رئیس دانشگاه تهران:

اختیار دانشگاه‌ها در برنامه هفتم توسعه افزایش پیدا کند | متمرکز کردن اختیارات بودجه‌ای دانشگاه‌ها در نظام بودجه‌ریزی ۱۴۰۱ اتفاقی ناخوشایند است | روش‌های تمرکزگرا مانع حرکت دانشگاه‌ها به سمت استقلال اداری و مالی است | شرایط امروز دانشگاه‌ها پایدار است

۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۵ کد : ۳۱۴۳۴ اخبار اخبار ستادی خبر
تعداد بازدید:۱۷۶۸
رئیس دانشگاه تهران گفت: دانشگاه‌ها از قدرت عمل کافی برای اجرای مصوبات و پیشنهادات خود برخوردار نیستند، لذا درخواست داریم که این اختیارات واقعی در قانون برنامه هفتم محقق شود و اختیار دانشگاه‌ها افزایش پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران سه‌شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱ در سی‌وهشتمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور که به میزبانی دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد، دستور اصلی این اجلاس را بررسی مباحث بودجه‌ای دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: قانون برنامه هفتم توسعه را پیش رو داریم که بودجه‌های پنج سال آینده و سیاست‌های کلی در مورد نظام مالی و بودجه دانشگاه‌ها را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

گزارش تصویری | سی‌وهشتمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور

رئیس اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور با اشاره به حمایت نمایندگان مجلس از ترمیم حقوق اعضای هیأت علمی، گفت: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی که به بحث‌های مربوط به مشکلات دانشگاه‌ها اشراف دارند، در زمینه مسائل بودجه‌ای دانشگاه‌ها شاید دغدغه بیشتری از ما داشته باشند که این خود را در جریان ترمیم حقوق‌ها نشان داد؛ به طوری که با تلاش نمایندگان مردم، شاهد برداشتن سقف حقوق برای اعضای هیأت علمی بودیم و این موضوع شرایط روانی خوبی را در دانشگاه‌ها ایجاد کرده است.

وی با اذعان به اینکه فشارهای زیادی بر روی مجلس شورای اسلامی برای افزایش و رشد بودجه دستگاه‌ها وجود دارد، اظهار داشت: مجلس نیز تا حدودی می‌تواند نسبت به افزایش سالانه بودجه دانشگاه‌ها اقدام کند و پیشنهاد ما این است که با مکانیسم‌هایی غیر از بحث رشد بودجه و در قالب تسهیلات مرتبط با تبصره‌های بودجه، امکان ارائه کمک به دانشگاه‌ها وجود دارد. همانطور که هر ساله در سند بودجه، تسهیلاتی برای آموزش و پرورش در زمینه هزینه‌های آب و برق و خدمات دولتی اینچنینی در نظر گرفته می‌شود، خواسته ما این است که برای دانشگاه‌ها نیز چنین تسهیلاتی در سند بودجه سالانه در نظر گرفته شود.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر لحاظ نمودن انتظارات و ملاحظات دانشگاه‌ها در خصوص برنامه هفتم توسعه، افزود: به طور جدی خواستار تحقق استقلال اداری و مالی دانشگاه‌ها هستیم. این موضوع در قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه تاحدودی مورد توجه قرار گرفته بود، اما در قانون برنامه ششم شاهد عقب‌گردی اساسی در این خصوص بودیم. اما کف درخواست ما در زمینه توجه به استقلال دانشگاه‌ها در قانون برنامه هفتم توسعه این است که آنچه به عنوان حداقل‌های استقلال اداری و مالی در برنامه چهارم و پنجم برای دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده بود، در برنامه هفتم نیز لحاظ شود.

وی با اشاره به تاکید مجدد رهبر معظم انقلاب بر نقش دانشگاه‌ها در پیشرفت کشور در جلسه اخیر نخبگان، خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که مجلس و دولت نیز سازوکارهایی را در قانون برنامه هفتم پیش‌بینی کنند و امیدواریم جلسه ویژه ای به همین منظور با مشارکت سه جانبه رؤسای چهارده دانشگاه بزرگ کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه شکل بگیرد و برای تقویت جایگاه دانشگاه‌های بزرگ کشور هم در قانون برنامه هفتم توسعه و هم بودجه سال ۱۴۰۲ تسهیلات مالی مناسبی در نظر گرفته شود.

دکتر مقیمی در بخش دیگر سخنانش درباره بودجه سال ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها نیز اظهار داشت: امسال شاهد اتفاقات ناخوشایندی همچون حذف ردیف‌ها و متمرکز شدن بودجه در نظام بودجه‌ای دانشگاه‌ها و برنامه‌ریزی آموزش عالی بودیم و امیدواریم این نقیصه در خصوص بودجه سال آینده رخ ندهد که مهمترین آن متمرکز کردن اختیارات بودجه‌ای بود که طی آن ردیف‌هایی به بهانه انضباط بودجه‌ای و مالی، متمرکز و از واحدهای دانشگاه حذف شد.

دکتر مقیمی، روش‌های تمرکزگرا را مانع حرکت دانشگاه‌ها به سمت استقلال اداری و مالی دانست و در عین حال تصریح کرد: ضمن اینکه باید شاهد آزادی عمل دانشگاه‌ها باشیم، معتقد هستیم که دانشگاه‌ها باید در زیر چتر حاکمیت عمل کنند.

دکتر سید محمد مقیمی همچنین در آغاز سخنانش گفت: هدف عاملان ناآرامی‌ها و حوادثی که در دانشگاه‌های کشور اتفاق افتاد، کند کردن رشد و پیشرفت علمی کشور بود که به لطف خداوند، ناموفق و ناکام ماند.

رئیس دانشگاه تهران اظهار کرد: شرایط امروز دانشگاه‌ها پایدار است و امیدواریم این شرایط پایدار‌تر شود تا بتوانیم برنامه‌هایی که در دولت مردمی طراحی و تدوین و توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شده است را با سرعت و قوت بیشتری محقق کنیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مهدی شهبازی، رئیس مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران و دبیر اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور نیز در ابتدای این اجلاس، با اشاره به برنامه اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه، اعلام کرد: اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به صورت مجازی برگزار خواهد شد. همچنین متناظر با رویدادی که برای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه برگزار می‌شود، در نظر است که اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و چین را نیز داشته باشیم که این موضوع از سوی وزارت امور خارجه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال پیگیری است.  

کلید واژه ها: دانشگاه تهران اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور


نظر شما :