ششمین اثر مشترک انتشارات دانشگاه تهران و اشپرینگر منتشر شد

۱۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۶ کد : ۱۹۰۴۳ اخبار انتشار آثار مشترک و بین‌المللی خبر
تعداد بازدید:۷۲۱
روابط عمومی دانشگاه تهران: ششمین اثر مشترک انتشارات دانشگاه تهران و اشپرینگر تحت عنوان «عقلانیت و سبک زندگی علمی برای سلامت» منتشر شد.

 

بنا بر اعلام اداره خدمات پژوهشی و انتشارات دانشگاه، ششمین کتاب ارزشمند استادان دانشگاه تهران، بر اساس تفاهم‌نامه بین انتشارات دانشگاه تهران و انتشارات اشپرینگر به‌صورت مشترک و با لوگوی دو ناشر منتشر شد. این اثر تحت عنوان عقلانیت و سبک زندگی علمی برای سلامت" Rationality and Scientific Lifestyle for Health" ، توسط دکتر علی‌اکبر موسوی موحدی، استاد ممتاز مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران به رشته تحریر درآمده است.

امروزه تأثیر بسیار زیاد فناوری بر سبک زندگی انسان را شاهدیم، به‌گونه‌ای که دانش، عقلانیت و رفتار تبدیل به سه مؤلفه مهم برای یک زندگی سالم شده‌اند. بسیاری از فناوری‌های جدید، غیر‌طبیعی‌اند و آلاینده‌های فراوانی را تولید می‌کنند که این امر خود منجر به بروز استرس در انسان و دیگر موجودات می‌شود. استرس مولکولی سبب ایجاد تنوعی از رادیکال‌های آزاد نا‌متوازن می‌شود که خود منشأ بیماری‌هایی مانند سرطان و دیابت است. شواهد پزشکی نشان می‌دهد که دیابت نوع ۲ صرفاً نتیجه مصرف قند نیست و ممکن است ناشی از استرس هم باشد. اجتناب از استرس یکی از مهم‌ترین معیار‌های سبک زندگی سالم است و در دنیای امروز آرامش یکی از بزرگ‌ترین ثروت‌ها به‌حساب می‌آید.

در کتاب Rationality and Scientific Lifestyle for Health ، تلاشی صورت گرفته تا ارتباط بین سبک زندگی و علم به‌گونه‌ای برقرار شود که ناهنجاری‌های فناوری در کنترل عقلانیت درآیند. این کتاب برای سلامتی و حال خوب انسان و در جهت رسیدن به یک رفاه واقعی نگارش شده است.

بهترین و سالم‌ترین راه برای زندگی خوب، ایجاد توازن بین طبیعت و زندگی است، بنابراین در این کتاب مواد غذایی مفید، غذا‌های کاربردی و آنتی‌اکسیدان‌ها‌ی طبیعی به‌عنوان بهترین دارو برای انسان مطرح شده‌اند. همچنین این کتاب یک سطح زندگی سالم‌تر را با در نظر گرفتن ابعاد روانی-احساسی تشریح می‌کند و در نهایت بیان می‌کند که خواب خوب اصل اولیه سلامت و شادی برای انسان است و چگونه می‌تواند استرس را از میان بردارد و اینکه چگونه در یک خواب خوب، رادیکال‌های آزاد متوازن از بدن خارج می‌شوند.

کلید واژه ها: مؤسسه انتشارات انتشارات اشپرینگر معاونت پژوهشی دانشگاه تهران


نظر شما :