در مراسم رونمایی از سامانه انتقال توان بیسیم خودرو برقی در حال حرکت؛

دکتر ستاری: صنعت خودروسازی از نوآوری دانش‌بنیان‌ها استقبال کند

۰۵ تیر ۱۴۰۱ | ۲۰:۳۷ کد : ۲۹۰۳۳ اخبار اخبار علمی-فناوری خبر
تعداد بازدید:۱۳۵
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از طرح کلان ملی فناوری انتقال توان بییسیم خودرو برقی در حال حرکت رونمایی و بازدید کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری امروز یکشنبه ۵ تیر ماه در رونمایی و بازدید از این سامانه ایران‌ساخت، گفت: حوزه حمل‌ونقل به‌ویژه صنعت خودرو می‌باید از نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق استقبال کند تا این حوزه روزآمد و رقابتی شود.
دکتر ستاری افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر، فناوری‌های خوبی به ویژه در حوزه حمل‌ونقل، پیشران و انتقال قدرت به دست شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه یافته است که امروز شاهد یکی از همین دستاوردها هستیم. صنعتی‌سازی و ورود این فناوری‌ها به بازار، مستلزم استقبال صنایع خودروساز و ایجاد زمینه‌های لازم برای رسوخ این فناوری‌ها به بدنه صنعت است.
وی با بیان این‌که باید صنعتی‌سازی این طرح فناورانه و مرز دانش پیگیری شود، ادامه داد: شارژ سریع خودروها و موتورسیکلت‌های برقی در حین حرکت با این طرح فناورانه محقق می‌شود که توسعه آن می‌تواند به کاهش هزینه‌های استفاده از انواع خودروهای برقی در مسیرهای مشخص کمک کرد.

توسعه فناوری انتقال بی‌سیم انرژی
اجرای این طرح حدود ۲ سال به طول انجامیده و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یک طرح کلان فناوری ملی اجرا شده است، همچنین در این طرح یک گروه متشکل از ۱۰ نفر از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران همکاری داشته‌اند.
با حاد شدن معضل وابستگی حمل‌ونقل به سوخت‌های فسیلی و لزوم کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها، توجه بسیاری بر استفاده از خودروهای برقی معطوف شده است. با این حال یکی از چالش‌های اساسی در برابر رواج سریع خودروهای برقی، قیمت زیاد این خودروها به علت هزینه زیاد باتری است.
با بهره‌گیری از سیستم شارژ بیسیم دینامیکی در خودروهای برقی، چالش‌های فوق مرتفع گشته و به فراگیر، ارزان و آسان شدن استفاده از این خودروها کمک مؤثری می‌‌شود.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت شارژ بی‌‌سیم دینامیکی خودروی برقی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در آزمایشگاه پژوهشی سیستم‌های حرکت پیشرفته دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اجرایی شده است. صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از این پروژه فناورانه حمایت کرده است.
این پروژه در حوزه فناوری انتقال توان الکتریکی بیسیم شامل قطارها، محرکه‌های الکتریکی و خودروها کاربرد دارد. در این پروژه انرژی از هوا عبور کرده و به خودرو در حال حرکت می‌رسد؛ بنابراین نیازی به توقف خودرو در ایستگاه شارژ نیست.

کلید واژه ها: خودرو برقی دانشکدگان فنی


( ۱ )

نظر شما :