سخنرانی استاد دانشگاه کانادا در دانشکده مطالعات جهان

۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۰۹:۴۳ کد : ۶۹۲۲ اخبار
تعداد بازدید:۷۳۳
سخنرانی استاد دانشگاه بروک کانادا با موضوع «ایرانیان آفریقایی‌تبار ساکن در جنوب ایران» در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.
سخنرانی استاد دانشگاه کانادا در دانشکده مطالعات جهان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده مطالعات جهان، با هماهنگی گروه مطالعات آفریقای مرکزی و جنوبی دانشکده مطالعات جهان، دکتر بهناز میرزایی، استاد تمام دانشگاه بروک کانادا، طی نشستی در روز یک‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷، در تالار ایران این دانشکده سخنرانی خود را با عنوان «ایرانیان آفریقایی‌تبار ساکن در جنوب ایران» به زبان انگلیسی ایراد کرد.
دکتر میرزایی ورود آفریقاییان به ایران را از اوایل قرن ۱۹ دانست و گفت: «آداب محلی و خاص ایرانیان ساکن در جنوب ایران و گرایش آفریقاییان به اسلام، دو عامل مهم مهاجرت آفریقاییان به ایران بوده است».
به بیان دکتر میرزایی در دوره‌ای بر اثر فشار دولت انگلیس به دولت ایران آفریقاییان ساکن در این منطقه با برخورد نظامی مواجه شدند، اما همواره وضعیت سیاهان ساکن در ایران با سایر نقاط جهان تفاوت فاحش داشته است.
وی تصریح کرد: «ایران همواره کشوری به‌دور از نژادپرستی و تعصبات قومی بوده است و اقوام مختلف در این سرزمین با صلح در کنار هم زیسته‌اند. تاریخ و ادبیات ایران به‌وضوح معرف این ادعاست، به‌خصوص که با گرایش آفریقاییان به اسلام و قوانین اسلام بر ضد برده‌داری و ترویج برابری و آزادی، موقعیت آفریقاییان در ایران تثبیت شد و هویت ایرانی یافتند».
به گفته این استاد دانشگاه کانادایی، قانون آزادی بردگان در ایران رسماً در سال ۱۹۲۹ در مجلس شورای ملی به تصویب رسید.


نظر شما :