با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

آئین درختکاری در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار شد

تعداد بازدید:۱۳۵۸
روابط عمومی دانشگاه تهران: به مناسبت روز درختکاری، آئین درختکاری در مزرعه تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

بنا بر گزارش پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، در این مراسم که چهاردهم اسفندماه ۹۹ برگزار شد، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: «دانشگاهیان نباید منتظر بمانند تا از آنها در خصوص حل مسائل مختلف کشور نظر خواهی شود، بلکه خود استادان به خصوص در دانشگاه‌های بزرگ و قدیمی، در قالب فردی یا گروه‌های تخصصی باید نقطه‌نظرات کارشناسی و عملی خود را در جهت حل مشکلات کشور در بخش‌های مختلف به مقامات مسئول ارائه دهند».
دکتر غلامی با بیان اینکه ان‌شاالله درختکاری و ایجاد فضای سبز به‌عنوان یک فرهنگ در نقاط مختلف کشور همه‌گیر شود، اظهار کرد: «پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران جزو افتخارات کشور در حوزه آموزش عالی است و انتظار می‌رود مسئولان و استادان این پردیس قدیمی کشور نیز در طرح مسائل کارشناسی و انتقال مطالب به بخش اجرایی کشور، پیش قدم شوند».
وزیر علوم با اشاره به جلسه خود با استاندار البرز گفت: «در این جلسه به فعالیت مراکز متعدد آموزش عالی و پژوهشی در استان البرز اشاره کردم که این یک فرصت است و باید از این ظرفیت برای پیشرفت و توسعه استان استفاده کرد. همچنین ظرفیت غنی بخش‌های اقتصادی و صنعتی را می‌توان با پشتوانه مراکز آموزش عالی و پژوهشی استان البرز تقویت کرد».
دکتر غلامی با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه ساماندهی آموزش عالی کشور، کارهای زیادی صورت گرفته است، تصریح کرد: «در این راستا تمام تلاش‌مان این است که تقویت و مأموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها اتفاق بیفتد و البته این کار آسان نیست و در این خصوص مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد و هنوز نتوانسته‌ایم فضای ذهنی جامعه را قانع کنیم که فعالیت مراکز آموزش عالی کوچک و ضعیف، اتلاف سرمایه است».
وی با بیان اینکه در آموزش عالی کشور یک توسعه و گستردگی بی برنامه پدید آمده که ساماندهی آموزش عالی در جهت رفع اشکالات و استاندارد کردن این رویه است، اظهار کرد: «با توجه به واگذاری اکثر برنامه‌ریزی‌های درسی به دانشگاه‌ها، گروه‌های برنامه‌ریزی در دانشگاه‌ها باید بیش از پیش فعال شوند تا دیگر شاهد این نباشیم که به طور مثال در بخش کشاورزی، ظرفیت دانشکده‌های کشاورزی پر نشود و یا دانشجویان این رشته با عدم اقبال مواجه شوند. البته در راستای حل این معضلات می‌توان نشست‌های مشترک برگزار کرد و به نتایج بهینه رسید».
دکتر غلامی افزود: «در دو سال گذشته با وجود محدودیت‌ها و شرایط اقتصادی کشور، بخش کشاورزی رشد مناسبی داشته و در سال گذشته شاهد رشد ۸ درصدی و امسال هم این بخش ۹ درصد رشد داشته است و این نشان دهنده ظرفیت مناسب رشد کشاورزی در شرایط موجود است که البته این رشد، اشتغال و درآمدزایی را هم در پی دارد».
وزیر علوم با بیان اینکه عامل رشد کشاورزی، افزایش امکان صادرات، کنترل کیفی محصولات و بازاریابی مناسب داخلی و خارجی است، گفت: «اگر دیر به سمت کشاورزی و توسعه آن برویم، ضرر خواهیم کرد و بازارهای بزرگ صادراتی را از دست خواهیم داد. خودکفایی در بحث غذا یک استراتژی کلان در کشورهای جهان محسوب می‌شود که روی این مسأله مهم باید بیشتر کار شود. البته دولت موظف است که زمینه‌های رشد بخش‌های مختلف را به وجود آورد ولی در بخش کشاورزی این زمینه در کشور وجود دارد».
دکتر غلامی با اشاره به فعالیت مؤثر و کاربردی شرکت‌های دانش بنیان در تنگنای تحریم‌ها و لزوم تقویت و حمایت از این شرکت‌ها گفت: «بازنگری در آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شده و سه ماه فرصت داریم تا با اصلاحات انجام شده، این آئین نامه تصویب و اجرایی شود. در این راستا دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود برای اصلاح این آئین‌نامه را ارسال کنند تا در جمع‌بندی نهایی بتوانیم تمام نظرات کارشناسی را اعمال کنیم».
در ابتدای این مراسم، دکتر سید حسین گلدانساز، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی با ارائه گزارشی از عملکرد بخش‌های مختلف این پردیس، دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود را در خصوص توسعه این پردیس با وزیر علوم در میان گذاشت.
رئیس پردیس در سخنانی با تأکید بر کارهای تحقیقاتی کاربردی در کشور گفت: «کشور نیازمند طرح‌های کاربردی است تا به مشکلات جامعه جوابگو باشد و بتواند با کارهای کاربردی مشکلات مردم و جامعه را حل کند. تعدد و کثرت دانشکده‌ها در کشور باعث ایجاد مشکلاتی شده است و به جای توسعه زیرساخت‌های علمی و پژوهشی و تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های موجود، به سمت توسعه دانشکده‌ها روی آورده شده است که بایستی این موضوع مورد توجه قرار گیرد».
وی بومی گزینی دانشگاه‌ها را یک معضل برای دانشگاه‌های بزرگ برشمرد و خاطرنشان کرد: «درست است که بومی‌گزینی دانشجویان اگر برداشته شود مشکلات خوابگاه و تغذیه پیش خواهد آمد، لیکن رشد استعدادهای کشور مهم‌تر است و باید مدنظر قرار گیرد».
در ادامه جلسه، موارد و نکاتی را که در هیأت رئیسه پردیس مطرح و مورد اجماع قرار گرفته بود جهت بررسی و مساعدت در اختیار دکتر نظرپور معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزارت علوم قرار گرفت.
گفتنی است در این مراسم دکتر نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت عتف، دکتر شمس بخش، مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی و دکتر اسماعیلی، مدیر کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت عتف و نیز دکتر یزدانی، معاون اداری و مالی دانشگاه تهران وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را همراهی می‌کردند.
همچنین در این مراسم تعدادی از استادان و نماینده بسیج دانشجویی پردیس موارد و نقطه نظرات خود را با مقامات و مسئولان حاضر در این مراسم در میان گذاشتند.

کلید واژه ها: پردیس کشاورزی و منابع طبیعی روز درختکاری فضای سبز طرح‌های کاربردی


( ۴ )

نظر شما :