتالیا به حوزه فرهنگ، هنر، تاریخ، موسیقی، معماری، زبان و ادبیات فارسی، باستان‌شناسی و روان‌شناسی در دانشگاه‌های ایران پرداخت و گفت: «حدود هفده دانشگاه در ایتالیا آمادگی همکاری با دانشگاه تهران در زمینه تبادل استاد و دانشجو و همکاری‌های مشترک علمی و مساعدت در ارتباط با اقامت، ویزا و مسائل رفاهی را دارند».
در بخش پایانی این دیدار، دکتر محمدحسین صراف‌زاده، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، نیز با اشاره به داشتن سیزده تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران با دانشگاه‌های ایتالیا و استقبال از انعقاد تفاهم‌نامه‌های بیشتر، به معرفی کرسی‌های یونسکو در دانشگاه تهران پرداخت و ابراز امیدواری کرد از طریق همکاری‌های علمی بین‌المللی بیشتر بتوان بر تعداد این کرسی‌ها افزود.
همچنین پیشنهاد ایجاد انجمن فرهنگی یا انجمن دوستی ایران و ایتالیا، دعوت از سفیر ایتالیا برای سخنرانی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی، درخواست حمایت سفارت در خصوص تأمین استاد زبان ایتالیایی برای دانشجویان دوره دکتری این رشته و توسعه همکاری‌های دانشگاهی در چهارچوب برنامه‌های تبادل اتحادیه اروپایی از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار بود.

کلید واژه ها: معاونت بین‌الملل همکاری‌های علمی بین‌المللی ایتالیا تبادل استاد و دانشجو زبان ایتالیایی


( ۳ )

نظر شما :