جشنواره علمی دانشجویی روز جهانی علم در دانشگاه تهران آغاز به‌کار کرد

۲۸ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۰ کد : ۶۷۳۲ اخبار اخبار رویدادها
تعداد بازدید:۱۴۱۶
جشنواره علمی دانشجویی روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه به همت توسط انجمن‌های علمی دانشجویی، یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران آغاز به‌کار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از معاونت فرهنگی و اجتماعی، در افتتاحیه این جشنواره، دکتر محمدعلی زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، ضمن ابراز خرسندی از فعالیت پرثمر انجمن‌های علمی و دانشجویی دانشگاه تهران، گفت: «به همت انجمن‌های علمی و دانشجویی دانشگاه تهران شاهد برگزاری اولین جشنواره علمی دانشجویی روز جهانی علم در این دانشگاه هستیم».
وی افزود: «از زمانی که پیشنهاد این برنامه ارسال شد، خوشبختانه دوستان دانشجو فعالیت خیلی خوبی را داشتند و بیش از یک ماه است که دانشجویان و دبیر جشنواره و دبیر علمی جشنواره، شبانه‌روز زحمت کشیده‌اند که این جشنواره به نحو شایسته‌ای برگزار شود».
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، در ادامه تصریح کرد: «این جشنواره با هدف ترویج علم و فناوری در سطح جامعه، تقویت ارتباط دانشگاه با جامعه و ترویج فعالیت‌های بین رشته‌ای برگزار می‌شود و ما معتقدیم که انجمن‌های علمی دانشجویی به عنوان قلب تپنده گروه‌های آموزشی در حوزه علم و فناوری و ترویج علم نقش بسزایی دارند و می‌‌توانند کمک‌کننده دانشگاه باشند».
وی ادامه داد: «ما در هر گروه آموزشی یک انجمن علمی دانشجویی داریم و با توجه به ظرفیت خوبی که این انجمن‌ها دارند و دانشجویانی فعال و با انگیزه‌ای که در این انجمن‌ها زیر نظر استادان مشاور حضور دارند، می‌توانیم ارتباط بین جامعه با دانشگاه را به نحو مناسب‌تری تقویت کنیم و در ترویج علم و فناوری مؤثر باشیم».
دکتر زارع چاهوکی با اشاره به روز جهانی علم، گفت: «امیدواریم بتوانیم این روز را به نام روز انجمن‌های علمی دانشجویی در تقویم دانشگاه ثبت کنیم».
وی افزود: «دانشگاه در زمینه انجمن‌های علمی و دانشجویی، تلاش دارد بیشتر بر افزایش مهارت‌های تخصصی دانشجویان تمرکز داشته باشد و خوشبختانه با حمایت‌های خوبی که شده به زودی مرکز توسعه شایستگی‌های حرفه‌ای دانشجویان در دانشگاه با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، راه اندازی خواهد شد».
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، در پایان سخنانش به همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد و اظهار داشت: «امیدواریم با توجه به ارتباط سیستماتیک خوبی که با پارک علم و فناوری ایجاد شده، شعبه صنایع فرهنگی و فناوری‌های نرم پارک علم و فناوری دانشگاه را در معاونت فرهنگی ایجاد کنیم که بتوانیم به هدف ترویج علم بیش از پیش دست پیدا کنیم».
در ادامه، مهران صادقی عضو کمیته علمی جشنواره، طی سخنانی به تشریح اهداف این برنامه پرداخت و گفت: «در افزایش ارتباط میان دانشمندان و جامعه، دانشگاه نقش عمده‌ای را بر عهده دارد و در ساختار دانشگاهی، انجمن‌های علمی می‌توانند بر روند ترویج علم و ارتباط بیشتر مردم و جامعه علمی تأثیرگذار باشند».
وی افزود: «با توجه به نقش انجمن‌های علمی، امسال تصمیم گرفتیم جشنواره‌ای به منظور بزرگداشت روز جهانی علم برگزار کنیم. از اهداف این جشنواره افزایش آگاهی عمومی، نشان دادن نقش علم در صلح و توسعه، اشاعه یافته‌های علمی در جامعه، معرفی توان انجمن‌های علمی و پتانسیل بالای آنها در ایجاد ارتباط بین علم و جامعه، ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس به دانشجویان و پرداختن به چالش‌های علمی کشور را می‌توان نام برد».
گفتنی است، در اختتامیه این جشنواره، به سه غرفه برتر نمایشگاه انجمن‌های علمی دانشجویی از نظر آشنایی عموم مردم و دانشگاهیان با نقش علم در زندگی جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد شد. همچنین در اختتامیه این جشنواره به افراد برتر بخش UT_TED و آثار برتر بخش علم در قاب هنر جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد شد.
در روز دوم جشنواره، دوشنبه ۲۸ آبان از ساعت ۱۵ تا ۱۷ نشست چالش‌های ترویج علم با حضور دکتر اکرم قدیمی و دکتر عرفان خسروی برگزار خواهد شد.
اختتامیه جشنواره علمی دانشجویی روز جهانی علم، سه‌شنبه ۲۹ آبان، ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار می‌شود. شرکت در این برنامه‌ها برای عموم آزاد است.

 

اخبار مرتبط:

جشنواره علمی دانشجویی روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود‌‌‌‌‌‌‌

بررسی چالش‌های ترویج علم در ایران در دومین روز جشنواره علمی دانشجویی روز علم در دانشگاه تهران‌‌‌‌

‌‌‌‌برگزیدگان جشنواره علمی دانشجویی روز جهانی علم در دانشگاه تهران معرفی شدند‌‌‌‌‌‌‌


نظر شما :