با میزبانی دانشگاه تهران

نشست خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش آغاز به کار کرد

تعداد بازدید:۵۳۴۶
نشست خاورمیانه-اروپا به میزبانی دانشگاه تهران در مرکز همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، روز جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ در مراسم افتتاحیه نشست بین‌المللی خاورمیانه-اروپا، ضمن خوشامد به مهمانان این نشست گفت: «این فرصت را مغتنم می‌شمارم تا از طرف دانشگاه تهران و کنسرسیوم دانشگاه‌های ایران مقدم شما را به این نشست در جزیره کیش خوشامد بگویم. امیدوارم از این سفر به ایران لذت ببرید و اقامتی شاد و موفقیت‌آمیز در کیش داشته باشد».
دکتر نیلی افزود: «همه شما می‌دانید که این نشست یک نشست موضوع مبناست که به برخی موضوعات مهم از جمله چالش‌هایی که جهان با آنها روبه‌روست و برای توسعه پایدار اهمیت دارند، می‌پردازد».
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به موفقیت‌های علمی دانشگاه‌های ایران اظهار کرد: «عملکرد علمی دانشگاه‌های ایران بسیار خوب بوده است به گونه‌ای که در مجلات نمایه شده توسط WOS ایران رتبه ۱۶ را دارد».
وی افزود: «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتقا و تقویت فعالیت بین‌المللی و مشارکت دانشگاه‌های ایران را در این فعالیت‌ها در دستور کار قرار داده‌اند. فعالیت بین‌المللی ایران عمدتاً بر تبادل دانشجو و استاد تمرکز دارد. راهنمایی مشترک رساله‌های دکتری و ارائه مدرک مشترک و تحقیقات مشترک از جمله این فعالیت‌هاست. این فعالیت‌ها اغلب مبتنی بر تماس‌های فردی است و کمتر به شکل برنامه‌ریزی شده و منسجم است».
دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به رسالت مسئولیت اجتماعی دانشگاه گفت: «ما بیشتر تحقیق مبتنی بر زمینه و بافت اجتماعی را که کاربرد اجتماعی دارند و مشکلات جامعه را حل می‌کنند، مد نظر داریم نه تحقیقات برخاسته از پارادایم رشته‌های دانش سنتی».
رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: «فناوری پیشرفته استاندارد زندگی شهری را ارتقا بخشیده است اما باعث استفاده بیش از حد منابع شده است که کمبود منابع ارزشمند، تغییر اقلیم و غیره را در پی داشته است.
دکتر نیلی احمدآبادی افزود: «برخی تغییرات جهانی مهم‌ترند و می‌توانند مسائل و مشکلات اجتماعی زنجیروار در پی داشته باشد. مثلاً، وقتی درباره کمبود آب صحبت می‌کنیم، اثر ناخوشایند فقط بر زندگی معمولی مردم ندارد، بلکه برای امنیت غذا، ثبات اجتماعی و صلح زیانبار است و مهاجرت گسترده را در پی دارد. بنابراین مبارزه با این کمبودها و چالش‌ها باید اولویت اول باشد و فقط سیاست‌گذاران، دانشمندان و مشارکت و همکاری دوجانبه می‌تواند آنها را تقلیل دهد».
وی گفت: «مشارکت شما به ما کمک کرده تا این نشست خاورمیانه–اروپا را در جزیره کیش به شکلی موفق برگزار کنیم. نشستی که توسعه پایدار آینده در عصر چهارم انقلاب صنعتی را هدف قرار داده است».
دکتر نیلی احمدآبادی افزود: «ما بر این باوریم که این نشست فرصتی مناسب برای تجدید ارتباطات و بحث درباره موضوعاتی است که مورد علاقه هیأت‌های شرکت کننده از کشورهای منطقه و اروپاست».
رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: «مایه خوشحالی است که این نشست طیف وسیعی از موضوعات مربوط به آب، انرژی‌های تجدید پذیر، مسائل شهری، به ویژه مسائل مربوط به جنبه‌هایی از این موضوعات شبکه‌ای مهم در مدیریت شهرهای هوشمند آینده را در دستور کار قرار داده است».
دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه با اشاره به اهمیت این نشست گفت: «اهداف اصلی این نشست اساساً تریبونی برای بحث درباره همکاری بین پژوهشگران و تصمیم سازان برای غلبه بر چالش‌های جاری و آینده و نیز جستجوی امکانات بین‌المللی و یافتن منابع مالی برای فعالیت‌های پژوهشگران در کشورهای منطقه و اروپاست».
وی اظهار کرد: «کنسرسیوم دانشگاه‌های ایران به شکلی راهبردی تصمیم گرفت این نشست را برای از میان برداشتن موانع و همکاری فرامرزی، شناسایی فرصت‌های علمی مشترک و مشارکت فکری برای تعیین یک راهبرد به منظور همکاری مؤثر برنامه‌ریزی کرد».
دکتر نیلی احمدآبادی در پایان با اشاره به موضوعات مهمی که در این نشست مطرح می‌شود، از همه شرکت کنندگان و سازمان‌دهندگان نشست قدردانی کرد».
در ابتدای این نشست دکتر عباس زارعی هنزکی، دبیر علمی همایش، آینده را همین فردا خواند که باید برای آن آماده باشیم.
دکتر زارعی، پیشرفت‌های فناورانه و انقلاب فناوری را سبب تغییر جهان توصیف و تصریح کرد: «انقلاب فناوری جهان را تغییر داده است و به تبع آن کارها نیز تغییر کرده‌اند و افراد بیشتری با این فناوری‌ها کار می‌کنند، در نتیجه مشاغل جدید و روابط جدید شکل گرفته است که باید عوارض منفی این تغییر را بر زندگی مردم در نظر بگیریم».
دبیر علمی نشست با اشاره به اهمیت آن گفت: «این نشست، تریبونی برای همکاری پژوهشگران، تصمیم سازان و صاحبان کار و سرمایه است تا با بحث درباره موضوعات مهم نشست، بهره برداری مناسب از منابع در آینده را مد نظر قرار دهند».
در ادامه دکتر توماس آندرسون، مشاور ارشد نشست، با تشکر از پنج دانشگاه ایرانی که در این نشست شرکت کرده‌اند، گفت: «این اولین نشست بین خاورمیانه و اروپا در مقطع زمانی خاصی است. این زمان بسیار مهم است».
دکتر آندرسون افزود: «ما باید خارج از مرزهای خود کار کنیم. مسائل این نشست جهانی‌اند. امروز لازم است بین خاورمیانه و اروپا، بین پژوهشگران و نوآوران و بین فرهنگ‌های مختلف گفتگو وجود داشته باشد».
وی مسائل این نشست را مسائل زندگی توصیف و تأکید کرد: «ما باید با آنچه که با آنها زندگی می‌کنیم، به شکلی مطلوب برخورد کنیم. آب، هوا و... مسائل زندگی ما هستند».
دکتر آندرسون ایران را کشوری استثنایی با تاریخ استثنایی توصیف و اظهار خوشحالی کرد که اولین نشست با این موضوع در ایران برگزار می‌شود».
وی اظهار امیدواری کرد که این گفتگوها ادامه داشته باشد و در سایر قاره‌ها و کشورها، بین مؤسسات مختلف نیز برگزار شود.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف و رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه این نشست بودند.
نشست خاورمیانه-اروپا با شرکت اندیشمندان دانشگاهی و صاحب‌نظران حوزه‌های آب، محیط زیست، انرژی و... تا یکشنبه ۲۹ مهر ادامه دارد.

 

اخبار مرتبط:
نشست خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش - ۲

‌‌‌‌نشست خاورمیانه-اروپا به کار خود پایان داد‌‌‌‌‌‌‌

 

دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه تهران می‌توانند با عضویت در «شعاع» (شبکه علمی آموزش عالی دانشگاه تهران) در جریان آخرین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه قرار گیرند.


( ۱ )

نظر شما :