چهل‌وچهارمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌های برتر در دانشگاه تهران برگزار شد/ پاسخ معاون وزیر علوم درباره جایگاه حوزه «فناوری» در ساختار دانشگاه‌ها

۱۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۱ کد : ۲۴۸۱۸ اخبار اخبار پژوهشی معاونت پژوهش و فناوری خبر
تعداد بازدید:۳۹۳
معاون پژوهشی وزیر علوم در جمع معاونان پژوهشی و فناوری ۱۴ دانشگاه برتر کشور، در پاسخ به سوالی درباره وضعیت حوزه «فناوری» در ساختار دانشگاه‌ها، اعلام کرد: استقلال معاونت فناوری از پژوهشی در سطح دانشگاه‌ها اتفاق نخواهد افتاد و این استقلال صرفاً در سطح وزارتخانه بوده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزیر علوم، امروز شنبه ۱۱ دی ماه در چهل‌وچهارمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌های بزرگ کشور که در محل دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به مستقل شدن معاونت فناوری از معاونت پژوهشی در وزارت علوم، گفت: «استقلال معاونت فناوری صرفاً در وزارت علوم اتفاق افتاده و این جدایی به دانشگا‌ه‌ها تسری پیدا نخواهد کرد.»

وی در عین حال تصریح کرد: «جدا شدن معاونت فناوری از پژوهشی در وزارت علوم، باعث افزایش توجه بیشتر به نوآوری و فناوری می‌شود».

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: «با وجود اینکه دو حوزه فناوری و پژوهشی در ساختار از هم جدا شده و مستقل دیده شده‌اند، اما هیچ انشقاقی بین پژوهش و فناوری ایجاد نخواهد شد و این جدایی برای تمرکز وزارت علوم بر فناوری و نوآوری اتفاق افتاده، که درگذشته کمتر بوده است».

وی ایجاد استراتژی در گفتمان پژوهش، شبکه‌سازی و فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز حال و آینده، استفاده بهتر از ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی و ایجاد اکوسیستم حل مسأله را از مهم‌ترین ماموریت‌های معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد.

دکتر صالحی در ادامه با اشاره به وجود ۶۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان که هنر حل مسأله را در سال‌های اخیر نهادینه کرده‌اند، افزود: «اکوسیستمی ایجاد شده که در سال‌های اخیر وقتی مسأله‌ای وارد و مطرح می‌شود، راه حل ارائه می‌کند. باید در وزارت علوم نیز اکوسیستمی ایجاد شود که هر زمان مسأله‌ای وارد شد، در حد ماموریت خود با تقسیم کار در دانشگاه‌ها، پارک‌ها و موسسات پژوهشی راه حل ارائه کند».

معاون پژوهشی وزیر علوم، واقعی شدن پژوهش و فناوری؛ افزایش قطب‌های علم و فناوری؛ مسأله‌یابی و حل مسأله؛ سیاست تشویقی؛ حضور در عرصه‌های بین‌المللی، اولویت‌بندی مجله‌ها و انجمن‌ها و ایجاد هم‌افزایی با سایر سازمان‌ها را از اولویت‌های معاونت پژوهشی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد.

در این جلسه، معاونین پژوهشی دانشگاه‌های کشور با بیان مشکلات مالی و ساختاری موجود، به اعلام نظر و ارائه راهکار پرداختند و خواستار افزایش بودجه، برقرای ارتباط دانشگاه با صنعت؛ تقاضامحور کردن پایان‌نامه‌ها؛ فراخواندن دانشگا‌ه‌ها برای رفع مسائل و مشکلات کشور؛ توجه به ظرفیت دانشگاه‌ها برای حل مسائل و مشکلات کشور؛ ایجاد شرکت‌های دانشگاهی؛ انجام پروژه‌های ملی؛ اصلاح کسری بودجه و نحوه اختصاص آن شدند.

دکتر مهدی فکور، معاون پژوهشی دانشگاه تهران امروز شنبه ۱۱ دی ماه در چهل‌وچهارمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌های بزرگ کشور که با موضوع «بودجه پژوهشی ۱۴۰۱» در دانشگاه تهران برگزار شد، از برنامه‌ریزی منسجم برای استفاده بهینه از امکانات؛ دسترسی به اطلاعات علمی؛ بررسی بودجه ۱۴۰۱؛ نحوه تعامل معاونت فناوری وزارت علوم با معاونت پژوهشی دانشگاه‌ها؛ بررسی عماکرد خوشه‌ها‌ی مشورتی و … به عنوان مهم‌ترین مسائلی نام برد که لازم است در بیشتر مورد توجه شورای معاونان پژوهشی دانشگاه‌های بزرگ کشور قرار گیرد.

دکتر محمدرضا نقوی، مدیرکل نظارت و برنامه‌ریزی پژوهشی دانشگاه تهران بر پیگیری ایجاد شبکه پژوهشی میان دانشگاه‌ها، پروژه هوشمندسازی دانشگاه‌ها، انتقال تحصیلات تکمیلی از آموزشی به پژوهشی، تشکیل شبکه کتابخانه‌ها و کنسرسیوم انتشارات دانشگاه‌ها و بازنگری نظام مالیاتی بر طرح‌های پژوهشی که در نشست‌های پیشین معاونان پژوهشی دانشگاه‌های بزرگ کشور مطرح بوده است، تاکید کرد.

کلید واژه ها: معاونت پژوهشی دانشگاه تهران وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری


نظر شما :