نشست هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌های سطح یک با معاون اول رئیس جمهور

۲۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۷ کد : ۶۰۹۷ اخبار اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۷۰
روسای دانشگاه‌های سطح یک کشور روز سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ با دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در این جلسه، دکتر اسحاق جهانگیری با تأکید بر ضرورت ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتباط وثیق و نظام‌مند میان دولت با نخبگان و مردم گفت: رسالت امروز همه مسئولان اجرایی، دانشگاهیان و نخبگان و مردم همراهی و همکاری برای عبور موفق کشور از شرایط خطیر کنونی است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: امروز مردم و به ویژه نسل جوان نسبت به آینده نگرانی‌هایی دارند و تلاش ما باید بر محوریت رفع نگرانی مردم و ایجاد امید و نشاط در جامعه متمرکز شود زیرا در فضای بی اعتمادی و ناامیدی نسبت به آینده هر نوع سیاست‌گذاری و برنامه ریزی برای کشور با مشکل مواجه می‌شود.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: در شرایط حساس کنونی باید به سمتی حرکت کنیم که نخبگان، دانشگاهیان و دانشگاه‌ها بتوانند نقش واقعی خود را در کشور ایفا کنند و به کانون حل و فصل مشکلات و مسائل کشور تبدیل شوند.
در این دیدار، رئیس دانشگاه تهران موضوع تقویت تعامل دستگاه‌ها با یکدیگر و استفاده از تجارب دانشگاهی برای حل و فصل موضوعات پیش رو را یادآور شد و خواستار همکاری بیشتر دستگاه‌های حاکمیتی با نهادهای علمی شد.
دکتر نیلی احمدآبادی ارائه راهکار از سوی دانشگاه‌ها را منوط به در اختیار داشتن اطلاعات دقیق از مسائل و مشکلات پیش روی دولت دانست و گفت: در صورت ارتباط بیشتر مسئولان اقتصادی با دانشگاهیان می‌توان برای برون رفت از مسائل موجود به راه حل های اجرایی رسید.
در ادامه این جلسه رؤسای دانشگاه‌های، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، خواجه نصیرالدین طوسی، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، شیراز، تبریز و اصفهان نیز در سخنانی با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های بزرگی در دانشگاه‌های کشور برای برون رفت از مشکلات وجود دارد، آمادگی خود را برای همراهی با دولت و ارائه پیشنهادات راهگشا به منظور حل بحران‌های فعلی اعلام کردند.
تأکید بر قانونگرایی، ضرورت جلب اعتماد مردم و نمایش همبستگی دستگاه‌ها و قوای سه گانه، روشنگری درباره ابعاد تحریم‌ها و ظرفیت‌های کشور، استفاده از توانمندی اساتید و دانشجویان برای ترسیم چشم انداز روشن نسبت به آینده کشور با توجه به واقعیت‌ها، برخورد با مفسدان اقتصادی، چگونگی ایجاد ارتباط نظام‌مند میان مسئولان و نخبگان و همکاری برای تزریق امید و اعتماد به جامعه از مهمترین مباحث مطرح شده در این جلسه بود.
در این جلسه مقرر شد رؤسای دانشگاه‌های حاضر طی جلسه‌ای ساز و کار ایجاد ارتباط نظام‌مند دولت با نخبگان و دانشگاه‌ها را با محوریت دکتر رضا فرجی دانا مشاور رئیس جمهور تعیین و به دولت پیشنهاد کنند.


( ۳ )

نظر شما :