در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: دانشگاه فقط مرکز تولید دانش فنی و مادی نیست

۲۲ مهر ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۷ کد : ۶۴۵۴ اخبار اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۳۷
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور که ۲۲ مهر ۱۳۹۷، با حضور رئیس جمهور برگزار شد دانشگاه را مرکزی بی‌بدیل برای تفکر و تولید دانش، بینش و مسئول انتقال سنت‌های فکری، ارزش‌های اجتماعی و فرهنگ ملی و دینی برشمرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: دانشگاه فقط مرکز تولید دانش فنی و مادی نیست

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران دکتر منصور غلامی در این مراسم خاطر نشان کرد: «دانشگاه فقط مرکز تولید دانش فنی و مادی نیست؛ بلکه مرکزی بی‌بدیل برای تفکر و تولید دانش، بینش و مسئول انتقال سنت‌های فکری، ارزش‌های اجتماعی و فرهنگ ملی و دینی است».
دکتر غلامی افزود: «بر این مبنا جدای از اینکه نهادی علمی است نهادی اجتماعی و فرهنگی با کار ویژه جامعه‌پذیری و فرهنگ‌پذیری عمل می‌کند. مهم‌ترین کار ویژه دانشگاه، تولید انسان دانشگاهی و فرهیخته است. انسانی که طلایه‌دار و پیشاهنگ معرفت و فرهنگ است».
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: «دانشگاهها امروز آماده کمک به دولت در همه زمینه‌های دانش و سیاست هستند تا کشور با اقتدار بیشتر در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی دستاوردهای بیشتری را کسب کند».
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: «نظام آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور بنا به شواهد موجود همواره نهادی تغییر آفرین، اثرگذار و متعهد به آرمان‌های دینی و ملی بوده‌اند، نقش‌آفرینی و سهم این نهاد در تحقق انقلاب اسلامی، ایام جنگ تحمیلی و در فرایند توسعه و پیشرفت کشور در دوره بعد از جنگ تا به امروز سهمی درخور توجه و محل اعتنا است».
وی با عنوان اینکه دانشگاه به عنوان بخش عاقله نظام همواره مدافع عقلانیت و سیاست‌های بخردانه و مدبرانه بوده است، تصریح کرد: «ایجاد فضای آرام و بدون تنش در دانشگاه‌ها شرط اساسی برای توسعه علمی است. نهاد دانشگاه بلوغ خود را در برابر همه تحرکات و هجمه‌های خارج از دانشگاه نشان داده است».
دکتر غلامی خاطر نشان کرد: «در سال ۲۰۱۷ در بین ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا، کشور ایران با رشد ۸.۹ درصد رتبه اول رشد علمی را کسب کرده و کشورهای روسیه و چین به ترتیب با رشد ۶.۶ و ۴.۳ درصد در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته، و با توجه به جایگاه مکتسبه؛ رقابت علمی ایران دیگر در مجموعه کشورهای در حال توسعه نیست بلکه در گردونه رقابت با کشورهای توسعه یافته است».
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با فعال برشمردن دیپلماسی علمی کشور در سال گذشته گفت: «به لحاظ ارتباطات علمی بین‌المللی، در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۱۰۰ دانشمند، رئیس دانشگاه، و عضو هیأت علمی خارجی برای همکاری‌های دوجانبه، سمینارها و دوره‌های آموزشی و پژوهشی در ایران حضور پیدا کرده‌اند، و متقابلاً ۱۴۵۰ تن از اعضای هیأت علمی کشور در قالب حضور در سمینارها و پروژههای پژوهشی در دانشگاه‌ها و سمینارهای معتبر جهانی حضور پیدا کرده‌اند که نشان از فعالیت دیپلماسی علمی کشور دارد».
دکتر غلامی با بیان اینکه امروز دانشگاه‌ها آماده کمک به دولت در همه زمینه‌های دانش و سیاست هستند تا کشور با اقتدار بیشتر در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی دستاوردهای بیشتری را کسب کند، عنوان کرد: «دانشگاه سختی‌های کار دولت را و الزام‌های حاکم به شرایط تحریم را هم می‌داند و بر این باور است که در این شرایط هیچ فرصتی را نباید از دست داد، حتی از تحریم، با سعی و تلاش مجدانه باید دل در گرو نیل به خود اتکایی، رفع وابستگی و تقویت استقلال علمی کشور، استفاده از نیروهای بومی و داخلی داده و حمایت از تولیدات علمی، دانشی و صنعتی داخلی را وجه همت خود قرار دهیم».
وی بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه فرهنگی و دانشجویی در قالب تشکل‌ها و انجمن‌های دانشجویی را مؤثر برشمرد و گفت: «عملکرد این تشکل‌ها که در عرصه‌های علمی، صنفی، دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فعالیت دارند، در توانمندسازی دانشجویان و ایجاد رونق، نشاط و امید بیشتر در فضاهای آموزشی کارساز است».
به گفته دکتر غلامی کرسی‌های آزاداندیشی، فرصتی مناسب برای دانشجویان و دانشگاهیان است تا در یک فضای علمی و به دور از هیجان، درباره مسائل عرصه عمومی جامعه گفتگو کنند. این کرسی‌ها امکانی برای رشد عقلانیت ارتباطی و گفتگوهای انتقادی و سازنده و از رهگذر آنها می‌توان آستانه تحمل و مدارا را بالا برد و در محیط دانشگاهی فضای پرامید و با نشاط ایجاد کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: «رصد مسائل روانی- اجتماعی و شرایط فرهنگی و اقتصادی دانشجویان در قالب طرح‌هایی چون سنجش سلامت اجتماعی دانشجویان به‌جد و عالمانه و سیاستگذاری لازم در باب افزایش خدمات دانشجویی به‌منظور ارتقای کیفیت زندگی تحصیلی دانشجویان در دست انجام است که موجب افزایش رضایت دانشجویان از خدمات دریافتی بوده است. هر چند که این تلاش‌ها باید برای نیل به مطلوب‌های بیشتر تداوم یابد».
وی در پایان سخنان خود، بر تلاش در جهت توانمندسازی مجموعه عناصر دانشگاهی در ابعاد علمی، فنی، حرفه‌ای، اجتماعی و فرهنگی تاکید کرد و خاطر نشان کرد: «توجه به تقویت سرمایه‌های فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی در دانشگاه‌ها می‌طلبد که در نظام بودجه‌ریزی و تخصیص اعتبار به افزایش سرانه فرهنگی دانشجویان و دانشگاه‌ها اهتمام شود و هم‌چنین برنامه‌ریزی برای افزایش مهارت و اشتغال‌پذیری دانشجویان دوره‌های کارشناسی با هدف توانمندتر ساختن آنها برای ورود به بازار کار از مهم‌ترین برنامه‌های سال جاری است که امیدواریم با اجرای آن کاستی‌های موجود رفع و توانمندی‌های عملی دانش آموختگان دانشگاه‌ها افزایش یابد».

 

اخبار مرتبط: 

آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور با حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تاکید رئیس دانشگاه تهران بر ضرورت مشارکت دانشگاه‌ها در حل مسائل و چالش‌های کشور

وزیر بهداشت: ای کاش سوالات جوانان و دانشگاهیان بی‌پاسخ نماند


( ۱ )

نظر شما :