در شورای هماهنگی معاونان پژوهشی منطقه یک کشور مطرح شد:

دکتر صالحی: پیگرد اشخاصی که در یک فعالیت پژوهشی همکاری نداشته ولی از مواهب آن استفاده می‌کنند / دکتر فکور: اکثر تخلفات پژوهشی به دلیل تبیین نشدن قوانین اتفاق می‌افتد

۰۴ تیر ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۱ کد : ۲۸۹۹۵ اخبار اخبار پژوهشی خبر
تعداد بازدید:۵۱۸
معاون پژوهشی وزیر علوم در دومین جلسه شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونان پژوهشی منطقه یک کشور بر لزوم رعایت اخلاق در پژوهش و اجرای قوانین مقابله با آنچه که سال‌هاست تحت عنوان پایان‌نامه‌فروشی مطرح است، تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین جلسه شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه یک کشور در سال ۱۴۰۱ که در تالار شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: اشخاصی که در یک فعالیت‌ علمی و پژوهشی همکاری نداشته یا در نوشتن مقاله‌ای مشارکت نداشته‌اند، ولی از مواهب آن استفاده کنند، مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر رعایت موضوع اخلاق در پژوهش، گفت: تمامی ابزارهای قانونی برای مبارزه با بی‌اخلاقی پژوهشی وجود دارد و ما قانون مقابله به این مسائل را داریم؛ لذا فقط باید به دنبال اجرا باشیم. باید در حوزه قضائی، اجرایی و علمی برای ورود به بی‌اخلاقی‌های پژوهشی هم‌افزا شویم و از مسیر قانونی با این قضیه مقابله کنیم.

دکتر صالحی همچنین به اقدامات انجام شده در حوزه‌های شبکه ملی آزمایشگاهی؛ دوره‌های پسادکتری، نمایه‌سازی مجلات و انجمن‌های علمی و سیاست همگرایی در انجمن‌ها اشاره کرد.

دکتر مهدی فکور، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و رئیس دبیرخانه اجلاس شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه یک نیز در حاشیه این جلسه و در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه تهران، هم‌راستایی دانشگاه‌ها در موضوعات مشترک را به عنوان خروجی مورد انتظار از نشست‌های معاونان پژوهشی عنوان کرد و گفت: بنا بر تاکید معاون پژوهشی وزارت عتف، باید بیشتر دنبال طرح و تصویب موضوعاتی باشیم که می‌تواند تحرک و پویایی در پژوهش ایجاد کند.

وی با اشاره به تاکید معاون پژوهشی وزرات علوم، تحقیقات و فناوری بر رعایت اخلاق و پیگیری تخلفات، اظهار کرد: موضوع اخلاق در پژوهش در دانشگاه تهران به صورت ویژه پیگیری می‌شود. دانشگاه تهران دارای کارگروه اخلاق در پژوهش است که رئیس دانشگاه تهران هم در هر جلسه حضور دارند و از نظرات بزرگان دانشگاه در این کارگروه استفاده می‌شود.

دکتر فکور، رویکرد اصلی دانشگاه را در این دوره پیشگیری از بروز تخلف دانست و گفت: وقتی ما پرونده‌ها را بررسی می‌کنیم و دفاعیات استادان و دانشجویان را مطالعه می‌کنیم، متوجه می‌شویم به دلیل عدم آگاهی مرتکب عملی شده‌اند که در مقوله تخلفات پژوهشی قرار گرفته است. بنابراین پیشنهاد شد که کارگاه‌هایی درباره یادآوری آنچه که جزو مصادیق تخلفات پژوهشی است، برگزار شود. اطمینان داریم اگر این موارد اطلاع‌‌رسانی شود و مؤلفه‌های "اخلاق در پژوهش" آموزش داده شوند، تخلفات پژوهشی کمتر خواهند شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که اکثر تخلفات پژوهشی به دلیل تبیین نشدن قوانین اتفاق افتاده است.

وی خاطرنشان کرد: طرح اخلاق در پژوهش و مبارزه با فروش پایان‌نامه‌ها که در شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه یک مورد تاکید معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود، با اتحاد همه دانشگاه‌ها و سخت‌گیری همگانی در این خصوص، قطعاً باعث به ثمر نشستن این برنامه خواهد شد.

کلید واژه ها: جلسه شورای هماهنگی معاونان پژوهش و فناوری معاونان پژوهش و فناوری


( ۱ )

نظر شما :