برگزاری نشست «فلسفه میان‌فرهنگی و مسائل جهان معاصر» در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران

۰۶ آذر ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۷ کد : ۶۷۹۶ اخبار
تعداد بازدید:۷۱۲
دومین نشست تخصصی از سلسله نشست‌های گفتگوی ماه دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دومین نشست تخصصی از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی ماه این دانشکده با عنوان: «فلسفه میان‌فرهنگی و مسائل جهان معاصر» ۵ آذر ۱۳۹۷ با حضور جمعی از استادان و علاقه‌مندان این حوزه و با سخنرانی دکتر سیدمحمدرضا حسینی بهشتی، عضو هیأت علمی فلسفه در تالار دکتر شهیدی برگزار شد.

دکتر بهشتی گفت: «پرسش عادی و علمی با پرسش فلسفی فرق دارد، امروزه نگرشی منحصر به‌فرد در حوزه فلسفه وجود دارد و آن این است که تمامی فلاسفه غربی معنای دقیق فلسفه را برآمده از مغرب زمین دانسته‌اند و این تفکر حتی در اندیشه‌های افراد تأثیرگذاری همچون کانت هم دیده می‌شود، چرا که فلسفه از اروپایی شکل گرفته که قرون وسطی را تجربه کرده است و بنابراین منشأ این علم، غرب به‌شمار می‌رود چرا که فرهنگ‌های دیگر این دوره را طی نکرده‌اند».

استاد فلسفه دانشگاه تهران با اشاره به نوع نگرش متفکرین غربی اظهار داشت: «متفکرین غرب نوع نگرش مرکزگرا و اصل اندیشه را در خودشان و دیگر اندیشه‌ها را در حاشیه می‌بینند. در حالی که در همه فرهنگ‌ها تلاش برای درک چیستی وجود دارد و این کوشش همواره با تمام تجربه‌های متفاوت اتفاق افتاده است. در دنیای معاصر باید از این تفکر محورگرای غرب عبور کرد چرا که بسیاری از سرزمین‌های شرق و فرهنگ‌های دیگر همچون چین نیز اهتمام ویژه‌ای به فلسفه دارند».

وی افزود: «استفاده از سه اصل مقایسه، محاوره و مطالعات تطبیقی که سابقه صدساله دارد و بیرون از اروپا انجام شده است، در برابر اندیشه‌ای که مرکز فلسفه را مغرب زمین بیان کرده قد علم می‌کند و برای اثبات استدلال‌های خود می‌کوشد که از نگاه انحصاری غرب بگذرد و به یک تعامل مثبت دست یابد».

دکتر بهشتی در ادامه گفت: «اندیشه‌ها باید در مقابل همدیگر قرار بگیرند و تفاوت‌ها و مشابهت‌ها بررسی شود، اگر بخواهیم انسان معاصر را با یک نگاه فلسفی بررسی کنیم باید از تفکر محورگرای غرب عبور کرده و اجازه دهیم مجالی برای دیگر فرهنگ‌ها فراهم شود، چرا که همیشه حکم کردن از قضاوت و اندیشیدن راحت‌تر است و اگر این راه درست هدایت نشود، ممکن است دچار کج‌فهمی یا بدفهمی شویم».

وی خاطرنشان کرد: «برای درک انسان معاصر اگر بخواهیم از نگاه فلسفی بحث کنیم باید این مد نظر داشته باشیم که امروزه به فلسفه بیرون از مغرب زمین نگاه می‌شود و این نگاه خود فرصتی برای گفت‌وگو و تعاملات بیشتر را در فرهنگ‌های شرق و غرب فراهم می‌کند».


نظر شما :