در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران محقق شد؛

طراحی و تولید روزانه ۶۰ هزار عدد ماسک سه بعدی بومی‌سازی شده با استفاده از هوش مصنوعی

تعداد بازدید:۴۷۳
روابط عمومی دانشگاه تهران: طراحی و تولید روزانه ۶۰ هزار عدد ماسک سه بعدی بومی‌سازی شده با استفاده از هوش مصنوعی توسط شرکت پالایه گستر سیمرغ ایرانیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران محقق شد.

بنا بر گزارش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر مهدی شیرمحمدی، مدیرعامل شرکت پالایه گستر سیمرغ ایرانیان با اشاره به سابقه یازده ساله شرکت در تولید ماسک گفت: «با شیوع کرونا در جهان، تغییرات سریع، بزرگ و محسوسی ایجاد شد و زمینه فعالیت ما نیز با شدت و شیب بیشتری دچار تغییر شد. بیشترین تغییر رخ داده در بحث تیراژ تولید بود، قبل از شیوع کرونا روزانه ۵ الی ۶ هزار عدد ماسک تولید می‌کردیم، اما با شیوع کرونا در کمتر از ۱۰ روز توانستیم ظرفیت تولید خود را ۸ برابر کنیم و در فاز اول، روزانه ۴۰ هزار ماسک تولید کردیم».

وی در ادامه خاطر نشان کرد: «رصد بازار جهانی و پیش‌بینی شیوع کرونا در کشور منجر به برنامه‌ریزی جهت تهیه و تأمین تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز و کافی برای ۶ ماه، جذب نیروی مورد نیاز و گسترش فضای کاری شد. در نتیجه با اعلام شیوع کرونا در ایران، ما شرایط لازم برای تأمین نیاز داخل را در اختیار داشتیم. این تمهیدات باعث شد تا در فاز اول، روزانه ۴۰ هزار ماسک و در فاز دوم روزانه ۶۵ هزار ماسک تولید کنیم».

دکتر شیرمحمدی یکی از معضلات اصلی در ابتدای شیوع کرونا در کشور را کمبود شدید ماسک در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و وزارت بهداشت دانست که مشکلات بسیاری را ایجاد کرده بود و افزود: «در چنین شرایطی ما طی هر ۵ الی ۶ روز کاری حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار ماسک به وزارت بهداشت تحویل می‌دادیم. این حجم وسیعی بود و در آن زمان نیز الویت با کادر درمان بود و بسیاری از بیمارستان‌ها به ماسک تجهیز شدند و توانستند از آن بحران تا حد زیادی عبور کنند».

مدیرعامل شرکت پالایه گستر سیمرغ ایرانیان ادامه داد: «از طرفی واردات ماسک هم با قیمتی حدود ۱.۵ دلار و با ارزبری بسیار زیاد صورت می‌گرفت ولی ما آن ماسک را با قیمتی حدود، ۱۰ درصد قیمت خارجی تحویل می‌دادیم و ارزبری نیز رخ نمی‌داد و نیز ماسک با کیفیت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل می‌گرفتند».
 

تولید ما بر اساس tailor made صورت می‌گیرد
وی در پاسخ به چگونگی و انواع ماسک تولیدی در شرکت تصریح کرد: «یک اصطلاحی در تولید هست به نام tailor made و یا خیاطی شده که تولید براساس تعیین جامعه هدف صورت می‌گیرد. این موضوع باعث شد که برخلاف خیلی از شرکت‌های داخلی و خارجی که دو یا سه مدل ماسک تولید می‌کنند، ما ماسک‌هایی با ویژگی‌هایی متفاوت در بخش‌های مختلف مانند صنعت (همچون صنایع فولاد، مس، صنایعی که در مناطق جنوبی کشور و با دمای بالا مشغول به فعالیت هستند،) ماسک بانوان، ماسک کودک و… تولید کنیم که باعث شد طیف وسیعی و زیر شاخه‌های زیادی از ماسک از لحاظ سایز، رنگ‌بندی، راندمان، راحتی تنفس، شکل، قالب و… داشته باشیم».
وی افزود: «این رویکرد ادامه داشت تا به دوران کرونا رسیدیم و ماسک‌های n95 و n 99 بیشتر برای کادر درمان تولید شد، قبل از آن بیشتر برای صنایع بود. ما حتی برای کادر درمان، رنگ ماسک را نیز تغییر دادیم و در طیف‌های مختلف ماسک تولید کردیم و این از لحاظ روحی برای آنها بسیار مطلوب بود».
 

طراحی و تولید ماسک سه بعدی بومی‌سازی شده با استفاده از هوش مصنوعی
دکتر شیرمحمدی با اشاره به اهمیت مد و فشن و جذابیت‌های ظاهری تولید ماسک‌ها در سراسر جهان بیان کرد: «در حال حاضر در ایران نیز مانند بسیاری از کشورها، ماسک نیز جزو مد و فشن محسوب می‌شود که این باعث شده است تا علاوه بر راندمان و سلامتی، زیبایی نیز در نظر گرفته شود. پس ما به تولید و بومی‌سازی ماسک‌های سه بعدی یا فیش فیس که روی صورت به خوبی می‌نشیند، با دهان در تماس نیستند، زیبایی جالب توجهی دارند و علاوه بر آن نیز دارای راندمان خوبی هستند، اقدام کردیم. همچنین با توجه به اینکه ماسک‌های چینی، کره‌ای و ژاپنی دارای قالب‌های کوچک و ماسک‌های اروپایی دارای قالب‌های بزرگ هستند، ابتدا با استفاده از image processing و هوش مصنوعی ماسکی را طراحی کردیم که با صورت ایرانی‌ها بیشترین سازگاری را داشته باشد و سپس به سمت تولید رفتیم. تقریباً یک هفته قبل، مجهزترین دستگاه تولید ماسک‌های سه بعدی با قالب‌های ارگونومیک مناسب صورت‌های ایرانیان را در کشور راه‌اندازی کردیم و در حال حاضر روزانه ۶۰ هزار عدد از این ماسک را تولید می‌کنیم. ماسک‌های سه بعدی N99 برای اولین بار در ایران و منطقه تولید می‌شود. زیبایی، راندمان بالا و تنفس راحت از جمله ویژگی‌های این نوع ماسک است».
مدیرعامل شرکت پالایه گستر سیمرغ ایرانیان یادآور شد: «اکنون تنها شرکتی هستیم که ماسک سه لایه جراحی و پرستاری، ماسک سه بعدی، ماسک n95 و n99 و هم ماسک کربنی تولید می‌کنیم. این سبد محصول را کمتر شرکتی دارد و روزانه در حال تولید بالغ بر ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار عدد ماسک هستیم».
 

بالغ بر ۹۰ درصد ماسک صنایع خودرو و فولاد را تأمین می‌کنیم
وی در پاسخ به میزان سهم بازار تولید شرکت در بخش داخلی و خارجی اظهار کرد: «بازار قدیم ما صنعت، کادر درمان و سپس حوزه شهری بود. در حال حاضر نیز به همان شرابط برگشتیم و نزدیک به ۹۰ درصد ماسک صنایع را تأمین می‌کنیم. در صنایع خودروساز همچون سایپا، ایران خودرو، پارس خودرو، کرمان موتور و بهمن موتور، زامیاد و غیره تأمین ماسک را انجام می‌دهیم. بالغ بر ۹۰ درصد نیاز ماسک در کارخانه فولاد، ذوب آهن، فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، صنایع سیمان، مس، معادنی مثل سنگ آهن و غیره نیز توسط شرکت ما تأمین می‌شود. همچنین برای برای کادر درمان نیز در یک سال اخیر بالغ بر ۱۰ الی ۱۵ میلیون ماسک تولید کرده و جز تأمین‌کنندگان اصلی ماسک n95 این بخش نیز بودیم».

دکتر شیرمحمدی با اشاره به سهم بازار خارجی تشریح کرد: «در اوایل کرونا با وجود تقاضا از دیگر کشورها، نیاز کشورمان را الویت قرار داده و به هیچ کشوری ماسک صادر نکردیم. بعد از تأمین نیاز کشور، با دریافت مجوز صادرات از وزارت بهداشت که تنها به تعداد محدودی از شرکت‌ها که از لحاظ کیفی دارای درجه خوبی بودند، اعطا شد، فعالیت صادراتی ما آغاز شد. به کشور عمان محدود صادراتی صورت گرفت. همچنین ماه گذشته دفتر ما در ترکیه راه‌اندازی شد که علاوه بر تأمین ماسک این کشور، دروازه و مسیری برای صادرات به اروپا در نظر گرفته شد. ما از لحاظ کیفیت عالی، قیمت رقابتی و تیراژ بالا می‌توانیم به آن بازارها نیز وارد شویم».
 

افزایش ۳۰ درصدی تولید در سال جدید
مدیرعامل شرکت پالایه گستر سیمرغ ایرانیان با تبیین رویکرد شرکت در سال ۱۴۰۰ گفت: «در سال جدید ریکاوری سیستم را مدنظر داریم که ابتدا پرسنل از لحاظ روحی تأمین شده و قوای لازم را برای ادامه مسیر دریافت کنند. سپس دوباره تیراژ را بالا می‌بریم. با توجه به مجهز شدن به دستگاه‌ها و ماشین‌آلات جدید، تیراژ نزدیک به سی درصد افزایش خواهد یافت. همچنین صادرات به بازارهای هدف نیز خواهیم داشت. از طرفی روی کیفیت نیز کار خواهیم کرد. ماسک ما ۹۹.۳ درصد راندمان دارد و قصد داریم این راندمان را افزایش دهیم و تاحدی که امکان دارد به عدد ۱۰۰ نزدیک کنیم که در همین راستا گروه R&D نتایج خوبی را به دست آورده‌اند. در نیمه دوم سال از محصولات جدید خود رونمایی خواهیم کرد».
 

از کارگاه ۲۰ متری به سوله‌ای ۶۰۰ متری رسیده‌ایم
وی در زمینه حمایت‌های صورت گرفته در مسیر توسعه شرکت خاطرنشان کرد: «در ابتدای کار، فعالیت ما در کارگاهی ۱۴ متری و در ادامه ۲۰ متری صورت می‌گرفت. با شیوع ویروس کرونا، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حمایت تمام قد از لحاظ فضا و امکانات، شرایط تجهیز سوله ۶۰۰ متری را به‌عنوان کارگاه برای ما فراهم کرد. خدا را شاکریم که با وجود این حمایت‌ها، توانسته‌ایم بخشی از نیاز کشور را تأمین کنیم».

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۰۲


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری بومی سازی ماسک سه‌بعدی کرونا


( ۳ )

نظر شما :