با اجرای بازچرخانی آب خاکستری صورت می‌گیرد

صرفه جویی سالانه ۲ میلیون لیتر آب شرب در پردیس علوم دانشگاه تهران

۰۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۴ کد : ۶۵۳۳ اخبار مسئولیت اجتماعی دانشگاه تهران محیط زیست
تعداد بازدید:۱۵۰۴
سالانه ۲ میلیون لیتر آب شرب با اجرای بازچرخانی آب خاکستری در پردیس علوم دانشگاه تهران صرفه‌جویی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پردیس علوم، با اجرای بازچرخانی آب خاکستری توسط هسته حذف، بازیافت و بهیافت آلاینده‌های شیمیایی سالانه ۲ میلیون لیتر آب شرب در پردیس علوم دانشگاه تهران صرفه‌جویی می‌شود.
بنا بر این گزارش، ایران به دلیل شرایط جغرافیایی و کمبود نزولات جوی و به ویژه در طی سال‌های اخیر با کمبود آب مواجه بوده و ضروری است در این مورد چاره‌اندیشی شود. بازیافت آب خاکستری علاوه بر ایجاد یک منبع جایگزین برای مصارفی نظیر فلاش‌تانک‌ها و آبیاری، موجب کاهش بار ورودی به تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و کاهش هزینه‌های انتقال و صرفه‌جویی آب مصرفی می‌شود.
در این راستا طرح بازیافت آب خاکستری در پردیس علوم دانشگاه تهران به همت دکتر علیرضا بدیعی، استاد دانشکده شیمی پردیس علوم، وارد مرحله اجرایی شده و تاکنون بخشی از این پروژه به صورت عملی اجرا شده است که با فراهم شدن امکانات و تجهیزات به شکل کامل اجرا خواهد شد.
سالانه به طور متوسط در پردیس علوم با حدود ۲۵۰۰ دانشجو و ۵۰۰ کارمند و عضو هیأت علمی حداقل دو میلیون لیتر فاضلاب تولید می‌شود. سالانه این حجم آب بدون استفاده به سیستم فاضلاب شهری وارد می‌شود. این در حالی است که بازچرخانی و بازیافت آب خاکستری مزایای بسیاری دارد و باعث صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف آب و سایر هزینه‌های مرتبط می‌شود و اجرای چنین طرح‌هایی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر و نیازمند حمایت مراجع ذیربط است.
در این طرح با استفاده از یک سیستم تصفیه ساده، طی چند مرحله تصفیه اولیه برروی فاضلاب انجام و آب فاضلاب برای استفاده مجدد آماده می‌شود. با توجه به اینکه مشکل اصلی در استفاده از فاضلاب، آلودگی میکروبی است در این طرح از روش‌های نوین مانند روش میکروب‌زدایی فوتوکاتالیستی برای حذف آلاینده‌های میکروبی استفاده شده و آب تصفیه شده مجدداً برای استفاده در فلاش‌تانک‌ها به سیستم بازگردانده می‌شود.
 

دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه تهران می‌توانند با عضویت در «شعاع» (شبکه علمی آموزش عالی دانشگاه تهران) در جریان آخرین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه قرار گیرند.


( ۴ )

نظر شما :