دستاورد محققان دانشگاه تهران در زمینه توسعه فناوری تولید تصاویر با وضوح بالا از زیر سطح زمین

تعداد بازدید:۸۵۸
محققان مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران موفق به توسعه فناوری تولید تصاویری با وضوح بالا از ساختارهای زمین شناختی در زیر سطح زمین شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر علی غلامی، استاد گروه آموزشی فیزیک زمین مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در این باره توضیح داد: «وارونسازی شکل موج کامل» یکی از توانمندترین و بروزترین روش‌های تصویرسازی ژئوفیزیک است و محققان ژئوفیزیک برای بهینه کردن و توسعه فناوری تولید تصاویر با وضوح بالاتر، تلاش می‌کنند.
وی افزود: محققان کشورمان در قالب یک رساله دکتری که در مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران انجام شده است، از یک فرمول‌بندی جدید استفاده کرده و الگوریتمی را در حوزه وارونسازی شکل موج کامل پیاده‌سازی کردند که نسبت به نتایج تحقیقات پیشین، تصاویری با تفکیک‌پذیری بهتر و وضوح بسیار بالاتر از زیر سطح زمین به دست می‌دهد و به نوعی نتایج تحقیقات پیشین در زمینه تصویرسازی از زیر سطح زمین را به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود می ‌بخشد.
دکتر غلامی در پاسخ به اینکه این دستاورد در چه حوزه‌هایی از صنعت راهگشا خواهد بود، اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی در صنعت نفت، عدم دسترسی به تصاویر واضح از مخازن هیدروکربوری در زیر سطح زمین است. توسعه فناوری تولید تصاویر با وضوح بالا از زیر سطح زمین، به اکتشاف مخازن هیدروکربوری مانند نفت و گاز کمک شایانی می‌کند.
استاد گروه آموزشی فیزیک زمین مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، از زلزله‌شناسی به عنوان حوزه دیگری نام برد که «وارونسازی شکل موج کامل با الگوریتم‌های با تفکیک‌پذیری بالا» به کمک آن می‌آید. وی در این باره گفت: از تکنولوژی تصویرسازی با وضوح بالا از زیر سطح زمین، می‌توان برای تخمین دقیق‌تر مدل سرعت زمین جهت موقعیت‌یابی کانون زلزله‌ها و تحلیل خطر استفاده کرد.
وی همچنین افزود: توسعه این فناوری می‌تواند در تصویرسازی با وضوح بالا برای اکتشاف معادن فلزی و مطالعات باستان‌شناسی به روش غیر مخرب رادار نفوذی زمین (GPR) کمک کند.
دکتر غلامی در پایان، بهبود هرچه بیشتر وضوح تصاویر با روش‌های آکوستیک در تصویرسازی پزشکی را مستلزم ادامه تلاش‌های انجام گرفته در توسعه فناوری تولید تصاویر با وضوح بالا دانست.

کلید واژه ها: دستاورد مؤسسه ژئوفیزیک وارونسازی شکل موج کامل دانشگاه تهران


( ۴ )

نظر شما :