در نشست رؤسای دانشگاه‌های تهران و سنت پترزبورگ؛

رئیس دانشگاه تهران: تشکیل کمیته مشترک آموزش مجازی از نیاز‌های ضروری است

۱۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۵ کد : ۱۴۱۹۴ اخبار اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۱۰۹۲
روابط عمومی دانشگاه تهران: دکتر محمود نیلی احمدآبادی، در نشست مشترک رؤسای دانشگاه‌های تهران و سنت پترزبورگ اظهار کرد: «دانشگاه تهران، گسترده‌ترین شکل آموزش مجازی را به‌صورت کمی و کیفی برگزار می‌کند. در حال حاضر تشکیل کمیته مشترک آموزش مجازی از نیاز‌های ضروری است تا بر این اساس، برای دوره‌های منجر به مدرک و بدون مدرک در صحنه بین‌المللی بتوانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم».

در ابتدای این نشست مشترک که (نهم دی ماه) به‌صورت مجازی برگزار شد، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، ضمن ابراز خشنودی از برگزاری نشست گفت: «حضور دکتر نیکلای میخالویچ کروباچف، رئیس دانشگاه سنت پترزبورگ برای ما مغتنم است و البته تمایل داشتیم تا این جلسه به‌صورت حضوری برگزار می‌شد. پس از بازدید هیأت دانشگاه تهران از دانشگاه سنت پترزبورگ، همکاری‌های مشترک دو دانشگاه شکل گرفته است و من در این فرصت، موفقیت‌های اخیر دانشگاه سنت پترزبورگ را تبریک می‌گویم».
وی با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه‌های پیشنهادی شروع فعالیت شهر دانش دانشگاه تهران خواهد بود، خاطر نشان کرد: «۳۲ هکتار فضا به شهر دانش دانشگاه تهران اختصاص داده شده است. با توجه به اهمیت توسعه همکاری‌های نوآوری و فناوری، دانشگاه سنت پترزبورگ نیز می‌تواند دفتری را در شهر دانش داشته باشد. حضور دانشگاه تهران در حوزه بین‌الملل و روابط دوجانبه با روسیه برای ما اهمیت بسیاری دارد».
در ادامه این نشست دکتر نیکلای میخالویچ کروباچف، رئیس دانشگاه سنت پترزبورگ خاطرنشان کرد: «کشور روسیه و ایران از نظر موضوع بحران کرونا شرایط شبیه به هم را دارند. دانشگاه سنت پترزبورگ، در سال جاری بالاترین میزان شرکت‌کنندگان در کنکور را داشته است. زمانی‌که موضوع همکاری در زمینه آموزش مجازی را مطرح کردم، فکر نمی‌کردم آموزش مجازی اهمیت امروز را پیدا کند».
وی افزود: «با کمک آموزش مجازی توانسته‌ایم بسیاری از مشکلات را در ترم تحصیلی حل کنیم. مجتمع دانشگاه ما در چین قرار است فعالیت کند و سه استاد این دانشگاه، بالاترین میزان استناد به مقالات را داشته‌اند. همچنین دانشگاه سنت پترزبورگ، عضو شورای بین‌الملل آموزش آنلاین شده و خیلی خوب خواهد بود تا دانشگاه تهران نیز در این خصوص به ما ملحق شود، در این برنامه کشورهای مختلف از جمله چین شرکت دارند».
دکتر مهدی سنایی، مشاور رئیس دانشگاه در امور بین‌الملل و دبیر اجلاس دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه نیز عنوان کرد: «یقین دارم همکاری‌های مشترک بین دو دانشگاه گسترش پیدا خواهد کرد. روابط موجود شکل گرفته و امکانات فضای مجازی این فرصت را برای پایداری همکاری‌ها فراهم ساخته است. طرحی را در زمینه تدوین دانشنامه به رئیس دانشگاه ارائه کرده‌ام که در این خصوص با دانشگاه سنت پترزبورگ همکاری خواهیم داشت. امیدوارم سال ۲۰۲۱ سال نهادینه کردن همکاری‌های دو دانشگاه باشد».
در بخش دیگری از این نشست دکتر محمدحسین صراف‌زاده، معاون بین‌الملل دانشگاه، ضمن تبریک سال نو گفت: «از دکتر قهرمانی، معاون سابق بین‌الملل دانشگاه، جهت فعال کردن این همکاری‌ها و همچنین از رئیس دانشگاه سنت پترزبورگ و نیز معاون بین‌الملل آن دانشگاه تشکر می‌کنم. توافق‌نامه‌های موجود بسیار عملیاتی نوشته شده‌اند. با توجه به اینکه هیأت دانشگاه سنت پترزبورگ در ایام تعطیل این جلسه را برگزار می‌کنند، این‌گونه استنباط می‌شود که اهمیت خاصی برای همکاری با دانشگاه تهران قائل‌اند. باید گفت یکی دیگر از توافقات حمایت از پروژه مشترک بین استادان دو دانشگاه در رشته‌های پیشنهادی همچون بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، نفت و گاز و فناوری اطلاعات است».
عضویت دانشگاه تهران در شورای بین‌المللی آموزش مجازی، تشکیل کمیته پیگیری همکاری‌های دو دانشگاه در زمینه آموزش مجازی، موضوع صندوق حمایت از پژوهش‌های مشترک دو دانشگاه، پیگیری زمان مناسب جهت نصب و رونمایی مجسمه مندلیف و دهخدا در دو دانشگاه، پیگیری افتتاح دفتر دانشگاه سنت پترزبورگ در طرح شهر دانش دانشگاه تهران و تأکید بر تداوم همکاری‌های گذشته از جمله موارد مطروحه در این نشست مشترک بود.

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۰۲

کلید واژه ها: معاونت بین‌الملل سنت پترزبورگ کمیته مشترک آموزش مجازی همکاری‌های مشترک روسیه شهر دانش


نظر شما :