رئیس دانشگاه تهران در چهارمین گردهمایی بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه: مشارکت خیرین در دانشگاه‌ها یک دستاورد جدید است

تعداد بازدید:۴۰۹۷
دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، در چهارمین گردهمایی بورسیه بنیاد حامیان که ۱۴ آذر ۱۳۹۷ برگزار شد، مشارکت خیرین در دانشگاه‌ها را یک دستاورد جدید توصیف کرد.
رئیس دانشگاه تهران در چهارمین گردهمایی بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه: مشارکت خیرین در دانشگاه‌ها یک دستاورد جدید است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی در این گردهمایی با بیان اینکه تنوع دیدگاه دانشگاه‌ها و خیرین منجر به ایجاد الگوهای جدید شده که این خود بخشی از علم و دانشی است که در دانشگاه جریان دارد، دانشگاه را به‌عنوان نهاد زنده و پویا که همیشه خالق نوآوری و پدیده‌های جدید است، برشمرد.
وی افزود: «مشارکت خیرین در دانشگاه‌ها دستاورد جدیدی است که به دنبال آن فرایندهای نوینی هم ابداع شده که خاص دوران بعد از انقلاب است».
دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به مشارکت خیرین در پیشرفت دانشگاه و علم و فناوری گفت: «سرنوشت دانشگاه تهران از زمان تأسیس با وقف و اهدا گره خورده و یکی از مراکزی است که بیشترین میزان وقف و اهدا را دریافت کرده است. اما بعد از انقلاب این پدیده گسترده‌تر و متنوع‌تر شده است».
به گفته وی مشارکت خیرین در ساخت مدرسه بزرگ‌ترین مشارکت مدنی در سطح دنیاست و آنچه بعد از این مسئله رخ داده توسعه همیاری خیرین و مشارکت آنها در فعالیت‌های متنوع دانشگاه‌هاست.
رئیس دانشگاه تهران با عنوان اینکه تا قبل از تأسیس دانشکده فنی فومن، شیوه و الگویی برای مشارکت خیرین و ساخت دانشکده به صورت وقف وجود نداشته است، عنوان کرد: «مدت‌ها طول کشید تا الگویی در این زمینه تدوین شود و امروز نحوه الگوی مشارکت به‌صورت وقف برای ساخت یک دانشکده که واقف در کل فرایند اداره آن بدون اینکه اصول آموزشی و پژوهشی خدشه‌دار شود مشارکت دارد، یکی از سرمایه‌های دانشگاه محسوب می‌شود».
دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه سخنان خود به بحث بورسیه پرداخت و تصریح کرد: «بورسیه با طی فرایندی در حال حاضر به سازمانی که همه ارکان آن دارای تعریف می‌باشند، تبدیل شده است. زحمات زیادی توسط بنیاد حامیان انجام شده تا این به شکل یک فرایند دقیق طراحی شود و هر خیری بتواند با یک موضوع روشن در این زمینه مواجه شود».
وی با اشاره به برگزاری جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان، کارآفرینی را یکی از برنامه‌های مهم دانشگاه دانست و گفت: «دانشگاه به دنبال بحث کارآفرینی است و آموزش و پژوهش به تنهایی کافی نیست. ما باید به دانشجویان کمک کنیم تا یافته‌های خود را در قالب‌های مختلف عرضه کنند و در آن قالب بتوانند زمینه کسب و کار را فراهم آورند. این امر در دنیا یک پدیده جدید و خود یک علم و مهارت است».
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اهمیت کسب تجربه و مهارت توسط دانشجویان برای تبدیل موفق ایده به محصول افزود: «در جایی افراد ایده دارند و نمونه هم می‌سازند اما در بازار قابلیت فروش پیدا نمی‌کنند، البته ممکن است در اینجا ضعف از ایده و بازار نباشد و مشکل عمده را بتوان از فرایند بینابین تبدیل ایده به کسب و کار به‌حساب آورد که این خود نیازمند مهارت و تجربه‌های زیادی است و باید در قالب علم و مهارت به دانشجو آموخته شود. یکی از وظایف پارک علم و فناوری دانشگاه در همین زمینه است و ما خشنودیم که خیرین و واقفان در این حوزه هم وارد شده‌اند».
دکتر نیلی احمدآبادی با بیان اینکه زنجیره کار خیر روز به روز متنوع، دقیق، گسترده و سازمان یافته‌تر می‌شود، گفت: «اگر هر سازمانی بخواهد ارزش‌های خود را ذکر کند، در کنار مسائل مادی و تجهیزات، بخش نرم‌افزاری آن یعنی انسان‌ها، دستورالعمل‌ها و فرایندها از سرمایه‌های فیزیکی آن سازمان به‌مراتب ارزشمند‌تر است و با توجه به جایگاهی که دانشگاه تهران دارد، می‌توان گفت بخش نرم‌افزاری، علم و دانش، اندیشمندان و فارغ‌التحصیلان مهم‌ترین سرمایه‌های آن محسوب می‌شوند».
وی با اظهار اینکه امروز بحث خیرین و واقفان از بورسیه و یا ساخت و ساز به‌مراتب فراتر رفته است، افزود: «در این زمینه ما شاهد تحول بزرگی هستیم و یکی از این تحولات دانشجویان هستند، دانشجویانی که سال‌های پیش از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند فرصت حضور در چنین مراسم و آشنایی با خیرین و تجربه یک ارزش جدید را نداشتند و این فرصت خود تحول بزرگی است که شما دانشجویان با قدر نهادن این موقعیت باید چند برابر آن را به آیندگان اهدا کنید».
رئیس دانشگاه تهران در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: «امید دارم، بنیاد حامیان و کانون‌های فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان بتوانند همچنان این خانواده بزرگ دانشگاه تهران را که تنها شامل دانش‌آموختگان و اعضای آن نمی‌شود، بلکه همه دوستداران دانشگاه تهران که تقریباً معادل ملت ایران است را در کنار هم قرار دهد».
در ابتدای این گردهمایی دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد مدیرعامل بنیاد حامیان، ضمن خیر مقدم گزارش عملکرد چهار دوره بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران که با حمایت خیرین نیک‌اندیش دانشگاه تهران صورت گرفته است را ارائه کرد.
وی گفت: «این گردهمایی یکی از باشکوه‌ترین گردهمایی‌های دانشگاه تهران است، زیرا برترین دانشجویان دانشگاه تهران در این جلسه حضور دارند و این دانشجویان برترین‌های کشور هستند که آینده کشور در دستان آنها قرار دارد».
مدیرعامل بنیاد حامیان ضمن اشاره به تاریخچه شکل‌گیری ایده بورسیه دانشجویان برتر دانشگاه تهران اظهار کرد: «اولین بار در سال ۱۳۹۳ این ایده از طرف مهندس قلم‌چی مطرح شد و در سال ۹۴ با حمایت یک حامی تعداد ۵۰۰ دانشجوی برتر دانشگاه تهران بورسیه شدند و در سال ۱۳۹۶ تعداد دانشجویان بورسیه به ۱۵۸۶ رسید».
دکتر ساداتی‌نژاد با بیان اینکه صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری دانشگاه تهران اولین صندوق سرمایه‌گذاری دانشگاهی کشور است، تصریح کرد: «این صندوق با سرعت مناسبی از سال ۱۳۹۷ شروع به پیشرفت کرده است و در حال حاضر حدود ۶۰۰ حامی و یک و نیم میلیارد تومان اعتبار دارد که حدود ۵۰۰ نفر از این حامیان را کارکنان، اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه تهران تشکیل می‌دهند».
به گفته وی تمامی هزینه‌های جاری بنیاد و هم‌چنین هزینه‌های جشنواره‌ها و گردهمایی‌ها را خیرین نیک‌اندیش تقبل می‌کنند و بنیاد حامیان دانشگاه تهران بر اجرای نیات خیرین نظارت کامل دارد.
در چهارمین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد حامیان که با یاد و خاطر خیرین جاودان همراه بود مسئولان دانشگاه، خیرین نیک‌اندیش، اعضای هیأت مدیره بنیاد و دانشجویان بورسیه حضور داشتند.
قرائت سوگندنامه بورسیه بنیاد حامیان و رونمایی از صفحه بنیاد حامیان دانشگاه تهران در سامانه جمع‌سپاری فاندینو با حمایت بانک ملت برای جلب مشارکت‌های حداکثری مردمی در جهت ارتقای کمی و کیفی دانشگاه، از برنامه‌های این گردهمایی بود.
هم‌چنین در این مراسم از دانشجویان افتخارآفرین بورسیه شده بنیاد در سال گذشته که دارای کسب دو بار رتبه نخست رشته تحصیلی خود، پذیرفته‌شده در مقطع کارشناسی‌ارشد با رتبه برتر یا استعداد درخشان، کسب رتبه نخست المپیادها یا جشنواره‌های علمی و دانشجویی معتبر، کسب رتبه در مسابقات ورزشی ملی و بین‌المللی و دانشجویانی که واجد شرایط بورسیه بنیاد حامیان بوده‌اند اما به نفع سایر دانشجویان انصراف داده‌اند، تقدیر به‌عمل آمد.


( ۲ )

نظر شما :