ایستگاه لرزه‌نگاری دائمی باند پهن کشیتوئیه در استان کرمان راه‌اندازی شد

تعداد بازدید:۷۵۷
روابط‌عمومی دانشگاه تهران: ایستگاه لرزه‌نگاری دائمی باند پهن کشیتوئیه در استان کرمان از سوی مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران راه اندازی شد.
ایستگاه لرزه‌نگاری دائمی باند پهن کشیتوئیه در استان کرمان راه‌اندازی شد

به گزارش مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک، در راستای لزوم توسعه ایستگاه‌های لرزه‌نگاری جهت پوشش مناسب‌تر مناطق لرزه‌خیز کشور و بر اساس تفاهم‌نامه همکاری استانداری کرمان و موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و با حمایت مدیریت بحران آن استانداری، ایستگاه لرزه‌نگاری باند پهن در این استان را به صورت آزمایشی راه‌اندازی کرد. این ایستگاه در روستای کشیتوئیه بخش شهداد حوالی شمال شرق استان کرمان واقع شده است و لرزه‌خیزی گسل‌های «نای‌بند» و «لکرکوه» از شمال و گسل‌های «سیرچ-گلباف» و «شهداد» از جنوب را پوشش می‌دهد.
عملیات راه‌اندازی ایستگاه کشیتوئیه فروردین ۱۴۰۰ پایان یافت و فعالیت داده‌برداری ایستگاه آغاز شد و در همان تاریخ زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۳ در مقیاس امواج زمین در منطقه فاریاب به فاصله رومرکزی ۲۲۴ کیلومتر از محل ایستگاه و همچنین، یک زمین‌لرزه دیگر با بزرگای ۲.۸ در مقیاس امواج زمین در فاصله ۲۷ کیلومتری توسط این ایستگاه ثبت شد.
داده‌های این ایستگاه به صورت آنلاین (برخط) به مرکز لرزه‌نگاری کشوری ارسال می‌شود و همراه با داده‌های دیگر ایستگاه‌های لرزه‌نگاری جهت پایش مناسب‌تر فعالیت‌های زمین، امور تحقیقاتی و گزارش رخدادهای زمین‌لرزه محلّی در آن ناحیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلید واژه ها: مؤسسه ژئوفیزیک مرکز لرزه‌نگاری کشوری راه‌اندازی ایستگاه لرزه‌نگاری


( ۵ )

نظر شما :