با حضور استاد بین‌المللی؛

وبینار فلسفه سینما در دانشکده الهیات و معارف اسلامی برگزار شد

۳۰ آذر ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۵ کد : ۱۴۰۱۵ اخبار اخبار رویدادها
تعداد بازدید:۸۲۱
روابط عمومی دانشگاه تهران: وبینار فلسفه سینما با حضور استاد فیلم و ادبیات تطبیقی دانشگاه ییل آمریکا، در دانشکده الهیات و معارف اسلامی برگزار شد.
وبینار فلسفه سینما در دانشکده الهیات و معارف اسلامی برگزار شد

بنا بر اعلام دانشکده الهیات و معارف اسلامی، در این وبینار که با استقبال چشمگیر میهمانان داخلی و خارجی همراه بود، پروفسور دادلی اندرو، چهره سرشناس و استاد فیلم و ادبیات تطبیقی دانشگاه ییل آمریکا، دکتر نادیا مفتونی، استاد فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه تهران و دکتر محمود نوری، فیلمساز و دانش‌آموخته کارگردانی سینما و تاریخ هنر دانشگاه هنر به سخنرانی پرداختند.
در ابتدای وبینار دکتر محمود نوری، به ارائه گزارشی تحلیلی از دیدگاه‌های پروفسور اندرو، پرداخت.
در ادامه پروفسور اندرو، درباره تحولات و گسترش سینما و نیز مطالعات سینما سخنرانی کرد و گفت: «با رشد من، مطالعات سینما هم رشد کرد، من کار خاصی نکردم بلکه در زمان مناسب در مکان مناسب قرار داشتم».
وی به خاطرات مهمی که با بزرگان سینما داشت اشاره کرد، از جمله آنکه اورسون ولز به درخواست فرانسوا تروفو بر کتابش تقریظ نوشت.
همچنین دکتر نادیا مفتونی، با ارجاع به نظریه دادلی اندرو، در زمینه ادراک و سینما، اندیشه فارابی پیرامون ادراک و نظریه فیلم مبتنی بر آن را تبیین کرد که مورد توجه پرفسور اندرو قرار گرفت.
پروفسوراندرو
، در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: «من مفاهیم مختصری درباره فارابی می‌دانستم. اما هم‌اکنون تحت تأثیر قرار گرفتم و پس از این خیلی عمیق‌تر به فارابی نگاه خواهم کرد. فارابی رابطه خیلی پیچیده‌ای را بین خیال و قوه عاقله ترسیم می‌کند».

 

کلید واژه ها: دانشکده الهیات و معارف اسلامی فلسفه سینما مطالعات سینما وبینار


( ۱ )

نظر شما :