معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران:

همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود

۲۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۱ کد : ۱۳۵۰۲ اخبار اخبار فرهنگی-دینی اخبار رویدادها
تعداد بازدید:۵۳۴
روابط عمومی دانشگاه تهران: معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در نشست خبری از برگزاری همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور در اردیبهشت ماه سال آینده خبر داد.

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، در نشست خبری اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور که (۲۶ آبان) برگزار شد، گفت: «تمامی آموزش‌های دانشگاه تهران از ترم گذشته به صورت مجازی برگزار می‌شود. البته برنامه‌های فرهنگی هم به واسطه شیوع بیماری کرونا تحت تأثیر قرار گرفته است، اما فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه تعطیل نشده است و امسال فعالیت‌های فرهنگی با شایستگی و برجستگی طبق برنامه‌ریزی انجام می‌شود».
وی در خصوص موزه‌های دانشگاهی کشور خاطرنشان کرد: «برخی از دانشگاه‌های کشور دارای موزه هستند و در دانشگاه تهران نیز موزه‌های مختلف و متنوعی وجود دارد و مردم با آن آشنایی ندارند، سایر دانشگاه‌ها هم موزه‌هایی دارند که برای مردم معرفی نشده‌اند، در صورتی‌که با معرفی این موزه‌ها می‌توان بر سرنوشت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان تأثیر گذاشت».
دکتر سرسنگی، در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور با توجه به رسالت و مسئولیت اجتماعی دانشگاه تهران به‌صورت ملی در هفته میراث فرهنگی سال آینده برگزار خواهد شد. استادان، دانشجویان و صاحب‌نظران می‌توانند مقالات خود را ارسال کنند. همچنین نوع برگزاری همایش بستگی به شرایط محدودیت‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا دارد، ممکن است حضوری و یا به‌صورت مجازی برگزار شود».
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور را یک همایش معتبر علمی برشمرد و افزود: «در این همایش، کتاب مجموعه مقالات نیز چاپ خواهد شد. دانشگاه‌هایی که دارای موزه هستند می‌توانند با شرکت در این جشنواره در باغ موزه نگارستان، موزه‌های خود را معرفی کنند».
وی از برنامه‌های ویژه و متنوع دانشگاه تهران در هفته میراث فرهنگی خبر داد و گفت: «امیدواریم همایش در سال دوم به‌صورت بین‌المللی برگزار شود، چراکه دانشگاه‌های معتبری در دنیا، موزه‌های دانشگاهی دارند، اما فرصتی برای شناسایی و همکاری میان آنها فراهم نشده است».
دکتر سرسنگی، عنوان کرد: «اساسنامه شورای عالی موزه‌های دانشگاه تهران تدوین شده و پس از تصویب آن یک نهادی مختص موزه‌های دانشگاه تهران به ریاست رئیس دانشگاه خواهیم داشت. این شورا فرآیند مدیریت موزه‌های دانشگاه را مدیریت خواهد کرد و استانداردهای بین‌المللی برای موزه‌های دانشگاه تدوین می‌کند».
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در پایان با تأکید اینکه عزم جدی برای ساماندهی موزه‌ها از منظر عملی و عملی در دانشگاه تهران وجود دارد، اظهار کرد: «ظرفیت‌های مطلوبی در دانشگاه تهران وجود دارد و هر یک از واحدها ظرفیت راه‌اندازی یک موزه را دارند و امیدواریم در آینده شاهد تشکیل موزه‌های جدید باشیم».
در ادامه نشست دکتر مصطفی ده‌پهلوان، دبیر علمی اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور درباره محورهای همایش گفت: «محورهای همایش به دلیل اینکه میزان مشارکت افزایش و ضرورت‌ها احساس شود، کلی انتخاب شده‌اند».
دکتر ده پهلوان افزود: «موزه‌های دانشگاهی و کارکردهای آن در جهان معاصر، موزه‌های دانشگاهی و گردشگری علمی- فرهنگی، موزه‌های دانشگاهی و مدیریت شهری، موزه‌های دانشگاهی و توسعه پایدار، نقش موزه‌های دانشگاهی در ارتقای علمی و فرهنگی دانشگاه، موزه‌های دانشگاهی و روابط بین‌المللی و موزه‌های نسل جدید دانشگاهی (۱۴۰۰). محورهای این همایش هستند».
وی خاطرنشان کرد: «کمیته علمی همایش از میان مدیران موزه‌های دانشگاهی و کسانی که با مباحث موزه‌های دانشگاهی آشنایی دارند، انتخاب شدند و مقالات همایش نمایه «آی اس آی» می‌گیرند. یکی از اهداف این همایش می‌تواند جمع‌آوری بانک اطلاعاتی درستی از موزه‌های دانشگاهی کشور باشد».
دبیر علمی اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور گفت: «در برگزاری این همایش وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موزه ملی ایران، ایکوم ایران، موزه ملک و موزه علوم و فنون وزارت علوم و با همکاران دیگر در دانشگاه‌های مختلف همکاری خواهیم داشت».
در ادامه نشست محمدجواد جامه بزرگی، دبیر اجرایی اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور تصریح کرد: «علاقه‌مندان تا روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه برای ارسال آثار خود فرصت دارند و داوری آثار ارسالی تا روز چهارشنبه ۲۰ اسفند انجام می‌شود».
وی در ادامه بیان کرد: «افتتاحیه جشنواره و همایش علمی از روز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت سال آتی تا پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه با برگزاری نشست‌های تخصصی ادامه خواهد داشت. آئین اختتامیه جشنواره و همایش علمی نیز روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه با حضور استادان و مهمانان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد».
دبیر اجرایی اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی در پایان اظهار کرد: «در صورت حضوری بودن جشنواره، حتماً در باغ موزه نگارستان آثار موزه‌های دانشگاهی ایران نمایش داده می‌شوند، اما در غیر این صورت نمایشگاهی به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد».

کلید واژه ها: موزه‌ها همایش علمی معاونت فرهنگی و اجتماعی موزه‌های دانشگاهی


( ۱ )

نظر شما :