انعقاد دو قرارداد همکاری بین پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران

۲۰ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۳ کد : ۹۰۱۱ اخبار اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۱۰۱۴
پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران دو قرارداد همکاری پژوهشی–فناوری منعقد کردند.
انعقاد دو قرارداد همکاری بین پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پردیس دانشکده‌های فنی، بر اساس برنامه پنج ساله ششم توسعه مدیریت اکتشاف با دانشگاه تهران دو قرارداد همکاری پژوهشی–فناوری بین دکتر ناصر سلطانی، رئیس پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و مهندس سید صالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه فردوسی مشهد به امضا رسید.
در این نشست، قرارداد پروژه پژوهشی و تحقیقاتی «انتقال دانش فنی و فناوری اکتشاف نفت‌های نامتعارف (شیل‌های نفتی)» و هم‌چنین قرارداد پروژه «ساخت سیال حفاری پایه آبی فشار و دما بالا (HPHT)»، با حضور مجریان هر دو پروژه منعقد شد.
مهندس سید صالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، با بیان کلی اهداف انعقاد چهار قرارداد اکتشافی با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، به ضرورت ادامه همکاری‌ها با مراکز دانشگاهی اشاره کرد و گفت: «نباید فراموش کنیم که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که در رأس کارهای ما قرار گرفته است، بر عملکرد درونزا و برون‌نگر اقتصاد تاکید دارد و لذا همکاری با شرکت‌های خارجی مانعی ندارد و مهم آن است که بتوانیم از این همکاری برای دستیابی به خوداتکایی بهره لازم را کسب کنیم».
هم‌چنین دکتر ناصر سلطانی، رئیس پردیس دانشکده‌های فنی، ضمن تقدیر و تشکر از مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در خصوص تعامل سازنده با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به‌ویژه پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، تغییر رویکرد فعالیت‌های پژوهشی به سمت فعالیت‌های فناورانه و محصول محور را نقطه آغاز تحول بنیادی در اقتصاد و تولید کشور برشمرد.
وی، خاطر نشان کرد: «از زمانی که وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شدم، انتظار چنین نشست‌ها و اتفاق‌هایی را داشتم ولی هیچ زمانی فکر نمی‌کردم به این زودی اتفاق بیفتد که البته در سایه توجهات حضرت باری تعالی و همکاری خوب و سازنده مدیران ارشد صنعت و به‌ویژه مدیریت اکتشاف، این مهم خیلی زود اتفاق افتاد و اکنون شاهد این رویداد می‌باشیم».
پروژه کلان «اکتشاف نفت‌های نامتعارف»، برای اولین‌بار در ایران با هدف انتقال دانش فنی و فناوری‌های نوین و پیشرفته و به‌منظور اکتشاف تخصصی ذخایر نفت نامتعارف (شیل‌های نفتی) اجرا خواهد شد. این پروژه فناورانه به مدت ۴۸ ماه به انجام خواهد رسید. در این جهت و برای دستیابی به فناوری و دانش فنی مورد نیاز، از تجربیات ارزشمند کشورهای اروپایی صاحب صنعت و فناوری شیل نفتی استفاده خواهد شد.
مهمترین دستاورد فناورانه این پروژه، علاوه بر بومی‌سازی مهارت، دانش تخصصی، طراحی و ساخت اولین سامانه پایلوت و پروتوتایپ اکتشافی نفت شیل در ایران است.
این پژوهش با تدوین یک برنامه جامع اکتشافی و نقشه راه کارآمد، زمینه را برای پایه‌گذاری فنی، ایجاد و توسعه صنعت جدید نفت شیل (shale oil industry) را در ایران فراهم خواهد کرد. صنعت جدید نفت شیل از لحاظ اقتصادی با ایجاد فرصت‌های جدید شغلی و رونق اقتصادی به‌ویژه در مناطق محروم و هم‌چنین از لحاظ سیاسی و بین‌المللی، برای کشور بسیار سودمند و ارزشمند است.
پروژه پژوهشی ساخت ۱۰ هزار بشکه سیال حفاری پایه آبی فشار و دما بالا (HPHT) جهت حفاری چاه اکتشافی عمیق با فشار و دمای بالا به‌منظور جایگزینی سیال پایه روغنی برای اولین‌بار در کشور با مشارکت انستیتو مهندسی نفت دانشگاه تهران و شرکت دانش‌بنیان سیالات حفاری پارس و نظارت مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در مدت ۱۸ ماه اجرا خواهد شد.
با توجه به حفاری در مناطق عمیق‌تر اکتشافی در کشور، استفاده از سیالات حفاری با مقاومت بالای فشار و دما امری ضروری است تا از بروز مشکلات سیالات حفاری پایه آبی و پایه روغنی که در حال حاضر پاسخگوی عملیات حفاری چاه‌های فشار و دما بالا نمی‌باشند، جلوگیری شود.
از مهمترین دستاوردهای این پروژه می‌توان به جایگزینی سیالات پایه روغنی مورد استفاده در حفاری چاه‌های عمیق اکتشافی، برطرف کردن مشکلات در زمان نمودارگیری الکتریکی و دستیابی به اطلاعات مخزنی دقیق‌تر و کاهش بالغ بر ۷۵ درصدی آلودگی زیست‌محیطی نسبت به سیالات پایه روغنی اشاره کرد.


( ۶ )

نظر شما :