مراسم معارفه معاون فرهنگی و اجتماعی جدید دانشگاه تهران برگزار شد

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۱ کد : ۱۶۵۸۳ اخبار اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۴۵
روابط عمومی دانشگاه تهران: مراسم تودیع معاون فرهنگی و اجتماعی سابق و معارفه معاون فرهنگی و اجتماعی جدید دانشگاه تهران با حضور رئیس دانشگاه و جمع دیگری از مسئولان دانشگاهی برگزار شد.

دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در این مراسم با اشاره به دستاوردهای دانشگاه در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی گفت: هیچ نهادی به اندازه دانشگاه اثرگذار و تعیین کننده نیست. البته زمانی به نقش دانشگاه بی‌توجهی می‌شد، اما امروز علم و دانش هیچ جایگزینی ندارد.
رئیس دانشگاه تهران افزود: در دانشگاه علاوه بر بحث علم و دانش، موضوع فرهنگ نیز اهمیت دارد. اگرچه درباره فرهنگ تعریف جامعی وجود ندارد و نمی‌توان برای فعالیت‌های آن انتهایی قائل شد، اما در یک زمان مشخص باید برنامه‌ای را دنبال کرد. از این‌رو موضوع دانشگاه اخلاق‌مدار، مسئولیت پذیری اجتماعی و کارآفرینی در برنامه پنج ساله دانشگاه قرار گرفت و مورد استقبال و پذیرش دانشگاهیان نیز واقع شد.
دکتر نیلی احمد آبادی تصریح کرد: مهمترین هدف از اجرای این برنامه‌ها، تربیت دانش آموختگان و آموزش منابع انسانی است. دانشگاه تهران از گذشته سعی کرده همه ابعاد شخصیتی دانشجو و دانش آموخته خود را مورد توجه قرار دهد.
وی با بیان اینکه گزارش کار دکتر سرسنگی نشان داد که کارهای بزرگی توسط ایشان و همکارانشان انجام شده است، افزود: امروز در دانشگاه تهران نگاه به موضوعات فرهنگی و اجتماعی به لحاظ محتوا، ساز و کار، ساختار، آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها پیشرفت زیادی داشته است.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر کرمی: فرهنگ اسلامی باید در دانشگاه تهران موج بزند.
حجت الاسلام کرمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران نیز در این مراسم گفت: ما به دنبال دانشگاه اسلامی هستیم، یعنی فرهنگ اسلامی باید در دانشگاه تهران موج بزند.
وی ادامه داد: اقدامات زیادی در حوزه فرهنگ اسلامی در دانشگاه تهران انجام شده است. امیدوارم هماهنگی و همکاری مشترک میان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونت فرهنگی و اجتماعی و سایر بخش‌هایی که در حوزه فرهنگی قدم بر می‌دارند، حفظ شود.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر کرمی با اشاره به اینکه به پاس الطاف دکتر سرسنگی بر خود واجب دانستم در این جلسه حضور داشته باشم، تاکید کرد: خیلی راه نرفته باقیمانده که باید قدم‌هایی در آن برداشته شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با بیان اینکه هنوز واژه فرهنگ تعریف نشده است، گفت: در کنار تعریف واژه فرهنگ باید فرهنگ اسلامی و تمدن نوین اسلامی نیز تعریف و معرفی شوند.
دکتر زارع چاهوکی، معاون جدید فرهنگی و اجتماعی: دانشگاه تهران در حوزه فرهنگی و اجتماعی پیشرو است
دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، معاون جدید فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در این مراسم گفت: از ریاست محترم دانشگاه تشکر می‌کنم که این مسئولیت خطیر را به بنده محول کردند. امیدوارم بتوانم به شایستگی امانتدار خوبی برای این مسئولیت در راستای اهداف دانشگاه باشم.
وی ادامه داد: فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی که در مدت تصدی دکتر سرسنگی انجام شده است، نشان دهنده این است که ایشان مدیری شایسته، متعهد، توانمند، متخصص و پرتلاش هستند. چرا که این فعالیت‌ها موجب شد که فرهنگ در دانشگاه تهران و حتی در سایر دانشگاه‌ها، جایگاه واقعی خود را کسب کند.
معاون جدید فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با بیان این که بسیاری از طرح‌هایی که در حوزه فرهنگ در دانشگاه تهران اجرا می‌شود، در دانشگاه‌های دیگر نیز مورد توجه قرار گرفته است، افزود: این موضوع نشان دهنده این است که دانشگاه تهران در بسیاری از از مسائل پیشرو است.
دکتر زارع چاهوکی با تاکید بر اینکه مشارکت فرهنگی در دانشگاه تهران از ۷ درصد به ۲۱ درصد رسیده است است و شاهد سه برابر شدن مشارکت‌های فرهنگی بوده‌ایم، گفت: با تمام مشکلاتی که وجود داشته است، دکتر سرسنگی این مسئولیت خطیر را طی ۶ سال به سرانجام رساندند و دانشگاه از آثار این فعالیت‌ها طی سال‌های آینده استفاده خواهد کرد.
وی بیان کرد: امیدوارم بتوانیم با مشارکت و همکاری دانشگاهیان قدم‌های بیشتری در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی برداریم چرا که هم اکنون فضا و بستر مناسب برای مشارکت تمامی دانشگاهیان در حوزه فرهنگ فراهم است.
معاون جدید فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با بیان این که برای مشارکت دانشگاهیان تسهیل امور امور از طرق‌های مختلف اتفاق افتاده است، تصریح کرد: در این زمینه کانون فرهنگی و اجتماعی کارکنان تشکیل شد تا زمینه مشارکت کارکنان و بدنه دانشگاه نیز فراهم شود.
دکتر زارع چاهوکی گفت: در کنار آموزش و پژوهش باید به بُعد فرهنگی و اجتماعی نیز توجه شود تا دانشجویان آماده ورود به جامعه باشند.
دکتر سرسنگی، معاون سابق فرهنگی و اجتماعی: همواره برای افزایش مشارکت فرهنگی دانشجویان تلاش کرده‌ایم
دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی سابق دانشگاه تهران نیز در گزارش عملکرد حوزه معاونعت فرهنگی و اجتماعی در دوران مسئولیت خود گفت: از ورود بنده به دانشگاه تهران حدود ۳۳ سال می‌گذرد از این رو دانشگاه را خانه خود می‌دانم.
وی ادامه داد: طی این سال‌ها فعالیت‌های مختلفی را تجربه کرده‌ام اما با حضور در معاونت فرهنگی و اجتماعی تجارب متفاوتی را کسب کردم. همواره با تمام توان تلاش کرده‌ام و امیدوارم قدم‌های کوچک بنده در راه بزرگ دانشگاه تهران مفید واقع شده باشد.
معاون سابق فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه از معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران انتظارات زیاد است، افزود: اما در این مسیر، نسبت به امکانات و اختیارات توازنی برقرار نیست.
دکتر سرسنگی با بیان اینکه درک مشخصی از فعالیت‌های فرهنگی در کشور وجود ندارد، گفت: نهادها، سازمان‌ها و افراد درک متفاوتی را از فرهنگ ابراز می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود که که در حوزه فرهنگ دچار مشکل شویم.
وی تصریح کرد: ما به دنبال آن بودیم که حوزه فرهنگ را به ساختار و سیستم دانشگاه وارد کنیم از این رو برای افزایش مشارکت دانشجویان تلاش شد و برای همه سلایق و علایق برنامه داشتیم.
معاون سابق فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اظهار کرد: با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه به نشریات دانشجویی که عملکرد خوبی داشته باشند، عنوان «حرفه‌ای» اعطا شد تا به عنوان مقالات علمی محسوب شوند ولذا شاهد رشد کمی و کیفی همه آنها بودیم.
دکتر سرسنگی با تاکید بر اینکه مشارکت فرهنگی در دانشگاه تهران حدود هفت درصد بود اما اکنون مشارکت‌ها به ۲۱ درصد رسیده است، ادامه داد: اعضای هیئت علمی و اساتید در دانشگاه الگو هستند از این رو چند طرح در این زمینه اجرا شد که می‌توان به طرح‌های استفاده از اعضای هیئت علمی به عنوان استاد مشاور دانشجویی، آئین نامه استاد مشاور فرهنگی، آئین‌نامه استاد مشاور انجمن‌های علمی، آئین‌نامه استاد مشاور کانون‌های فرهنگی، آئین‌نامه استاد مشاور دانشجویان شاهد و ایثارگر اشاره کرد.
وی بیان کرد: حدود ۳۳۰ عضو هیأت علمی دانشگاه، به عنوان استاد مشاور با حوزه فرهنگی و اجتماعی همکاری می‌کنند. این طرح‌ها نشان دهنده این است که دانشگاه اعتقاد دارد که عضو هیأت علمی از زمانی که وارد دانشگاه می‌شود تا زمان بازنشستگی باید آموزش ببینند.
معاون سابق فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یکی از کارهای زیرساختی بازسازی تالار مولوی بود، افزود: مدرسه‌ای در خیابان ادوارد براون از سوی دانشگاه در اختیار معاونت قرار گرفت و به زودی تبدیل به یک مرکز فعالیت‌های فرهنگی و دینی دانشجویان خواهد شد.
دکتر سرسنگی ادامه داد: در حوزه ورزش مجموعه‌ای برای ورزش‌های آبی توسط بخش خصوصی در خیابان کارگر شمالی ایجاد خواهد شد. همچنین یک سالن سرپوشیده برای ورزش‌های توپی و رزمی توسط بخش خصوصی ساخته خواهد شد.
به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی سابق دانشگاه تهران: برای برقراری بیشتر با دانش آموزان طرح باشگاه دانش آموزی اجرا شد. همچنین برای ارتباط با خانواده‌های دانشجویان انجمن دانشگاه و خانواده تشکیل شد.
به گفته دکتر سرسنگی، در حوزه اخلاق حرفه‌ای شورای سیاستگذاری اخلاق حرفه‌ای به ریاست رئیس دانشگاه تشکیل و دبیرخانه دائمی اخلاق حرفه‌ای نیز ایجاد شد. همچنین هر سال همایش دانشگاه اخلاق مدار برگزار می‌شود. در حوزه مسئولیت پذیری اجتماعی نیز برای اولین بار جشنواره ترویج مسئولیت پذیری اجتماعی برگزار شد.
دکتر سرسنگی با تاکید بر اینکه دکتر زارع یک فرد امین، صادق و پر تلاش هستند از این رو خوشحالم که ایشان به عنوان معاون جدید فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران انتخاب شده‌اند.
گفتنی است پایان بخشی مراسم تودیع و معارفه معاون فرهنگی و اجتماعی سابق و جدید دانشگاه تهران، اعطا لوح تقدیر به دکتر سرسنگی و همچنین حکم انتصاب دکتر زارع چاهوکی از سوی محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران بود.

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۰۰

کلید واژه ها: معاونت فرهنگی و اجتماعی تودیع و معارفه


( ۱ )

نظر شما :