به عنوان اولین دانشگاه در کشور

طرح «دانشگاه بدون دخانیات» در دانشگاه تهران وارد مرحله اجرایی شد

تعداد بازدید:۴۲۸۷
روابط عمومی دانشگاه تهران: برای اولین بار در کشور، طرح «دانشگاه بدون دخانیات» به عنوان یک برنامه راهبردی در دانشگاه تهران به طور رسمی وارد مرحله اجرایی شد.
طرح «دانشگاه بدون دخانیات» در دانشگاه تهران وارد مرحله اجرایی شد

طرح «دانشگاه بدون دخانیات» پس از بررسی و تدوین در شورای راهبری و سیاست‌گذاری مشاوره و بهداشت روان دانشگاه تهران در خردادماه ۱۳۹۵، طی برگزاری جلسات متعدد با افراد متخصص و نمایندگان تشکل‌ها و نهادهای دانشجویی و بررسی تجارب دانشگاه‌های داخلی و خارجی در زمینه اجرای برنامه‌های کنترل و پیشگیری از مصرف دخانیات، در شورای فرهنگی دانشگاه تصویب و در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه مورخ ۰۵/‏۰۵/‏۱۳۹۸‬ به تصویب نهایی رسید.
تشکیلات اجرایی خط مشی دانشگاه بدون دخانیات شامل «شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی» با ریاست رئیس دانشگاه (دکتر محمود نیلی احمدآبادی)، نایب رئیس معاون دانشگاه و رئیس سازمان خدمات دانشجویی دانشگاه (دکتر سعید حبیبا) و سه کارگروه «فرهنگی و اجتماعی» با مسئولیت مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه (دکتر محمدعلی زارع چاهوکی)، «مشاوره و درمان» با مسئولیت رئیس مرکز مشاوره دانشگاه (آقای حمید پیروی) و «اطلاع رسانی و رسانه» با مسئولیت مدیر کل روابط عمومی دانشگاه (دکتر عباس قنبری باغستان) تشکیل شده است.
لازم به ذکر است برنامه‌های عملیاتی این طرح در اسفند ماه سال گذشته به تصویب نهایی رسید و جهت اجرا در سال ۱۴۰۰ ابلاغ گردید. در این راستا نایب رئیس شورای سیاست گذاری و برنامه‌ریزی «دانشگاه بدون دخانیات» (دکتر سعید حبیبا) بر روند اجرای برنامه‌های کارگروه‌های دانشگاه بدون دخانیات نظارت می‌نمایند.
دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشگاه در ایران است که طرح «دانشگاه بدون دخانیات» را به صورت مدون تصویب کرده و در حال اجرای آن می‌باشد. با توجه به اهمیت مقوله «مسئولیت اجتماعی» دانشگاه‌ها و پیشگامی دانشگاه تهران در این حوزه به عنوان یک دانشگاه نسل چهارمی، انتظار می‌رود این طرح به عنوان یک الگوی ملی مورد توجه قرار گرفته و گامی مؤثر در فرهنگ سازی در زمینه کاهش و کنترل مصرف دخانیات داشته باشد.
در جلسات شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی «دانشگاه بدون دخانیات»، نمایندگانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات و سازمان بهداشت جهانی (WHO) حضور داشتند و امید است که با بهره‌مندی از پشتیبانی فنی و تخصصی و اجرایی سازمان‌های مذکور، گواهی اولین دانشگاه بدون دخانیات ایران در خرداد ماه ۱۴۰۰ از دفتر نمایندگی سازمان بهداشت جهانی اخذ گردد.
گفتنی است؛ علاقه‌مندان برای اطلاع از گام‌های اولیه طرح دانشگاه بدون دخانیات می‌توانند به صفحه اختصاصی این طرح در وب سایت رسمی دانشگاه تهران مراجعه نمایند.

کلید واژه ها: دانشگاه تهران دانشگاه بدون دخانیات


( ۵ )

نظر شما :