رئیس سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران:

کاهش تدریجی اتکای دانشگاه به بودجه دولتی نیازمند افزایش اختیارات دانشگاه است | تبدیل رویکرد دانشگاه‌ها از هزینه‌ای به سرمایه‌ای مستلزم مانع‌زدایی و تغییر جهت در قوانین، مدیریت و قواعد است

۰۲ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۷ کد : ۳۰۲۵۹ اخبار اخبار ستادی خبر
تعداد بازدید:۲۳۳
رئیس سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران، کاهش تدریجی اتکای دانشگاه به بودجه دولتی را نیازمند افزایش اختیارات دانشگاه دانست و گفت: تبدیل رویکرد دانشگاه‌ها از هزینه‌ای به درآمدی و سرمایه‌ای، مستلزم تغییر جهت در قوانین، مدیریت و قواعد در زمینه نوع نگاه به ورود دانشگاه‌ها در عرصه سرمایه‌گذاری است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر علی مبینی دهکردی، رئیس سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران امروز در سی‌وهفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور که در دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری است، گفت: سه تمرکز کانونی در حوزه سرمایه‌گذاری و درآمدزایی دانشگاه‌ها داریم که شامل پایداری منابع مالی دانشگاه‌ها، حفظ نمودن کرامت اساتید با نگاه به تکریم علم و عالم و همچنین صادرات محصولات دانش‌بنیان حاصل فکر و عمل نخبگان می‌شود.

عضو هیأت رئیسه دانشگاه تهران تاکید کرد: نمی‌توانیم ۱۰۰ درصد منابع مالی مورد نیاز دانشگاه‌ها را از دولت طلب کنیم بلکه باید رویکرد هزینه‌ای را به رویکرد درآمدی تبدیل کرده و سپس رویکرد درآمدی را به رویکرد سرمایه‌ای تبدیل کنیم.

دکتر مبینی دهکردی، این تبدیل رویکرد را مستلزم تغییر جهت در قوانین، مدیریت و قواعد در زمینه نوع نگاه به ورود دانشگاه‌ها در عرصه سرمایه‌گذاری دانست و افزود: بنابراین لازم است از حضور دانشگاه‌ها در عرصه‌های سرمایه‌گذاری، مانع‌زدایی کنیم. به عنوان نمونه، قانون رفع موانع تولید دانش‌بنیان که در اردیبهشت ماه ابلاغ شد، ظرفیت بزرگی را به دانشگاه‌ها می‌دهد.

معاون دانشگاه تهران تصریح کرد: اتکای صرف دانشگاه به منابع دولت، مبین این است که دانایی به توانایی تبدیل نشده است. از طرفی نیز کاهش تدریجی اتکای دانشگاه به بودجه دولتی، نیازمند افزایش اختیارات دانشگاه است‌.

کلید واژه ها: اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور دانشگاه تهران


نظر شما :