پرونده ششمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه | از پیشنهاد برای ایجاد ساختارهای جدید در روابط بین دانشگاهی تا دیدارهای دوجانبه و انعقاد تفاهم‌نامه‌

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۵:۵۳ کد : ۳۴۱۴۲ گفت‌وگو و گزارش
تعداد بازدید:۸۴۳
ششمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه که از روز پنج‌شنبه ۷ اردیبهشت ماه در دانشگاه لومونوسف روسیه آغاز شده بود، پس از برگزاری نشست‌های تخصصی، دیدارهای دوجانبه رؤسای دانشگاه‌ها و انعقاد تفاهم‌نامه‌های بین‌دانشگاهی به کار خود پایان داد.
پرونده ششمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه | از پیشنهاد برای ایجاد ساختارهای جدید در روابط بین دانشگاهی تا دیدارهای دوجانبه و انعقاد تفاهم‌نامه‌

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در راستای گسترش و تعمیق همکاری‌های بین‌المللی در حوزه‌های علمی، پژوهشی و دانشگاهی طرح‌ریزی شده و دبیرخانه این اجلاس از سال ۱۳۹۴ در دانشگاه تهران راه‌اندازی شده است.
رؤسای دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، صنعتی امیرکبیر، شهیدبهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی، تبریز، شیراز و اصفهان، شاهد و فنی‌وحرفه‌ای در ششمین اجلاس حضور داشتند.

این اجلاس با سخنرانی دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران و رئیس اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر کشور و همچنین سخنرانی دکتر ویکتور سادوونیچی رئیس دانشگاه لومونوسف مسکو افتتاح شد. آندری فورسنکو دستیار رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه، والری نیکولایویچ فالکوف وزیر علوم و آموزش عالی روسیه و الکسی یوریویچ ددوف سفیر تام‌الاختیار روسیه در ایران و همچنین دکتر کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در این اجلاس سخنرانی کردند.

دکتر سید محمد مقیمی در آئین افتتاح این اجلاس با تاکید بر رشد ارتباطات علمی و دانشگاهی ایران و روسیه همپای ارتباطات سیاسی و اقتصادی دو کشور، رویکرد حاکم بر دانشگاه‌های ایران را ناظر بر بهره‌مندی از علم برای آسایش و رفاه و صلح دانست و پیشنهادهایی نظیر راه‌اندازی مرکز تعاملات علم و فناوری دانشگاه‌های ایران و روسیه، ایجاد اتحادیه دانشگاه‌های سازمان همکاری شانگهای و ایجاد پایگاه‌های علمی مشترک و طراحی و اجرای نظام رتبه‌بندی دانشگاهی را مطرح کرد.

در جریان این اجلاس، نشست تبادل نظر درباره همکاری‌های بین دانشگاهی میان دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در زمینه تبادل دانشجو، برگزاری دوره‌های مشترک و برنامه‌ها و تحقیقات مشترک و همچنین نشست‌هایی با موضوع بررسی جنبه‌های فرهنگی همکاری بین دانشگاه‌های ایران و روسیه و اشتراک‌گذاری تجربه‌های پروژه‌های تحقیقاتی ایران و روسیه در زمینه علوم طبیعی و حوزه خزر با حضور رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه برگزار شد.
همچنین رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه دیدارهای دوجانبه هم داشتند که به عقد تفاهم‌نامه فی‌مابین آنها انجامید. در ضمن این اجلاس، دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران با رؤسای چهار دانشگاه برتر کشور روسیه شامل دانشگاه‌های دولتی مسکو، کازان، اوستیای شمالی و دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه تفاهم‌نامه امضا کرد.
این تفاهم‌نامه‌ها در راستای ارتقای همکاری در زمینه توسعه همکاری در حوزه انتقال دانش، تحقیقات مشترک و مبادلات دانشگاهی بین این دانشگاه‌ها و دانشگاه تهران منعقد شدند.
گسترش همکاری‌های تحقیقاتی و علمی، به اشتراک گذاشتن تجربیات در توسعه روش‌ها و تکنیک‌های تدریس بهتر، تبادل تجربه در حوزه توسعه روش‌های پیشرفته تحقیقات و آموزش، برگزاری سمپوزیوم‌ها، کارگاه‌ها و کنفرانس‌های مشترک دوجانبه و بررسی فرصت‌ها برای تعریف و انجام برنامه‌های علمی مشترک از محورهای این تفاهم‌نامه‌ها است.

رئیس دانشگاه تهران دو تفاهم‌نامه با رئیس دانشگاه دولتی مسکو امضا نمود که یکی در زمینه گسترش همکاری‌های آموزشی و پژوهشی و دیگری در خصوص ایجاد و توسعه همکاری بین پارک‌های علم و فناوری دو دانشگاه است.
در پی انعقاد تفاهم‌نامه درباره همکاری پارک‌های علم و فناوری دو دانشگاه تهران و مسکو، دکتر علی اسدی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همتای خود در دانشگاه دولتی مسکو دیدار کرد و ضمن بررسی زمینه‌های همکاری بین پارک‌های علم و فناوری دانشگاه تهران و دانشگاه دولتی مسکو، درباره فراهم شدن فرصت‌های لازم برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دو طرف توافق حاصل شد. همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشترک با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان دو پارک دانشگاه تهران و دانشگاه مسکو، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و توانمندسازی و تأسیس دفتر مشترک همکاری در هر یک از پارک‌ها از جمله تفاهمات بود.

گزارش‌های منتشر شده از ششمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در ادامه آمده است:

کلید واژه ها: اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه ایران و روسیه


( ۳ )

نظر شما :