طرح استاد دانشگاه تهران در فراخوان بین‌المللی دانشگاه کپنهاگ برگزیده شد

تعداد بازدید:۴۷۶
طرح عضو هیأت علمی دانشکده محیط زیست و هیأت علمی همکار دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران با عنوان «کیفیت آب زیرزمینی ایران» در فراخوان بین‌المللی دانشگاه کپنهاگ برگزیده شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، طرح دکتر روح‌اله نوری، عضو هیأت علمی دانشکده محیط زیست و هیأت علمی همکار دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران، با موضوع «کیفیت آب زیرزمینی ایران» در فراخوان بین‌المللی دانشگاه کپنهاگ، برترین دانشگاه دانمارک، به عنوان طرح برگزیده انتخاب شد.
هدف اصلی از این طرح، که توسط دانشگاه کپنهاگ دانمارک حمایت مالی می‌شود، درک بهتر از روند کیفیت آب زیرزمینی با استفاده از آنالیز ایزوتوپ‌های پایدار (اکسیژن ۱۸ و دوتریم) نمونه‌برداری شده از آبخوان‌های اصلی کشور است.
اضافه برداشت آب زیرزمینی و شوری شدن آن دو دغدغه اصلی در سطح ایران است. تحقیقات علمی اخیر، کشور ایران را در میان کشورهایی با بالاترین اضافه برداشت از آب زیرزمینی قرار داده که این فشار بر منابع آب زیرزمینی زوال کیفیت آب را نیز به همراه داشته است.
طرح این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، اطلاعات مفید و باارزشی برای مدیریت پایدار منابع آب زیرزمینی ایران فراهم می‌کند، منابعی که بیش از ۵۵ درصد از نیاز آبی کشور و همچنین بیش از ۸۰ درصد نیازهای آبی جوامع روستایی را فراهم می‌کند.

کلید واژه ها: دستاورد دانشگاه تهران دانشکده محیط زیست


( ۲ )

نظر شما :