سخنرانی استاد دانشگاه ورشو درباره لهستان در جنگ جهانی دوم در دانشگاه تهران

۲۶ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۷ کد : ۸۵۴۷ اخبار اخبار فرهنگی-دینی
تعداد بازدید:۶۸۶
نشست تخصصی «لهستان در جنگ جهانی دوم» با سخنرانی استاد دانشگاه ورشو لهستان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد.
سخنرانی استاد دانشگاه ورشو درباره لهستان در جنگ جهانی دوم در دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده ادبیات و علوم انسانی، نشست تخصصی «لهستان در جنگ جهانی دوم» با سخنرانی پرفسور پیوتر پودمسکی، استاد تاریخ دانشگاه ورشو لهستان، ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ در تالار کمال دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد.
در ابتدای نشست دکتر حامد کاظم‌زاده، پژوهشگر پسا دکتری دانشگاه اتاوا کانادا، به عنوان مدیر جلسه با معرفی سخنران اصلی نشست، تاریخچه‌ای از همکاری‌های مشترک دانشکده ادبیات و علوم انسانی با دانشگاه‌های لهستان ارائه کرد.
در ادامه دکتر پودمسکی با اظهار خرسندی از حضور در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، چشم‌‌انداز کلی از موقعیت لهستان در سال‌های جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵ - ۱۹۳۹) بیان کرد و گفت: «این کشور در سال‌های ابتدای جنگ مورد تهاجم آلمان نازی و در سال‌های پایانی جنگ مورد تهاجم شوروی قرار گرفت».
وی با ارائه تصاویر متعدد نشان داد که در اثر حمله آلمان نازی بیش از ۵ میلیون لهستانی کشته شدند و ۱۵۰ هزار نفر نیز در نتیجه اشغال جان باختند.
دکتر پودمسکی در ادامه سخنان خود به کنفرانس تهران با حضور سران متفقین و نیز موضوع مهاجرت ده‌ها هزار نفر از آوارگان لهستانی به ایران اشاره کرد و اظهار داشت: «هنوز از نظر مطالعات تاریخی این برهه از زمان نیازمند بررسی‌های بیشتر است».


نظر شما :