چاپ مقاله عضو هیأت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در برترین مجله ویروس‌شناسی جهان | جداسازی ژنوم ویروس SV۴۰ در کودکان مبتلا به بیماری‌های تنفسی

تعداد بازدید:۲۴۹۱
مقاله عضو هیأت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در مجله journal of medical virology با ضریب تأثیر ۲۰.۶ منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، مقاله‌ای با عنوان «جداسازی ژنوم ویروس sv40 در کودکان مبتلا به بیماری‌های تنفسی»، با مسؤلیت دکتر بهمن عابدی کیاسری عضو هیئت علمی دانشکده دامپزشکی و همکاری نویسندگان بین‌المللی از کشورهای مصر و برزیل در برترین مجله ویروس‌شناسی جهان به نام journal of medical virology با ضریب تأثیر ۲۰.۶ (بیست و شش دهم) به چاپ رسید.

دکتر بهمن عابدی کیاسری می‌گوید: ویروس (40 simian vacuolating virus) sv40 ویروس ایجادکننده واکویل در میمون بوده که اولین بار در سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۳ از طریق واکسن‌های فلج اطفال آلوده به این ویروس به کودکان منتقل شد. جداسازی این ویروس در حال حاضر از کودکان نشان‌دهنده این است که این ویروس در حال حاضر در جمعیت انسانی در گردش می‌باشد. جداسازی آن در بیماران تنفسی نشان می‌دهد که احتمالاً مسیر انتقال ویروس به انسان، تنفسی بوده و می‌تواند در ایجاد درگیری‌های فوقانی و تحتانی دستگاه تنفس مؤثر باشد. ضمناً این ویروس سرطان‌زا نیز است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، این ویروس قبلاً در سال ۲۰۱۱ نیز توسط دکتر بهمن عابدی کیاسری در انگلستان در بیماران پیوندی با نقصان عملکردی کلیه نیز جدا شد که گزارش آن در مجله اسکاندیناویایی بیماریهای عفونی منتشر شد.

کلید واژه ها: بیماری‌های تنفسی دانشکده دامپزشکی


( ۱۲ )

نظر شما :