معاون دانشجویی دانشگاه تهران خبر داد:

آخرین وضعیت دسترسی دانشگاه‌ها به وب سرویس اطلاعات واکسیناسیون دانشجویان

۱۱ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۲۷ کد : ۲۴۰۳۰ اخبار اخبار دانشجویی اخبار ستادی خبر
تعداد بازدید:۵۶۵
معاون دانشجویی دانشگاه تهران، دسترسی دانشگاه‌ها به وب سرویس اطلاعات واکسیناسیون دانشجویان را قبل از ورود به دانشگاه و سراها ضروری دانست و گفت: در این راستا مکاتبه‌ای از سوی رئیس دانشگاه تهران با معاون اول رئیس جمهوری صورت گرفته است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر علیرضا وجهی، معاون دانشجویی و رئیس سازمان خدمات دانشجویی دانشگاه تهران در نشست معاونان دانشجویی دانشگاه‌های منطقه یک کشور در تالار امیرکبیر دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: یافتن راه‌حل منطقی و مناسب برای بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها نیازمند تشریک مساعی بین مسئولان دانشگاه‌ها و انتقال تجارب دانشگاه‌ها به یکدیگر است.

دبیر شورای معاونین دانشجویی دانشگاه‌های منطقه یک کشور درباره چالش‌های آغاز آموزش حضوری دانشجویان، افزود: «یکی از مهمترین این چالش‌ها، مسائل بهداشت روان و جسم دانشجویان است که باید در اولویت قرار گیرد».

وی با اشاره به شرایط جدید ناشی از کرونا، اظهار کرد: «از سال ۲۰۲۰ که با ویروس کرونا مواجه شدیم، یک میلیارد و ۶۰۰ نفر در سراسر جهان با مشکلات آموزشی مواجه شدند که ناچار بودند خود را با شرایط جدید منطبق کنند. کشورمان هم از سال ۱۳۹۸ با این معضل رو به رو شد که تعطیلی کلاس‌های حضوری و فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و برگزاری کلاس‌های غیرحضوری را در پی داشت».

معاون دانشجویی دانشگاه تهران با تاکید بر آغاز ازسرگیری آموزش حضوری، گفت: متأسفانه بیماری کرونا باعث شده که بسیاری از هم‌وطنان‌مان عزادار عزیزان‌شان شوند. این موضوع در کنار مسائل اقتصادی، منجر به افزایش فشارهای روحی بر دانشجویان و به‌تبع آن نیاز به توجه بیشتر دانشگاه‌ها به بهداشت و سلامت جسم و روان دانشجویان شده است.

دکتر وجهی ضمن تاکید بر الزام تزریق دو دوز واکسن بر اساس پروتکل ابلاغی وزارت علوم، دسترسی دانشگاه‌ها به وب سرویس اطلاعات واکسیناسیون دانشجویان را قبل از ورود به دانشگاه و سراها ضروری دانست و گفت: در این راستا مکاتبه‌ای از سوی رئیس دانشگاه تهران با معاون اول رئیس جمهوری صورت گرفته است و دکتر مخبر نیز با نظر مساعد نامه را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارجاع داده‌اند که امیدواریم به زودی امکان دسترسی دانشگاه‌ها به اطلاعات واکسیناسیون دانشجویان فراهم شود.

معاون دانشجویی دانشگاه تهران، با توجه به شرایط مالی دانشگاه‌ها و تغییرات قیمتی تأمین مواد غذایی و کمبود ظرفیت در سراها، حمایت دولت، مجلس شورای اسلامی و وزارت علوم از دانشگاه‌ها را ضروری برشمرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، حمید پیروی، رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران نیز در این نشست، گزارشی از تحقیقات این مرکز درباره مشکلات سلامت روان دانشجویان در دوران کرونا و نتایج به‌دست آمده ارائه کرد.

پیروی تاکید کرد: شناسایی دانشجویان در معرض خطر و پایش سلامت روان دانشجویان بسیار ضروری است و باید دانشجویان را تشویق به شرکت در طرح پایش سلامت کرد.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران اعلام کرد: در بازگشایی دانشگاه‌ها در سراسر جهان به این جمع‌بندی رسیده‌اند که سلامت روان اولویت اصلی خواهد بود و دسترسی به خدمات سلامت روان باید تسهیل شود. همچنین همه اعضای هیأت علمی و کارکنان باید آموزش ببینند تا در مواجهه با مشکلات خود و دانشجویان درست عمل کنند.

پیروی از صندوق رفاه دانشجویان و سازمان امور دانشجویان خواست تا با توجه به حجم مشکلات، حمایت بیشتری از دانشگاه‌ها در راستای سلامت روان دانشجویان صورت پذیرد.

کمبود ظرفیت سراها و کلاس‌ها با توجه به الزام رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت علوم در صورت بازگشایی یکباره دانشگاه‌ها، مشکلات بودجه تغذیه، عدم امکان دانشگاه‌ها برای قرنطینه دانشجویان بیمار در سراها، کمبود بودجه برای تأمین خوابگاه‌های خودگردان و تعمیر سراها از جمله دغدغه‌های مطرح از سوی معاونین بود.

بر طبق این گزارش، در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر، معاونان دانشجویی دانشگاه‌های منطقه یک پیشنهاد کردند که بازگشایی دانشگاه‌ها به صورت تدریجی و با اولویت تحصیلات تکمیلی صورت پذیرد و آموزش ترکیبی حضوری و مجازی حتی در صورت امکان و موافقت مسئولان تا سال تحصیلی آینده ادامه پیدا کند.

کلید واژه ها: واکسیناسیون دانشجویان معاونت دانشجویی


( ۱ )

نظر شما :