ساخت عصاره بره موم مؤثر در تقویت سیستم ایمنی بدن در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

تعداد بازدید:۶۰۳۱
روابط عمومی دانشگاه تهران: شرکت شهدینه‌سازان شفابخش عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، موفق به ساخت محصولی مؤثر در تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین درمان و تسکین بیماری‌های تنفسی همچون عوارض بیماری کرونا شد.

 

بنا بر گزارش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر شهرام دادگستر، مدیرعامل شرکت شهدینه‌سازان شفابخش، ضمن تبیین مسیر شکل‌گیری این شرکت گفت: «قبل از تأسیس شرکت، تیم تحقیقاتی متشکل از دانشجویان دانشگاه تهران محصولاتی را به‌صورت پایلوت در فاز آزمایشگاهی تولید می‌کرد. سپس در سال ۹۶ با هدف جهت‌دهی به محصولات و خدمات، شرکت شهدینه‌سازان شفابخش تأسیس شد و در سال ۹۷ همکاری خود را با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران آغاز کرد».
وی با بیان اینکه تخصص این شرکت در حوزه تولید داروهای انسانی بر پایه فرآورده‌های زنبور عسل است، خاطرنشان کرد: «این محصول دانش‌بنیان که برای اولین‌بار در ایران تولید شده است، عصاره بره موم یا پروپولیس است که در تقویت سیستم ایمنی بدن و تسکین بیماری‌های تنفسی مؤثر است. اولین و مهمترین ویژگی این محصول این است که بدون استفاده از حلال‌های شیمیایی مانند الکل، برخی از اسیدها و ترکیباتی که خاصیت خوراکی ندارند یا منع مصرف برای برخی از بیماری‌ها دارد و با استفاده از فاز آبی خالص و عصاره‌گیری شود».
مدیرعامل شرکت شهدینه‌سازان شفابخش در ادامه سخنان خود افزود: «پروپولیس ماهیتاً یک ماده صمغی است و این صمغ در آب و مایعات کلاً نامحلول است مگر در الکل و اسیدها که ما برای اولین‌بار توانستیم آن را به‌صورت فاز مایع دربیاوریم. این مایع نیز به راحتی در مایعات دیگر قابل حل است و همین امر نحوه مصرف آن را راحت‌تر می‌کند».
دکتر دادگستر استفاده از منابع داخلی و کاملاً بومی را از مزایای شرکت شهدینه‌سازان شفابخش دانست و تصریح کرد: «در این شرکت، از پروپولیس یا بره موم کاملاً بومی زنبورداران داخلی استفاده می‌کنیم، درصورتی‌که معمولاً رقبا از نمونه‌های خارجی استفاده و پروپولیس و مواد اولیه آن را از خارج وارد می‌کنند».
وی خاطرنشان کرد: «پروپولیس به‌عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی مطرح است. وقتی یک عامل خارجی آلوده وارد کندوی عسل می‌شود زنبور آن عامل را با پروپولیس ایزوله می‌کند و در واقع ضدعفونی می‌شود. همین ویژگی برای انسان نیز کاربرد دارد. ما قبل از بحث کرونا، این محصول را به‌عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی برپایه یک فرآورده طب سنتی عرضه کرده بودیم. اما این موضوع که این محصول می‌تواند برای بیماری‌هایی مثل آنفولانزا و بیماری‌های تنفسی مفید باشد نیز مورد توجه و در دست بررسی بود».
مدیرعامل شرکت شهدینه‌سازان شفابخش ادامه داد: «با شیوع کرونا، تحقیقات فعالان و همکاران در سلامت‌کده‌های طب سنتی، بعضی از دانشگاه‌ها و برخی از ارگان‌ها نیز تأیید کرد که این محصول می‌تواند علائم کرونا به‌ویژه علائم بعد از ابتلاء به کرونا مانند سرفه‌ها، خشکی گلو و تنگی نفس را تا حد قابل قبولی تسکین دهد».
دکتر دادگستر در پایان با تأکید بر اینکه تنها شرکت تخصصی فعال در این حوزه هستند، گفت: «این محصول، مجوز سازمان غذا و دارو و همچنین مجوز IRC که بالاترین سطح مجوز است را نیز دریافت کرده است. در واقع این محصول قابلیت فروش در داروخانه‌ها را به‌عنوان یک دارو دارد. ما علاوه بر اینکه دائم در حال ارتقا محصولات قدیمی هستیم، تولید محصولات جدید را نیز مد نظر داریم. امسال قطعاً دو یا سه محصول جدید از فرآورده‌های زنبور عسل خواهیم داشت که کاربردهای ساده‌تر و ویژگی‌های دارویی درمانی بالاتر دارد و یک یا دو ماه آینده به بازار عرضه خواهد شد».


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری سیستم ایمنی کرونا بیماری‌های تنفسی زنبور عسل


( ۱۱ )

نظر شما :