ثبت بیش از ۵۲۰ زمین‌لرزه در اردیبهشت‌‌ماه ۱۴۰۱ توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک

تعداد بازدید:۲۷۵
بر اساس آمار شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، بیش از ۵۲۰ بار لرزید.

بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در اردیبهشت‌‌ماه ۱۴۰۱ تعداد ۵۲۹ زمین‌لرزه را ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در اردیبهشت‌‌ماه ۱۴۰۱ تعداد ۸ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها در ساعت ۱۸:۳۵ تاریخ ۲۷/‏۰۲/‏۱۴۰۱‬ با بزرگی ۴.۶ در مقیاس امواج درونی زمین در ۱۰ کیلومتری سرخون استان چهارمحال و بختیاری، رخ داده‌ است.
از لحاظ آماری ۴۶۳ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۵۸ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳و۴، تعداد ۸ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده‌است. استان خراسان رضوی با ۷۴ زمین‌لرزه ثبت شده بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های کرمان و یزد به ترتیب با ۵۳ و ۵۱ زمین‌لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه‌نگاری کشوری در اردیبهشت‌‌ماه امسال تعداد ۲ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرد که بزرگترین آنها حوالی رباط‌کریم با بزرگی ۲.۳ در مقیاس امواج درونی زمین بوده‌ است.

 

کلید واژه ها: زمین‌لرزه مؤسسه ژئوفیزیک


نظر شما :