به مناسبت یکصدمین سالگرد پایان جنگ‌ جهانی اول برگزار می‌شود

نقد و بررسی کتاب «راه بی سرانجام؛ سرگذشت آسوریان در جنگ جهانی اول»

۲۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۱ کد : ۶۷۲۰ اخبار اخبار فرهنگی-دینی
تعداد بازدید:۱۰۷۵
نقد و بررسی کتاب «راه بی سرانجام؛ سرگذشت آسوریان در جنگ جهانی اول» در یکصدمین سالگرد پایان جنگ‌ جهانی اول در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده ادبیات و علوم انسانی، به مناسبت یکصدمین سالگرد پایان جنگ‌جهانی اول، نشست نقد و بررسی کتاب «راه بی سرانجام؛ سرگذشت آسوریان در جنگ جهانی اول»، سه شنبه ۲۹ آبان، ساعت ۱۵ توسط کانون مطالعات بینا‌رشته‌ای فرهنگی باشگاه دانشجویان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
در این نشست کاوه بیات (پژوهشگر تاریخ معاصر)، احسان هوشمند (پژوهشگر مطالعات اقوام)، سیروان خسروزاده (مؤلف کتاب) سخنرانی خواهند داشت.
جنگ جهانی اول یکی از مهم‌ترین مقاطع تاریخ معاصر ایران است که به رغم صد سال از گذشت آن، وقایع و رخدادهای مرتبط با آن هنوز تا حد زیادی ناگفته و نانوشته باقی مانده‌اند. سرگذشت آسوریان ایران و عثمانی در این مقطع یکی از مسائلی است که باوجود اهمیت غیرقابل انکار آن، مغفول واقع شده است.
کتاب راه بی سرانجام در راستای رفع روایت یکجانبه‌گرایانه‌ای که تا به امروز نسبت به آسوریان در جنگ جهانی اول وجود دارد اقدام به بهره‌گیری از اسناد و منابع نویافته کرده است.
کتاب متشکل از یک مقدمه و پنج فصل و سه پیوست است. برخی از محورها و مسائل مورد بحث در این فصول برای نخستین بار مطرح می‌شود. در مجموع به نظر می‌رسد در «راه بی سرانجام» سرگذشت آسوریان آن‌گونه که بوده، روایت شده است.
علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به نشانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، طبقه سوم، گروه تاریخ، تالار استاد عباس اقبال آشتیانی مراجعه کنند.


 


( ۱ )

نظر شما :