در آیین ورودی نودانشجویان سال ۱۳۹۷

رئیس دانشگاه تهران: دانشجویان ترسیم کننده بخش بزرگی از نقشه راه آینده کشورند

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۷ کد : ۶۳۰۵ اخبار اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۲۹۳
دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در آیین ورودی نودانشجویان دانشگاه تهران که ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ برگزار شد، دانشجویان را ترسیم کننده بخش بزرگی از نقشه راه آینده کشور توصیف کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی، با بیان اینکه امروز برای دانشگاه تهران و هم‌چنین کشور روز بزرگی است، گفت: «ما امروز شاهد پیوستن شما نودانشجویان عزیز به دانشگاه تهران هستیم. شما دانشجویان بخش بزرگی از نقشه راه آینده کشور را ترسیم خواهید کرد. همانگونه که امروز دستاوردهای کشور را مرهون دانش‌آموختگانی هستیم، که در سال‌های گذشته در این دانشگاه تحصیل می‌کردند».
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس افزود: «با نگاهی به سرداران، رزمندگان و ایثارگرانی که هشت سال در مقابل تهاجم دشمن ایستادگی و کشور را حفظ کردند، حضور دانش‌آموختگان و دانشجویان دانشگاه تهران را بسیار پررنگ خواهیم دید».
وی تصریح کرد: «بسیاری از دستاوردهای دیگر در حوزه فرهنگ، هنر، ادب، صنعت و حتی پزشکی که ما آن را هم متعلق به دانشگاه تهران می‌دانیم، مرهون دانش‌آموختگان دانشگاه تهران است. پس ما به خوبی از نقش و تأثیر شما بر آینده کشور آگاهیم».
دکتر نیلی احمدآبادی با تقدیر از تلاش‌های نودانشجویان برای ورود به برترین دانشگاه کشور خاطرنشان کرد: «شما آرزوهای بزرگی را در سر دارید، باید هم داشته باشید و این مسئولیت شماست و برای تحقق این آرزوها بود که دانشگاه تهران را انتخاب کردید».
وی در پاسخ به اینکه آیا دانشگاه تهران می‌تواند آرزوهای شما را برآورده سازد و آنچه که خانواده‌‌ها برای شما در نظر داشته‌اند محقق خواهد شد، عنوان کرد: «تجربه گذشته نشان می‌دهد که قطعاً این امر شدنی است و اگر جایی چالش و یا کمبودی داریم ناشی از علم و دانش نیست و شاید ناشی از آن است که آموخته‌هایمان را آنگونه که باید به کار نگرفته و یا اینکه خوب نیاموخته‌ایم. اگر علم را به همراه اخلاق بیاموزیم به‌طور حتم آرزوهایمان محقق خواهد شد».
به گفته رئیس دانشگاه تهران امروز دانشگاه تهران با استناد به تجربه‌های گرانقدر خود، به واسطه حضور استادان برجسته، امکانات گسترده و کارکنان شریف توانمندی‌های بیشتری را پیدا کرده است.
دکتر نیلی احمدآبادی با یادآوری برنامه پنج ساله دانشگاه تهران گفت‌: «این برنامه‌ها امروز ارکان همه دانشگاه‌های توسعه یافته است. آموزش ما یک آموزش تحول‌آفرین است. تلاش ما بر این قرار داد تا خلاقیت، مسئولیت اجتماعی، نگاه نقادانه و کار گروهی را به دانشجویان آموزش دهیم. اما امروزه آموزش دوطرفه است، فقط محوریت با استاد نیست، بلکه بیشتر دانشجو محور است. دانشجو باید مطالبه‌گر باشد و از دریای بزرگ علم در دانشگاه به نحو مطلوب و شایسته استفاده کند».
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه همکاری‌های گسترده بین‌المللی و حضور مؤثر دانشجویان در جامعه توسط دانشگاه تهران قابل تحقق است، بیان کرد: «بحث بسیار بزرگی که امروز مطرح است، ضریب تأثیر دانشگاه‌ها در جامعه است. با نگاهی به گذشته دانشگاه تهران و ستاره‌های درخشان آن به‌خوبی اثرگذاری و جایگاه آنها در جامعه قابل ملاحظه است. این تأثیر باید بیشتر شود و ما باید نقشه راه جدیدی را ترسیم کنیم تا با کمک شما و تحت راهنمایی استادان، این تأثیرگذاری بیش از گذشته محقق شود».
وی در پایان سخنان خود اظهار کرد: «همه ما به دنبال الگویی هستیم، این الگو را انتخاب و مسیر آن را بررسی می‌کنیم و تلاش داریم تا با تطبیق مسیر آن در جهت رسیدن به الگوی مورد نظر اقدام کنیم. خوشبختانه دانشگاه تهران در حوزه‌های مختلف می‌تواند به دانشجویان الگوهای مشخص و روشنی ارائه کند. تاکید می‌کنم همه دانشگاه در جهت کمک به نودانشجویان قرار دارد و تلاش خود را خواهیم کرد که این استعداد برتر شما بیش از گذشته شکوفا شود».
حجت‌الاسلام و المسلمین محمد مهدی کرمی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران در بخش دیگری از این مراسم با بیان اینکه دانشگاه تهران دارای سه شاخصه اصلی است که باید مورد توجه دانشجویان و استادان قرار گیرد، گفت: «یکی از آنها شاخصه علمی است و شما برای آن تلاش کرده‌اید، تا در رشته مورد نظر خود پذیرفته شوید».
وی افزود: «اما اخلاق و معنویت شاخصه مهم‌تری است. اگر معنویت با معرفت توأمان قرار نگیرد و عالم از فرهنگ اسلامی تهی باشد، این علم بی ارزش است. دانشگاه تهران افتخار دارد به اینکه دانشگاهی است که در راستای اسلامی شدن گام برمی‌دارد. نگاه دانشگاه تهران به علم دینی است و یک محیطی که اسلام و قرآن می‌پذیرد».
حجت‌الاسلام و المسلمین کرمی با عنوان اینکه دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در پردیس مرکزی و معاونت‌های این نهاد در سطح دانشگاه تهران از همکاری با نودانشجویان استقبال می‌کنند، خاطر نشان کرد: «شما برای پذیرفته شدن در دانشگاه بزرگی مانند دانشگاه تهران که به نحو صحیح باید بگوییم دانشگاه ایران است، تلاش‌های زیادی کرده‌اید. اما یک کار اصلی شما نو دانشجویان این است که در حوزه اخلاق و فرهنگ گام بردارید. تشکل‌های دانشجویی، انجمن‌های علمی و فرهنگی که هم در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و هم در معاونت فرهنگی دانشگاه هستند، از همکاری با شما استقبال می‌کنند».
دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران نیز در این مراسم ضمن خوشامد به نودانشجویان، گفت: «خوشحالیم که خداوند بزرگ این توفیق را برای ما فراهم کرد تا یک سال دیگر بتوانیم مراسم آیین نودانشجویان را برگزار کنیم. بسیار مفتخریم که امسال نیز همانند سال‌های گذشته توانستیم پذیرای قدوم مبارک شما در دانشگاه تهران باشیم».
وی افزود: «امیدواریم فرصتی را که برای حضور در بهترین دانشگاه کشور برای شما نودانشجویان پیش آمده قدر بدانید و در آینده یکایک شما پرچم‌دار سرفرازی و پیشرفت این مملکت قرار گیرید».
در ابتدای این مراسم رئیس و مسئولان دانشگاه تهران با گرامی‌داشت یاد و خاطر شهدا به مقام شامخ ۳۹۴ شهید دانشگاه تهران ادای احترام کردند.
قرائت میثاق‌نامه استادان و دانشجویان دانشگاه تهران و تحویل پرچم دانشگاه از یک دانش‌آموخته به یک نودانشجو، از دیگر برنامه‌های این آیین بود. هم‌چنین در پایان از رتبه‌های برتر پذیرفته شده در دانشگاه تهران تقدیر به‌عمل آمد.
همزمان با برگزاری آیین ورودی برای نودانشجویان، همایشی تحت عنوان «خانه و دانشگاه» ویژه خانواده نودانشجویان، و با هدف آشنایی هر چه بیشتر والدین با محیط تحصیل دانشجویان و نیز تبادل نظر با مسئولان پردیس‌ها و دانشکده‌های مربوط در زمینه ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت دانشجویان برگزار شد.


( ۹۲ )

نظر شما :