پیش‌پرده‌خوانی بسیار خوب «آقای بازیگر» در دانشگاه تهران

۲۹ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۱ کد : ۶۱۱۴ اخبار اخبار حوادث / زلزله اخبار هنری
تعداد بازدید:۲۴۳۱
عزت‌الله انتظامی، «عزت سینمای ایران» ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ به بازی دنیای فانی پایان داد و به دیار باقی شتافت. «آقای بازیگر»، زندگی را در نقش‌هایش تجربه کرد و با به جا گذاشتن خاطراتی خوش برای یک ملت، بازی در جاودانگی را آغاز کرد.

یکی از فرازهای زندگی پرافتخار و ارزشمند عزت‌الله انتظامی، ورود او به دانشکده هنرهای زیبا و تحصیل آکادمیک هنر نمایش در دانشگاه تهران بود. وی در اواخر دهه ۴۰ خورشیدی زمانی که بازیگری شناخته شده بود، وارد دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۵۱، دوره کارشناسی تئاتر (بازیگری) را در دانشکده هنرهای زیبا در سن ۴۸ سالگی به پایان رساند.

پایان‌نامه او با عنوان «هنریش فن کلیست-پیش‌پرده‌خوانی در ایران» با نمره بسیار خوب توسط بهرام بیضایی، حمید سمندریان و پرویز ممنون ارزیابی شد.

استاد انتظامی این اتفاق را در کتاب زندگی‌نامه‌اش با عنوان «آقای بازیگر» این‌طور روایت می‌کند: «من تصمیم گرفتم به هر نحو ممکن بازیگری را به طور آکادمیک ادامه بدهم. وقتی در اداره تئاتر این را مطرح کردم، تقریباً همه مخالف بودند. در آن زمان اگر اشتباه نکنم، استاد ارجمند دکتر مهدی نامدار، رئیس گروه هنرهای نمایش دانشکده هنرهای زیبا را به عهده داشت. دکتر نامدار از هنرمندان بزرگ تئاتر زمان خود بود و مرا هم می‌‌شناخت. تقاضایم را مطرح کردم، اول خندید ولی پس از مدتی که پافشاری و اصرار مرا دید، راهنمایی‌ام کرد تا نامه‌ای برای هیات امنای دانشگاه بنویسم و تقاضایم را مطرح کنم. همان دم نامه را نوشتم و تقدیم کردم. پس از چند روز هیات امنای دانشگاه موافقت خود را با ورود من به دانشکده هنرهای زیبا اعلام کرد. این خبر بسیار خوش را دکتر نامدار به من داد و من همان روز که نزدیکی‌های امتحان ترم اول بود، سر کلاس رفتم.»

روحش شاد و یادش گرامی باد!

 


( ۶ )

نظر شما :