در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد

همایش نقش فناوری در کاهش آسیب‌های حوادث طبیعی

تعداد بازدید:۹۱۶
همایش نقش فناوری در کاهش آسیب‌های حوادث طبیعی در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.
همایش نقش فناوری در کاهش آسیب‌های حوادث طبیعی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پارک علم و فناوری، همایش نقش فناوری در کاهش آسیب‌های حوادث طبیعی، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ با حضور مهندس نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور؛ دکتر مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران؛ دکتر رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران؛ دکتر احمد سلطانی، معاونت آموزش، پرورش و فناوری جمعیت هلال احمر ایران و سرهنگ سلمان آدینه‌وند، رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات راهبردی نیروی انتظامی تهران بزرگ برگزار شد.
دکتر عباس زارعی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در این مراسم گفت: «ما هر کاری انجام دهیم، بلایای طبیعی اتفاق می‌افتد و نمی‌توان از رخداد آن جلوگیری کرد، اما می‌توان از ایجاد تلفات جلوگیری کرد.»
دکتر زارعی اظهار داشت: «کشور ما فناوری‌های خاصی دارد و می‌بینیم بعد از بلایای طبیعی فناوری‌هایی برای چگونگی آماده بودن برای حادثه، رخ دادن حادثه و اتفاقات بعد از حادثه داریم و باید در این زمینه خود را بیشتر تقویت کنیم».
وی با اشاره به اینکه پارک‌های علم و فناوری باید برای رشد فناوری تلاش کنند، افزود: «در مقابله با سوانح، هم آموزش و هم پژوهش برای خبر رسانی لازم است؛ از طرفی دنیا دنیای دیجیتال است و فناوری‌ها به شدت می‌توانند از ایجاد تلفات جلوگیری کنند».
در ادامه این همایش، سرهنگ سلمان آدینه‌وند، رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات راهبردی نیروی انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه نیروی انتظامی به دلیل گستردگی که دارد، اولین ارگانی است که در هر سانحه‌ای سر حادثه می‌رسد، گفت: «نیروی انتظامی، نسبت به حادثه و شناخت منطقه، اولین ارگانی است که در حادثه حضور دارد و می‌تواند کمک‌حالی برای ستاد مدیریت بحران و نهادهای درگیر باشد».
وی با بیان اینکه پلیس وظیفه برقراری نظم و امنیت دارد، اظهار داشت: «پلیس سامانه ارتباط بسیار قوی دارد و به صورت بی‌سیم با تمام ارگان‌ها در ارتباط است. اما بزرگ‌ترین مشکل پلیس کنترل جمعیت انسانی است که امیدواریم دانشگاه‌ها و دانشجویان نخبه در این راه به ما کمک کنند و سامانه‌ای برای ما طراحی کنند و ما هم می‌توانیم در زمان خدمت این دانشجویان، تسهیلاتی مانند کسری خدمت برای آنان فراهم کنیم».
رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات راهبردی گفت: «پلیس علاوه بر برقراری امنیت، وظیفه کمک به مردم را دارد و باید در همه حالت کنار مردم باشد و در تمام موضوعاتی که ستاد مدیریت بحران درگیر است و حضور دارد، باید به امدادگران کمک کند، برای شناسایی فوتی‌ها باید حضور داشته باشد و بتواند به خوبی مصدومان را به بیمارستان منتقل کند».
وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی طرح‌های بسیار خوبی برای شناسایی بلایا دارد، یادآوری کرد که حفاظت محموله‌ها یکی از کارهای مهم پلیس است.


نظر شما :